Co je to Bonk Place?

Kontext

Jestli jste nás VARPisty někde potkali, je možné že jste slyšeli slovo Bonk place. Pokud jste nás nikdy nepotkali a nevíte o čem mluvím tak nevadí, hned se vysvětlím. Článek nebo spíš další můj osobní výlev se bude týkat lezeckého centra SmíchOFF a proč jsme si na něj vyhlásili malý bojkot.

Trošku kontextu na začátek. Stejně jako spousta jiných lezců, i my začali na tom, čemu teď říkáme Bonk place a dlouho tam lezli. Střídali jsme dvě centra, Bonk place a Bigwall, jedno z nichž zůstalo. Na Bonk place jsme chodili zejména kvůli boulder sekci a kvůli spárovému lezení. Bigwall ale začal rychle ujídat na vnímání OFFu. Vše bylo v pořádku až do září 2021, kdy jsme narazili na BoulderBar. Ten ve vší upřímnosti změnil naše vnímání o tom co je to dobrý boulder.

Od loňského léta obliba Bonk place začala rapidně padat a v prosinci nastal zlom, už jsme tam znovu nemohli. Přišlo nám, že je vše špatně. Bouldery nejsou vhodné pro skalní lezce (což jsme), jsou příliš balanční a akrobatické, chyty nejsou umyté a kloužou, fixní lana jsou prakticky grigri a nedá se na nich spouštět dolů a tak dále. A tak se dostáváme do letošního roku.

SmíchOFF válka

Letos jsme si vyhlásili v rámci naší lezecké skupiny “Válku proti SmíchOffu” a přejmenovali ono místo na Bonk place (protože když se řekně SmíchOFF má kdokoliv právo dotyčného Bonknout přes hlavu). Teď si ale říkáte, co na Bonk place udelali, že jsme jim vyhlásili interní válku. Ve finále…vlastně nic.

Ano, říct to takhle zní strašně. Pravda ale je, že udělali pouze jednu věc. Jde spíš o to, co nedělají. Bonk place je rozhodně dobrá lezecká stěna pro začátečníky, o tom žádná. Je prostorná, se spoustou linií na lano a s velkou diverzitou. Jakmile jej ale porovnáme se stěnou BigWall, BoulderBar nebo Třináctkou, tak se chyby začínají objevovat. Naše hlavní problémy jsou s bouldrem. Chyty nejsou pravidelně čistěny, cesty jsou balančně-dynamické (jako by chtěli napodobit IFSC) a nejsou stavěny promyšleně. Ne jednou se nám stalo, že zkrátka menší lezci nedosáhli. Problém, který je na BW a BB mnohem vzácnější.

Lano má podobné problémy. Chyty jsou kluzké, neumyté a zanesené. Spolu s tím jsou fixní lana zkrátka nemožná a tak tuhá, že by si jeden myslel že jsou na rope-solo. Zkrátka nic, do čeho by se člověku chtělo. Poslední záchrana stěny byla, v našich očích spára se samonavyjákem. Ten byl ale nedávno odstraněn a umístěn na nový “Bouldříkov”, místo, kde rozhodně není potřeba. 

Shrnutí?

Abych to tak shrnul. Bonk place se sám pohřbil. Jiné ceny pro muže a ženy (ano, i to tam je), změny na spáře a uklouzané chyty nejsou něco co chceme podporovat. Proto na závěr tohoto dlouhého vylití srdce budeme apelovat: Choďte na BoulderBar a na BigWall. Víme, že to dokážou být dražší stěny, stojí ale za to! Mimo to že tam jsou opravdu dobří stavěči, máte také skoro 100% šanci že se zde potkáte se členy s českého národního týmu a něco se od nich přiučíte. Za nás to rozhodně stojí za to!

Lezení zdar!
Honza „Mrkev“ Kulhánek

  • VARP, SmíchOFF, Bonk place, climbing
  • VARP, SmíchOFF, Bonk place, climbing