Horolezecké filmy – TOP 5, které by měl každý lezec znát

Ve světě elitních sportů je horolezectví relativně mladým sportem. Přestože se jeho zárodky začaly objevovat v populární kultuře přibližně od 50. let minulého stolení, většina snímků stříbrného plátna nenabily určité kvality. A ty nejlepší horolezecké filmy se začaly objevovat mnohem později. A to v období s nástupem 90. let, kdy se na scénu dostavila nová generace legendárních lezců. Jejich zájem a větší fanouškovská základna znamenala nárůst amatérských nahrávek zobrazujících realistické příběhy ze skal. Ovšem finální fází lezecké kinematografie byl nástup všudypřítomného internetu a platforem sloužících ke sdílení video obsahu (YouTube, Vimeo, Instagram), která umožnila sportu prosáknout do povědomí valné většiny. Tento přerod umožnil rychlý nárůst legend a jejich sociálních sítí Adama Ondry, Magnuse Midtbo nebo například i Epic TV.

Druhé desetiletí 21. století se stalo dobou neomezených možností a všudypřítomného video obsahu. Výběr kvalitních snímků tak může být velice náročné, a proto jsme připravili seznam pěti nejlepších lezeckých filmů (a bonusových seriálů) zabývajících se právě naším oblíbeným lezením.  

Horolezecké filmy a seznam těch nejlepších najdete u nás na webu. Lezec zdolává skálu
Photo by Martin on Pexels.com

1. Stone Locals

Lezení bylo vždy více než jen sport. Je to způsob života a provizorní rodina pro nešťastníky, kteří sdílejí společné poslání. V době, kdy se tento sport potýká s masivním nárůstem popularity, mají lidé, kteří tvoří jeho jádro a komunitu, větší zodpovědnost než kdy jindy. Tento film vypráví příběhy pěti jedinců, Stone Locals, kteří udržují duši lezení a pečují o ni. S jejich pomocí se nám podaří udžet lezectví v jeho přirozených kolejích.

Režie: Mikey Schaefer, Cheyne Lempe

Rok: 2020

Studio: Patagonia

Jazyk: Angličtina

2. Free Solo

V Oskarovém snímku sledujeme Alexe Honnolda při jeho pokusu stát se prvním člověkem, který kdy vylezl ve stylu Free Solo na kilometrovou stěnu El Capitan v Yosemitech. Plně bez lan a jištění to bude pravděpodobně nejen jeho největší osobní výkon ale i úspěch zapsaný do samotné histrorie horolezectví.

Režie: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin

Rok: 2018

Studio: National Geographic

Jazyk: Angličtina

3. Valley Uprising

Ve stinných kempech Yosemitského údolí si horolezci vytvořili kontrakulturní životní styl, který se vyznačoval potápěním v odpadcích a divokými večírky, což se střetávalo s konzervativními hodnotami správy národního parku. Zatímco nahoře na příkrých stěnách generace za generací posouvá hranice možného a soupeřila mezi sebou o prvenství na yosemitských útesech. Valley Uprising „Povstání v údolí“ je strhující, nezapomenutelný příběh této odvážné horolezecké tradice v Yosemitském národním parku: půl století boje proti zákonům gravitace – a zákonům společnosti.

Režie: Josh Lowell, Peter Mortimer, Nick Rosen

Rok: 2014

Studio: Sender films

Jazyk: Angličtina, Italština, Němčina

4. The Dawn Wall

Uprostřed Yosemitského národního parku se tyčí El Capitan, obrovský žulový blok, jehož nejhladší strana, Dawn Wall, je údajně nejobtížnějším skalním výstupem na světě. Tommy Caldwell při svém postupu neviděl nehostinný terén, ale spíše téměř kilometr vysoký hlavolam. V dokumentu The Dawn Wall sledujeme dva skvělé lezce při jejich historickém prvovýstupu na vrchol.

Režie: Josh Lowell, Peter Mortimer

Rok: 2017

Studio: Red Bull Media House, Sender Films

Jazyk: Angličtina

5. Meru

Meru je strhující příběh tří elitních amerických horolezců – Conrada Ankera, Jimmyho China a Renana Ozturka, kteří se rozhodli dosáhnout nemožného výstupem na Meru peak v indickém Hymálaji. Na americkém festivalu Sundance snímek získal nejvyšší oceněnění v kategorii dokumentů. A právě proto si zasloužil nominaci mezi naše nejlepší lezecké filmy.

Režie: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin

Rok: 2015

Studio: Zero Media

Jazyk: Angličtina

Které filmy s lezeckou tématikou je třeba vidět?

V našem článku doporučujeme 5 filmů na kterých jsme se v našem týmu shodli. Stone Locals, Free Solo, Valley Uprising, The Dawn Wall a posledním filmem je Meru.

Jaké seriály jsou nejlepší?

Nejlepšími seriály jsou bez dlouhého rozhodování Reelrock (volně dostupný na portálu Redbull.com) a český seriál Kolem skal.

2 comments

Vlákno uzavřeno.