Cestování s lezeckým materiálem: MHD

Lezecký materiál je kolikrát velký a nemotorný, zejména pak pokud jde o bouldermatky jako Dominátor nebo Moonwalk. Autobusy, metro, vlaky a tramvaje se každý staví k nadrozměrnému materiálu jinak, což cestování s lezeckým materiálem lehce komplikuje. Dá se ale rozklíčovat a nenáročně provozovat.

cestování s bouldermatkou, bouldermatka, ocún, VARP, buildering
Ocún Dominátor; Praha Náplavka

Sportovní lezení

Jak většina z nás ví, jezdit v MHD s věcmi na sportovní lezení je velice jednoduché. Dělá se velké množství lezeckých batohů, které jsou přímo dělané pro přenášení sedáků, lezeček, karabin, expresek a hlavně lana. Spolu s tím, že dají věci nacpat celkem pohodlně do krosny nebo trošku většího batohu. Hlavní problém, který jsme našli při cestování s lezeckým materiálem na sportovní lezení, jsou lezečky.

Lezky smrdí, jako každé jiné boty. Lezečky se ale často pohupují na karabině na zevnějšku batohu, kde je vidí a hlavně cítí ostatní pasažéři. Tento problém se dá lehce řešit. Stačí si čas od času umýt boty, aby tak nesmrděly. Tato lehká praktika má aditivní bonus toho, že o čisté boty se lépe stará a pomaleji se rozbíjí (na rozdíl od bot napuštěných potem, prachem a blátem).

Bouldering

Bouldering je větší problém, když jde o cestování s lezeckým matrošem. Bouldermatky jsou velké a na rozdíl od lana se nedají složit do batohu a schovat. S matrací na zádech zabíráme více místa, než se často lidem v MHD líbí a občas právě tato lezecká disciplína plodí problémy.

Vlak

Ve vlaku je cestování s bouldermatkou nejlehčí. Stačí držet matraci mimo uličky a z cesty lidí. Nám se osvědčilo držet se s velkými zavazadly v prostoru pro kola, nebo když jedete něčím, jako je City Elephant (například na Řež) nahoře u malých sklápěcích židliček.

 Metro

Metro (problém pouze Prahy) je vlastně jen podzemní vlak. Platí zde s bouldermatkami stejná pravidla, jako pro kolo (byť jsou pouze nepsaná). Ideální je se držet zadního nebo předního vagónu přímo u kabiny. Zde se matrace nejlépe schová a tropí nejméně problému.

Tramvaj

Tramvaje jsou trošku ošemetné pro cestování s lezeckým matrošem. Bývá v nich často velice málo místa pro nadrozměrná zavadala. V tramvaji se nesmí cestovat s kolem (mimo skládačku), takže i bouldermatka může dělat problémy. Je tedy důležité, se s matračkou chovat co nejohledněji vůči ostatním cestujícím, co to jen jde. Snažte se držet vzadu ve vozu s matrací na zemi mezi nohama (nebo nějak, aby moc nezavázela).

Autobus

Cestování s lezeckým materiálem v autobuse je asi nejošemetnější záležitost, zejména pokud jde o busy, ve kterých musíte nastupovat vepředu u řidiče. Proto vždy nastupujte s matkou v ruce a ideálně čistou a bez zbytečného bordelu. Když už se dostanete do autobusu, schovejte se s matrací u dveří nebo v prostoru pro kočárky. Jestli nic takové není, snažte se najít místečko, kde se dá bouldermatka nechat, ideálně tam, kam se dávají zavazadla.

Všeobecné rady

Cestování s matrošem na lezení je často ošemetné. Je ale jednodušší, když se chováme slušně a sržíme se z cesty ostatním cestujícím. Většina lidí je pouze lehce zmatená z našich lan a bouldermatek. S proliferací lezení se toto zmatení zmenšuje a nahrazuje ho spíš kuriozita a otázky. Takže být otevřený a přátelský je nejlepší způsob, jak se dostat s boulermatkou i lany z bodu A do bodu B za pomocí tak úzkých prostorů, jako jsou tramvaje a autobusy.