Highball Džbán – boulder Jižní Souteška

Počet cest: 10
Výška: 8 m
Hornina: Buližník
Typ cest: Převislá
GPS: 50.0942583N, 14.3213903E
MHD: Autobusová a tramvajová zastávka Divoká Šárka
Parkoviště: U McDonald´s, ulice Vlastina

Jižní stěna soutěsky Džbán a na ní existující boulder je hlavní šárecký highball. Boulder je velice jednoduché najít, jelikož je to první sektor v Divoké Šárce směrem od Prahy 6 a spojů autobusů. Sektor se skládá s jednoho highballu a jednoho malého boulderu. Dominantní je zde velký převis, který má celkem 8 problémů, miniball má pak pouze dva. Je potřeba říct, že Highball Džbán se nedoporučuje lézt s pouze jednou bouldermatkou. Vzhledem k jeho výšce je doporučeno se dobře připravit a mít s sebou alespoň 2 velké bouldermatky a spolulezce na chytání. Skála je téměř celá čistá a bez porostu, dominantně složena z lišt, chytů na tření a hran.

highball, Divoká Šárka, boulder, bouldering, Praha
Highball – Džbán, jižní stěna soutěsky

Highball Džbán

Funící Bafuňář (1.1)

V5 (6c+)

Start ze sedu na pravé liště a minipoličce. Lezec sleduje první část problému Pupkatý bafuňář, který je následně prodloužen o traverz do leva k poslední liště. Výlez přes plotnu.

Délka linie: 8m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor: Martin Kulajta, 2011

Pupkatý Bafuňář (1)

V3 (6a)

Problém je ze sedu stejně jako Funící Bafuňář (lišty a minipoličky). Lezec z něho traverzuje diagonálně doleva pod „pupek“ boulderu, skrz který leze na vrchol na výlez. Pod linií je v trávě schovaný pařez, který by měl být před lezením překryt matkou.

Délka linie: 6m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor: Martin Válek, 2011

Skluzavka (2)

VB (III)

Skluzavka je nejlehčí linií na highballu Džbán, kde hlavní obtíž je překonat výšku výlezu. Lezec zde začíná mezi převisy a leze vzhůru položeným koutem až na vrcholek.

Délka linie: 7m
Doporučené bouldermatky: 1-2
Autor: Libor Tvrdík, 2011

Ladné křivky (3)

V4 (6b+)

Nástup je vlevo pod převisem, odkud linie vede vzhůru. Za převisem se točí vpravo a následuje přes druhý (menší) převis na vrchol.

Délka linie: 8m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor: Martin Kulajta, 2011

Stroh – projekt

Bohužel, jako VARP tým nevíme, zda je projekt otevřený nebo ne. V rámci lezecké etiky jej ale považujeme za uzavřený. Pokud jste autorem této linie, napište nám na redakci a doplníme vaše informace!

Délka linie: 6m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor:

Žebro z kuřátka (5)

V3 (6a)

Cesta začíná na pravé straně velkého převisu. Lezec převis překoná a topuje, to celé je však bez jakéhokoliv používání chytů a stupů na skále vpravo.

Délka linie: 7m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor: Martin Kulajta, 2011

Trnitá spára (6)

V0 (4+)

Linie vede ze stoje mezi hlavním převisem a pravou skalkou. Lezec jde po hraně na vrcholek předstalí. Boulder má variantu ze sedu, hodnocenou jako V3 (6A+). Lezec zde začíná sedem z kamena s nohami ve spáře.

Délka linie: 4m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Martin Kulajta, 2011

Z jeskyně (7)

V2 (5+)

Toto je poslední linie na highball Džbán. Vede po pravé hraně malé jeskyňky vpravo. Lezec se z jeskyně dostane přímou a logickou čarou nahoru na top. Při lezení je zakázáno používat stěnku vpravo.

Délka linie: 4m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Martin Tučka, 2011

miniball, Divoká Šárka, boulder, bouldering, Praha
Miniball – Džbán, jižní stěna soutěsky

Miniball Džbán

Pět bé (1)

V1 (6b)

Lezec začíná ze sedu (nebo lehu) na bočním tahu pod šipkou na kameni. Lezec se z této pozice dostane rovně přes převis na vrchol.

Délka linie: 2m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Filip Zaoral, 2013

Pět cé (1)

V1/2 (5c)

Zde, podobně jako u předchozího problému, lezec začíná ze sedu, tentokrát ale z označených lišt, ze

Délka linie: 3m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor:

Praha
20.03.2023
14°C
skoro jasno
Vítr: 17 Km/h
Viditelnost: 10 km
východ slunce: 06:06
Západ slunce: 18:13

Přístup

Do boulderingového sektoru Highball Džbán neboli také Jižní stěna soutěsky Džbán existují dvě hlavní přístupové cesty, každá z jiné části Šárky. Přístupová cesta od Nebušic je delší ale scénická, ideální pro obyvatele Nebušic, Přední Kopaniny, Tuchoměřic atp. Cesta vede po po vrstevnici od Nebušické vyhlídky až ke koupališti U Veselíka. Od koupaliště se následně lezec vydá rovně po asfaltce, dokud nedorazí na samý konec údolí, kde je křižovatka s odbočkami k McDonaldu a tramvaji a k nádrži Džbán. Boulder je zde po levé straně na louce.

Přístupová strana z Prahy má dvě varianty. Pokud jdete od McDonaldu je to celé velice jednoduché. Sejdete dolů ze schodů po pravé straně pod fastfoodem a objevíte se na křižovatce. Pak jen zahnete doleva. Když ale jdete od konečné tramvaje a hřbitova máte schované schody vpravo, pár metrů od zdi hřbitova. Po těch sejdete dolů a zahnete do leva a po zhruba 100 metrech se octnete na již zmíněné křižovatce.

MHD:
Autobus: zastávka Divoká Šárka, K Noskovně a Nebušice (pro příchod z Nebušic)
Tramvaj: konečná stanice, Divoká Šárka

Parkoviště:
Z Nebušic: ulice Nad Želivkou, Pod Hájovnou, K Šárce
Z Prahy 6: Parkoviště McDonalds (nejlepší brzo ráno), ulice Nová Šárka, Vlastina