Ai Mori

NárodnostJaponsko
Přezdívka—-
Datum narození17.09.2003 (20 let)
Výška154 cm
Ape index+0 cm (nejspíš)
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchZlato světový šampionát 2023
Nejtěžší cestaKampai, 8c (XI-)
Nejtěžší boulderCatharsis, 8B+ (V14)

Ai Mori je rodící se lezecká hvězda z Japonska, která se katapultovala na vrchol tabulek a byla korunována za hlavní rivalku Janji Garnbret. Tato japonka zatím nedrží žádné světové tituly, mimo dvou pódiových umístění na světovém šampionátu 2023 v Bernu, kde se i kvalifikovala na Olympiádu.

Mori je relativní nováček na mezinárodní závodní scéně. Jelikož začala v roce 2019, byla opět zastavena Covidem a „mrtvou sezónou“ 2020. Tu využila po vzoru své mentorky Akiyo Noguchi a dala si pauzu, jen aby se vrátila a dominovala.

Ai je poněkud netradiční lezkyně, bez přítomnosti na sociálních sítích. Má ale velice dedikované fanoušky a vlastní YouTube kanál – Feel Gravity, Think Nature – , kam přidává vybrané skalní výstupy.

Kariéra

Jak to u mladých lezců bývá, Ai Mori zatím neměla čas na plno rozjet kariéru. Co zatím ale předvedla je opravdu neskutečné. Začala lézt jako dítě a už ve 12ti letech se zapsala do historie jako nejmladší výherce mistrovství Japonska. Mezinárodně se poprvé zapsala v roce 2017, když si odnesla zlato ze světového šampionátu mladistvých a z asijského šampionátu mladistvých, obě dvě v lezení na obtížnost.

Mezi dospělými boduje Ai jen krátce. Kariéru začala v roce 2019 a hned po vstupu ji na dva roky přerušila. Vrátila se zpět v roce 2022 a instantně se katapultovala na vrchol, když dvakrát stanula na zlatém místě na MS v obtížnosti. Hlavní úspěch kariéry byl ale šampionát v Bernu, kde se mladé Japonce podařilo kvalifikovat se na Olympijské hry do Paříže.

Skalní lezení

Stejně jako Janja nebo Oriane, ani Ai Mori moc na skalách neleze. Spoustu jejího času totiž zkonzumuje trénink na mezinárodní soutěže a Olympijské hry. Přesto má ale za pasem několik velice působivých přelezů. Hlavní mezi nimi je první venkovní přelez 8B+ (V14) ženou – linka Catharsis – kterou Ai přelezla jen za jeden den.

Jelikož v Japonsku jsou hlavně bouldery, má jich nalezeno venku nejvíce. Ale to jí nebraní v tom, aby pokořila obtížnost 8c na laně a mířila k 9a.

Na závěr

Ai Mori je rostoucí hvězda závodní scény a budoucí olympionička. Jako nováček na mistrovstvích světa se ještě v plné síle neukázala. Už teď je ale jasné, že potrápí své spoluzávodnice na olympijských hrách.

Think Gravity, Feel Nature; YouTube
RokZávodPost
2023Světový šampionát (lead)1.
2023Světový šampionát (komb.)3.
2019Světový šampionát (lead)3.
´16,´17,´20-23Mistrovství Jap. (lead)1.
Hlavní soutěžní výhry Ai Mori
Donkey Climb Media; YouTube
CestaObtížnostVýlez
Catharsis8B+RP
Výlezy Ai Mori