Aleksandra Mirosław

NárodnostPolsko
Datum narození02.02.1994
Výška162cm
Ape index—-
StylRychlost
Největší soutěžní úspěchDvojnásobná mistryně světa v rychlostním lezení

Aleksandra Miroslaw, často užívající rodné jméno Rudzinska, je jediná kvalifikovaná polská lezkyně v Tokia. Produkt polského rychlostního lezení, Aleksandra poleze na olympijských hrách hlavně proti svým dvěma rychlostním soupeřkám. Iulii Kaplin z Ruska a Song Yuiling z Číny.

Kariéra

Aleksandra začala lézt ve svém rodném městě Lublin, po vzoru své sestry. Svými výkony ale velice rychle sestru předčila a začala sklízet úspěchy na rychlostní stěně. Její první velká výhra přišla v roce 2009, pouze dva roky po tom, co se samotným sportem začala. Vyhrála tehdy mistrovství světa juniorů ve francouzském městě Valence. Od toho roku se pravidelně umisťujea v první desítce na všech mistrovstvích, kterých se účastnila.

Její nejúspěšnější roky byly 2018 a 2019. Během kterých si potvrdila své místo mezi lezeckými legendami tím, že dvakrát po sobě získala titul mistryně světa v rychlostním lezení a k tomu se kvalifikovala na Olympijské hry. Právě kvalifikace ale odhalila její největší slabiny. Tedy ostatní lezecké disciplíny.

Aleksandra Miroslaw a Tokio 2021

Aleksandra Miroslaw je definicí rychlostního lezce a do jisté míry tvoří i součást kontroverze která koluje kolem olympijských rychlostních lezců . Během kvalifikace se umístila 57 v boulderingu a 72 v lezení na obtíž. Kombinovaný formát ji však vynesl skrze výhru v rychlosti celkové na čtvrté místo. Stejně jako Bassa Mawem, Rishat Khaibullin, Iulia Kaplin a Song Yuiling má i Aleksandra strategii založenou čistě na rychlosti. Výhra v rychlosti je pro ni absolutní prioritou.

Bez prvního místa v této disciplíně nemá proti lezkyním jako je Shauna Coxsey nebo Janja Garnbret prakticky žádnou naději na olympijské zlato. Pokud budeme počítat se získáním prvního místa v lezení na rychlost, pro A. Miroslaw bude nezbytné umístění v top 8 nejen v Bouderingu ale i ve sportovním lezení. Pro šanci na stupěn vítězů musí získat méně než 64 bodů v kombinovaném formátu.

Mistrovství světa 2019RychlostZlato
Mistrovství Evropy 2019RychlostZlato
Mistrovství světa 2018RychlostZlato
Mistrovství světa 2014RychlostBronz
Mistrovství světa 2013RychlostZlato
Mistrovství světa 2012RychlostZlato
IFSC Speed champion 2019Zlato
IFSC Speed champion 2018Zlato

Sociální sítě