Highball Džbán – boulder Jižní Souteška

Počet cest: 10
Výška: 8 m
Hornina: Buližník
Typ cest: Převislá
GPS: 50.0942583N, 14.3213903E
MHD: Autobusová a tramvajová zastávka Divoká Šárka
Parkoviště: U McDonald´s, ulice Vlastina

Jižní stěna soutěsky Džbán a na ní existující boulder je hlavní šárecký highball. Boulder je velice jednoduché najít, jelikož je to první sektor v Divoké Šárce směrem od Prahy 6 a spojů autobusů. Sektor se skládá s jednoho highballu a jednoho malého boulderu. Dominantní je zde velký převis, který má celkem 8 problémů, miniball má pak pouze dva. Je potřeba říct, že Highball Džbán se nedoporučuje lézt s pouze jednou bouldermatkou. Vzhledem k jeho výšce je doporučeno se dobře připravit a mít s sebou alespoň 2 velké bouldermatky a spolulezce na chytání. Skála je téměř celá čistá a bez porostu, dominantně složena z lišt, chytů na tření a hran.

highball, Divoká Šárka, boulder, bouldering, Praha
Highball – Džbán, jižní stěna soutěsky

Highball Džbán

Funící Bafuňář (1.1)

V5 (6c+)

Start ze sedu na pravé liště a minipoličce. Lezec sleduje první část problému Pupkatý bafuňář, který je následně prodloužen o traverz do leva k poslední liště. Výlez přes plotnu.

Délka linie: 8m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor: Martin Kulajta, 2011

Pupkatý Bafuňář (1)

V3 (6a)

Problém je ze sedu stejně jako Funící Bafuňář (lišty a minipoličky). Lezec z něho traverzuje diagonálně doleva pod „pupek“ boulderu, skrz který leze na vrchol na výlez. Pod linií je v trávě schovaný pařez, který by měl být před lezením překryt matkou.

Délka linie: 6m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor: Martin Válek, 2011

Skluzavka (2)

VB (III)

Skluzavka je nejlehčí linií na highballu Džbán, kde hlavní obtíž je překonat výšku výlezu. Lezec zde začíná mezi převisy a leze vzhůru položeným koutem až na vrcholek.

Délka linie: 7m
Doporučené bouldermatky: 1-2
Autor: Libor Tvrdík, 2011

Ladné křivky (3)

V4 (6b+)

Nástup je vlevo pod převisem, odkud linie vede vzhůru. Za převisem se točí vpravo a následuje přes druhý (menší) převis na vrchol.

Délka linie: 8m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor: Martin Kulajta, 2011

Stroh – projekt

Bohužel, jako VARP tým nevíme, zda je projekt otevřený nebo ne. V rámci lezecké etiky jej ale považujeme za uzavřený. Pokud jste autorem této linie, napište nám na redakci a doplníme vaše informace!

Délka linie: 6m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor:

Žebro z kuřátka (5)

V3 (6a)

Cesta začíná na pravé straně velkého převisu. Lezec převis překoná a topuje, to celé je však bez jakéhokoliv používání chytů a stupů na skále vpravo.

Délka linie: 7m
Doporučené bouldermatky: 2
Autor: Martin Kulajta, 2011

Trnitá spára (6)

V0 (4+)

Linie vede ze stoje mezi hlavním převisem a pravou skalkou. Lezec jde po hraně na vrcholek předstalí. Boulder má variantu ze sedu, hodnocenou jako V3 (6A+). Lezec zde začíná sedem z kamena s nohami ve spáře.

Délka linie: 4m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Martin Kulajta, 2011

Z jeskyně (7)

Toto je poslední linie na highball Džbán. Vede po pravé hraně malé jeskyňky vpravo. Lezec se z jeskyně dostane přímou a logickou čarou nahoru na top. Při lezení je zakázáno používat stěnku vpravo.

Délka linie: 4m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Martin Tučka, 2011

miniball, Divoká Šárka, boulder, bouldering, Praha
Miniball – Džbán, jižní stěna soutěsky

Miniball Džbán

Pět bé (1)

V1 (5b)

Lezec začíná ze sedu (nebo lehu) na bočním tahu pod šipkou na kameni. Lezec se z této pozice dostane rovně přes převis na vrchol.

Délka linie: 2m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor: Filip Zaoral, 2013

Pět cé (2)

V1/2 (5c)

Zde, podobně jako u předchozího problému, lezec začíná ze sedu, tentokrát ale z označených lišt, ze

Délka linie: 3m
Doporučené bouldermatky: 1
Autor:

Praha
26.05.2022
20°C
jasno
Wind: 37 Km/h
Visibility: 10 km
Sunrise: 05:03
Sunset: 20:55

Přístup

Do boulderingového sektoru Highball Džbán neboli také Jižní stěna soutěsky Džbán existují dvě hlavní přístupové cesty, každá z jiné části Šárky. Přístupová cesta od Nebušic je delší ale scénická, ideální pro obyvatele Nebušic, Přední Kopaniny, Tuchoměřic atp. Cesta vede po po vrstevnici od Nebušické vyhlídky až ke koupališti U Veselíka. Od koupaliště se následně lezec vydá rovně po asfaltce, dokud nedorazí na samý konec údolí, kde je křižovatka s odbočkami k McDonaldu a tramvaji a k nádrži Džbán. Boulder je zde po levé straně na louce.

Přístupová strana z Prahy má dvě varianty. Pokud jdete od McDonaldu je to celé velice jednoduché. Sejdete dolů ze schodů po pravé straně pod fastfoodem a objevíte se na křižovatce. Pak jen zahnete doleva. Když ale jdete od konečné tramvaje a hřbitova máte schované schody vpravo, pár metrů od zdi hřbitova. Po těch sejdete dolů a zahnete do leva a po zhruba 100 metrech se octnete na již zmíněné křižovatce.

MHD:
Autobus: zastávka Divoká Šárka, K Noskovně a Nebušice (pro příchod z Nebušic)
Tramvaj: konečná stanice, Divoká Šárka

Parkoviště:
Z Nebušic: ulice Nad Želivkou, Pod Hájovnou, K Šárce
Z Prahy 6: Parkoviště McDonalds (nejlepší brzo ráno), ulice Nová Šárka, Vlastina

Širší boulderingová a lezecká oblast

Divoká Šárka je domov pro mnoho boulderingových sektorů, sportovního lezení ale hlavně tradičních cest. Mezi ně patří například Zedkovi bloky, Čertovy nohavice, Skalky pod Nebušicemi nebo Nebušická vyhlídka! Koukněte sem na Bouldering Divoká Šárka na naší kompletní sumarizaci.