Boulder – Borová skála

Počet boulderů: 1
Počet linek: 6
Hornina: Buližník
Obtížnosti: V2-V8
GPS: 50.0387147N, 14.3553758E
MHD: vlak: Praha-Holyně, Praha-Jinonice
Metro: Nové Butovice, Jinonice
Autobusové zastávky: Ovčí hájek, Malá Ohrada, Klukovice, Jinonice
Parkoviště: Galerie Butovice, ulice K Opatřilce, Liščí, Zaječí

Tento „sektor“ je malá skalka, která je součástí Borové skály, hned vedle sektoru Borová skála Amfiteátr. Boulder je to celkem nový a probíhá jeho tvorba, takže tu „zatím“ je pouze šest linek (další se tvoří v jeskyňce). Platí zde to samé jako u Borové skály. Sektor je velice dobře udržovaný Reinhardem Streifem. Je jednoduše dostupný jak zespod (byť by se nemělo) od Hlubočep i zvrchu z Nových Butovic a Jinonic. Prozatimní podoba boulderu má dobré dopadiště. Skála je čistá a umožňuje relativně schůdný sestup, který ale není potřeba. Negativum sekoru je to, že všechny prozatímní linie jsou na velmi úzkém kusu skály, což je mírně matoucí.

Boulder Borová skála

Boulder

GPS: 50.0387147N, 14.3553758E
Usebrání ze stoje (1)

V4 (6b)

První linie sektoru začíná ze stoje z natažených rukou, které jsou na lištách na skále. Linie se stáčí mírně doprava a končí výlezem.

Délka linie: 4m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Martin Válek, 2015

Usebraní (1.1)

V8 (7b)

Usebrání je varianta první linie, která ale začíná ze sedu. Startovní chyty jsou označené červenými tečkami. Z nich lezec pokračuje doleva, napojí se na cestu č.1 a tou doleze na výlez.

Délka linie: 4m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor: Martin Válek, 2015

Chvilka k usebrání (2)

V6 (7a)

Nástup na cestu je stejný, jako je do cesty Usebrání. Z nástupu se cesta klikatí lehce doprava směrem k výstupu. Linie je bez dobrých chytů v pravo.

Délka linie: 4m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Martin Válek, 2015

Seber se! (3)

V5 (6c+)

I zde je nástup stejný, jako do předešlých dvou cest. Pokračuje směrem do cesty č.4, do které se napojí a bez omezení jí odleze na výlez.

Délka linie: 4m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Martin Válek, 2015

Madlo sem Madlo tam SD (4)

V4 (6b+)

Nástup na linii je ze sedu pod červenou šipkou. Na nástupu se cesta stáčí doprava do cesty Madlo sem Madlo tam, kterou doleze na výlez.

Délka linie: 4m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Martin Válek, 2015

Madlo sem Madlo tam (4.1)

V2 (5+)

Madlo sem Madlo tam je nejlehčí cesta sektoru. Začíná v relativně vysoce položeném madle, označeném dvěma tečkami. Nižší lezci mohou využít hlubší lištu pod madlem. Linie vede přímo vzhůru po lehké části skály na výlez.

Délka linie: 4m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Martin Válek, 2015

Praha
01.06.2023
14°C
jasno
Vítr: 7 Km/h
Viditelnost: 10 km
východ slunce: 04:58
Západ slunce: 21:02

Přístup

Přístupů k boulderu na Borové skála je stejně tolik, jako do prokopského údolí. Existují čtyři hlavní směry, jak se do sektoru dostat. V rámci lepší orientace je nerozdělujeme na světové strany, ale na části Prahy, ze kterých vedou. Jsou jimi přístupy z Butovic, Nové Vsi, Klukovic a Hlubočep.

Přístup z Butovic

Přístupová cesta z pražské části Nové Butovice je jedna z nejsnazších, pokud přijíždíte na borovou skálu pomocí MHD. Ze zastávky metra Nové Butovice nebo autobusu Ovčí hájek se vydáte na jih (směrem ke Galerii Butovice nebo nádrži Asuán). Pokud se neorientujete ve světových stranách, vydejte se přímo za zelení. Sejdete dolů z kopečka a napojíte se na jednu z asfaltových cest nalevo od nádrže, vedoucí do lesa a do údolí. Budete se cesty držet, dokud nepřejdete studánku s pitkou vodou (záchranný bod AA 011). Pak je vaším cílem dostat se přes potůček a jednou z cestiček po vrstevnici do kopce na borovou skálu.

Alternativní přístup pro ty, kteří se nechtějí brodit či přeskakovat kameny je vrchem před Jinonický potok a Butovické hradiště na cestičku (50.038999, 14.355571) vedoucí ke skále z vrchu.

Přístup z Hlubočep

Přístup do sektoru Borová skála z Hlubočep je nejdelší a pouze pěší. Pojí se na dopravu k sektoru Žvahov (Prokopské údolí) a sektorům LeváPravá a Malá plotna (Hlubočepské plotny). Cesta je velice přímočará a vede po asfaltce zhruba 3 km do stejného boru brodění, jako přístup z Butovic.

Přístup z Nové vsi

Cesta od pražské části Nová ves je nejlepší pro přístup autem (parking ulice K Opatřilce, Liščí, Zaječí). Vede po silnici směrem k prokopskému údolí. Na první louce po pravé straně v ulici K Opatřilce je cestička, po které se vydáme dolů a octneme se u studánky s pitnou vodou. Pak je postup již známý.

Přístup z Klukovic

Z Klukovic se do sektoru Borová skála dostaneme nejlépe z Barrandova a linky autobusu 230 (zastávka Klukovice). Sejdeme ulicí Do Klukovic až na její konec, kde se nachází křižovatka a cesta směrem do prokopského údolí. Vydáme se po cestě (kolem pivovaru Prokopák) až do údolí, kde se pojíme na asfaltku vedoucí do Hlubočep, kde zatočíme doleva. Následný postup je pak stejný, jako u ostatních cest.

MHD:
Metro: Nové Butovice, Jinonice
Vlak: Praha-Holyně, Praha-Jinonice, Praha-Žvahov
Autobusové zastávky: Ovčí hájek (Butovice), Malá Ohrada, Klukovice, Jinonice

Parkoviště:
Nové Butovice: Ulice K Opatřilce, Zaječí a Liščí
Klukovice: Ulice Do Klukovic, V Klukovicích, Bublavská, Dasnická
Hlubočepy: Ulice Hlubočepská, Pod Žvahovem, Pod Útesy