Mistrovství v lezení – Moskva 2021

Mistrovství v lezení se letos odehrálo v Moskvě a bylo posledním mistrovstvím letošního roku (zbytek je zrušen). Lezci a lezkyně ukončili svou sezónu v úžasném stylu. Tato událost byla napěchovaná lezením a krásnými výkony, které by mohl každý závidět.

Mistrovství v Moskvě bylo děleno na tři separátní události – bouldering, lezení na obtížnost a rychlostní lezení. Jak jste si již mohli všimnou z našeho pokrytí olympijských her, nejsme tu na VARPu moc velcí fandové rychlostního lezení. Z toho důvodu vám musíme říct předem, že se v tomto článku nic o rychlostním lezením nedozvíte.

Lezci

Není příliš překvapivé, že toto mistrovství bylo bez mnoho velkých jmen (jako celá sezóna). Za to může olympiáda a všeobecně velice hektická sezóna. Letos v Moskvě jste ale mohli opět vidět pár jmen z Tokia. Těmi byli mezi muži bronzový medailista Jakob Schubert, Tomoa Narasaki, Aleksey Rubstov, Michael Piccolruaz a Mickael Mawem. Ženy olympioničky zde zasoupily Jessica Pilz, Viktoria Meshkova, Mia Krampl, Brooke Raboutou a Chaehyun Seo. Mimo ně absolutně oslnili například Hamish McArthur, Stefano Ghisolfi, Kokoro Fujii, Monoko Abe, Camilla Moroni nebo Fanny Gibert. Samozřejmě zde byli i dva čeští reprezentanti, kteří svět opět ohromili. Nejsou jimi nikdo jiný než Martin Stráník a Eliška Adamovská.

Hamish McArthur, championship 2021, IFSC
Hamish McArthur, semi-finále, Moskva 2021

Bouldering

Bouldering byl, jako vždy, nádherná podívaná, ve které se utkalo celkem 80. lezců a 80. lezkyň. Tradičně pouze 20 jich postoupilo skrze kvalifikaci do semifinále a pouze 6 se jich následně utkalo ve finále.

Ženy

Kvalifikace byla velice zajímavá a plná krásných momentů. Na konci ale stálo pouze šest lezkyň. Celou tuto část soutěže absolutně dominovaly reprezentantky z USA – Brooke Raboutou a Natalia Grossman.

Spolu s nimi se do finále dostaly také Camilla Moroni z Itálie, Stasa Gejo ze Srbska, Elena Krasovskaia (soutěžící za lezeckou federaci) a Andrea Kumin ze Švýcarska.

Soutěž byla bitvou mezi Grossman a Moroni. Obě lezkyně zdolaly všechny problémy a na konec šlo pouze o počet pokusů. Nathalia Grossman zde odešla se zlatem, jelikož se jí podařilo dát tři ze čtyř boulderů na první pokus, čímž posunula Moroni na druhé místo a Gejo na bronz.

Muži

Podobně vypadala soutěž u mužů. Po mnoho krásných výkonec v kvalifikaci i seminále stálo pouze šest lezců ve finále. Zde dominoval japonský národní tým a jeho členové – Kokoro Fujii a Tomoa Narasaki.

Mimo ně se do finále dostali také Manuel Cornu z Francie, Aleksay Rubstov (za lezeckou federaci), Nimrod Marcus z Izraele a Anze Peharc ze Slovinska.

Finále mužů nebylo příliš velkou bitvou (na rozdíl od žen). Své protivníky zde absolutně smetl Kokoro Fujii, který jako jediný vylezl všech pět problémů, a to celkem na šest pokusů. Druhým byl Tomoa Narasaki, který potřeboval stejný počet na čtyři vylezené problémy. Manuel Cornu pouze se dvěma výlezy byl na bronzovém místě.

Lezení na obtížnost

Lezení na obtížnost je druhou disciplínou, kterou lezecký svět sleduje. Kvalifikace i finále byly plné skvělých výkonů, ale bohužel také pochybných momentů a odvolání od „ruských“ atletů, které vystrčily Elišku Adamovskou z finále.

Ženy

Ženská cesta ve finále mistrovství v lezení byla velice fyzicky náročná, složená z mnoha stisků a bočních tahů. Cesta byla dominantně statická a relativně krátká. Přesto však měla své skokanské momenty.

Do finále se dostalo osm lezkyň. Chaehyun Seo z Korei, Natalia Grossman z USA, Laura Rogora z Itálie, Jessica Pilz z Rakouska, Natsuki Tanii z Japonska, Salomé Romain a (řekneme z nahrubo) zasloužile neúspěšná Dinara Fakhritdinova, jejíž kontroverzní odvolání vysadilo Adamovskou z finále.

Na konci však stanuly pouze tři lezkyně na pódiu. První byla Seo Chaehyun, která jako jediná cestu topovala a zasloužile si tak vydobila první místo. Boj o stříbro vyhrála Natalia Grossman, ale Rogora jí to nedala zadarmo. Obě spadly na 37. chytu. Rozhodující pak byl pouze čas. Grossman spadla v 4:22 a Rogora 5:01.

Muži

Mužská cesta byla, stejně jako ženská, fyzicky vyčerpávající. Celkové byla více dynamická a s více tahy a lištami. Stavitelé lezcům také nijak nepomohli tím, že do cesty přihodili několik krásných kapes.

Do finále se tradičně dostalo osm lezců. Mezi nimi byla dva olympionici: Jakob Schubert a Tomoa Narasaki. Mimo ně se kvalifikoval i Čech Martin Stráník, Luca Potocar ze Slovinska, Hamish McArthur z Velké Británie, Sebastian Halenke z Německa Yoshiyuki Ogata z Japonka a samozřejmě i Stefano Ghisolfi z Itálie.

Na konci stanuli pouze tři, ale dostala je tam opravdová válka. Vítěz Jakob Schubert (který měl opravdu úžasnou sezónu) i druhý Potocar měli oba top a dělil je pouze čas. Třetí McArthur, čtvrtý Stránik i pátý Narasaki spadli všichni na 46. a 46+ chytu. Finále bylo opravdu boj pro pět prvních!

Na závěr

Letošní mistrovství v lezení (championship) v Moskvě bylo plné napětí, kontroverze a skvělých výkonů. Nepokryli jsme zde lezení na rychlost, jelikož si stojíme za tím, že to není lezení a těm kdo s námi nesouhlasí se omlouváme. Šlo o krásné závody, kde zářilo hodně lezců, kteří prorazili na scéně bez mnohých olympioniků. Doporučujeme se podívat alespoň na finále.

IFSC World Championships Moscow 2021 – Lead Finals

7 comments

  1. 👉 👉 $5,000 FREE EXCHANGE BONUSES BELOW 📈 👉 PlaseFuture FREE $3,000 BONUS + 0% Maker Fees 📈 + PROMOCODE FOR NEWS USERS OF THE EXCHANGE 👉 [M0345IHZFN] — 0.01 BTC 👉 site: https://buycrypto.in.net Our site is a secure platform that makes it easy to buy, sell, and store cryptocurrency like Bitcoin, Ethereum, and More. We are available in over 30 countries worldwide.

Vložit příspěvek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *