Alexey Rubstov

NárodnostRusko
Datum narození1988
Výška178cm
Ape index+7cm
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchBouldering world champion 2009

Alexey Rubstov je pravděpodobně nejznámější a nejlepší ruský závodní lezec a jediný rus, který se kvalifikoval do Tokia 2021. Právě na Olympijské hry jede tento boulderista jako člen tříčlenného lezeckého týmu spolu se svými krajankami Iuliiou Kaplin a Viktorií Meshkovou.

Kariéra

Alexey Rubstov začal lézt, na profesionální standardy, velice pozdě, a to v sedmnácti letech. Jeho prvními závody byly ruská mistrovství v letech 2006 a 2007. Prvními mezinárodními byla dvě kola mistrovství světa v boulderingu v roce 2008. Do pozornosti všech prorazil a nenadání o rok po svém mezinárodním debut. V roce 2009 (3 roky po tom co začal lézt) se Alexey účastnil mezinárodního šampionátu v boulderingu. Rozhodně nebyl favoritem mistrovství a musel se utkat s tehdejšími elitami jako je Jan Hojer a Sean McColl (účastnil se i Magnus Midtbo). I přesto to se mu ale podařilo umístit se na prvním místě a získat tak své první a jediné mezinárodní zlato.

Alexey se do jisté míry již začíná posouvat od profesionálního závodního lezení a jeho odchod se pravděpodobně blíží. Stejně jako Akiyo Noguchi má před sebou Alexey Rubstov nejspíš první i poslední olympijské hry. Tento lezec má ale plán pro budoucnost připravený. Je majitelem a manažerem lezecké tělocvičny v Moskvě zvané „Tokyo“.

Alexey Rubstov a Tokio 2021

Alexey Rubstov je výborný boulderista, není však předním favoritem na zlato. Na Hry se kvalifikoval z mistrovství Evropy 2020, kde získal celkových 20 bodů. V Tokiu bude stát proti nejlepším z nejlepších a Alexey se s nimi může realisticky měřit pouze v boulderingu. V posledních před-pandemických tabulkách byl veden jako sedmý nejlepší boulderista světa. To mu dává jistě naděje. Je však nutné počítat s tím, že je nyní o tři roky starší a stále bojující se zraněním ramene. Klade se tedy otázka: jak se vypořádá s mladými nováčky jako je Kai Harada nebo ostřílenými a kombinovaně lepšími lezci jako je například Alex Megos.

Pokud odhlédneme od boulderingu, nemá Alexey Rubstov mnoho nadějí. V lezení na obtíž je veden jako 49. na světě a jeho nejlepší skóre v rychlosti je 22. pozice na mistrovství Evropy 2020. Není tedy velice pravděpodobné, že by se Alexey objevil mezi prvními pěti v rychlosti a prakticky nemožné že by se tomu tak stalo v lezení na obtížnost.
Co jsou tedy cíle Rubstova? Řečeno tvrdě, nebýt poražen mnoha nováčky a umístit se obstojně v boulderingu. Nejhorší, co by ho mohlo potkat je být poražen ve vlastní disciplíně mladšími lezci, kteří se na boulderingu nespecializují (jako například Duffym či Lópezem). Šance na poražení Schuberta, Narasakiho nebo Ondru jsou však velice mizivé.

Mistrovství světa 2017BoulderingBronz
Mistrovství světa 2016BoulderingBronz
IFSC Bouldering Championship 2009Zlato
IFSC European Championship 2020Zlato
Mad Rock: Alexey Rubstov – fighting with boulders

Sociální sítě: