IFSC Mistrovství světa Salt Lake city – Boulder

Druhé kolo mistrovství světa v boulderingu 2021 je za námi. Mistrovství se odehrálo mezi 21. a 23.05 a tentokrát bylo hostované v Salt Lake City v americkém státě Utah. Stejně jako první kolo, které se odehrálo v Meiringenu v dubnu, i Salt Lake City bylo bez několika olympijských jmen.

Z řad soutěžících chyběl celý japonský olympijský tým (krom Miho Nonaka) ale také atleti, kteří soutěžili v Meiringenu. Nedostavil se například Rishat Khaibullin nebo vítězka minulého kola Janja Garnbret. Diváky však stejně čekal pohled na úžasné výkony atletů ze všech států.

Úspěšný byl pak zejména americký národní tým, který si domů odvezl zlato i bronz. Korunovanými atletkami není nikdo jiný než Natalia Grossman se zlatem a budoucí olympionička Brooke Baboutou s bronzem.

Salt lake city Kvalifikace ženy

Kvalifikace

Do semifinále se kvalifikovalo 20 lezců a 20 lezkyň. Na mužském prvním místě byl Yoshiyuki Ogata z Japonska s Adamem Ondrou na druhém. Ženy vedla Miho Nonaka s budoucí výherkyní Nathálií Grossman na druhém postu.

Kvalifiační skóre mužů k nalezní zde: https://cdn.ifsc-climbing.org/images/Events/Results/2021/IFSC_Salt_Lake_City_21_May_M_Qualification.pdf

Kvalifikační skóre žen k nalezení zde: https://cdn.ifsc-climbing.org/images/Events/Results/2021/IFSC_Salt_Lake_City_21_May_W_Qualification.pdf

Semi-finále

Po napínavém semifinále postoupilo celkem dvanáct atletů do posledního kola. Mužská šestka byla více diverzifikovaná. Mezi ženami však vládly Američanky a Rakušanky, každý stát po dvou finalistkách.

1.Kokoro Fujii1.Natalia Grossman
2. Adam Ondra2.Brooke Raboutou
3.Gregor Vezonik3.Johanna Farber
4.Jakob Schubert4.Jessica Pilz
5.Anze Peharc5.Miho Nonaka
6.Mejdi Schalcks6.Oriane Bertone

Finále

Finále mistrovství světa v boulderingu dopadlo, pro některé přesně tak, jak si přáli. Adam Ondra skončil opět na prvním místě s topem všech čtyř boulderů. Stejně na tom byla mezi ženami Natalia Grossman. Jakobu Schubertovi utekl druhý post o jednu zónu a místo něj stanul na svém prvním stříbrném postu Mejdi Schalcks z Francie. Jeho krajanka, šestnáctiletá Oriane Bertone, které minule zářila a umístila se také na stříbrném postu, se také chopila stříbra a udělala tak z Francie druhý nejúspěšnější stát.

Muži

1.Adam Ondra4T 4Z
2.Mejdi Schalcks3T 4Z
3.Jakob Schubert3T 3Z
4.Kokoro Fujii3T 3Z
5.Anze Peharc1T 3Z
6.Gregor Vezonik1T 2Z

Prvním boulder mužů byl hned druhým nejtěžším, s pouze třemi topy a dvěma zónami. Začátek byl nepříjemným slabovým dynamem, které následovaly tři silově náročnější boční tahy. Celý problém tak cílil na práci s těžištěm a schopnost držet se.

Druhý problém byl téměř opakem prvního. Velice pomalý problém na malých, špatných a velice kluzkých stupech. Ukázal se však nebýt velkým problémem pro lezce. Pět získalo top a pouze Perharc odešel se zónou.

Třetím mužský problém byl, stejně jako ženský, zdaleka nejtěžší. Pouze prvním třem se podařilo ho vylézt, zbytek odešel bez zóny. Celý boulder začal zaseknutím nohy do spáry vzhůru nohama a následně pokračoval po relativně dobře vypadajících pinčích vzhůru. Styl přesně sedící do repertoáru Adama Ondry, který problém také dal na první pokus.

Poslední problém byl oproti předešlým „lehký“. Boulder byl velice silový a složen z velkých pinčů a dynama začínajícím v malém boxu. Cruxem se zdálo být dostání se od zóny k topu přes velice silový malý box a spodní tah. Se čtyřmi topy a dvěma zóny byl toto ale jeden z úspěšnějších bouldrů finále.

Ženy

1.Natalia Grossman4T 4Z
2.Oriane Bertone3T 4Z
3.Brooke Raboutou3T 3Z
4.Miho Nonaka3T 3Z
5.Jessica Pilz1T 3Z
6.Johanna Farber1T 2Z

Prvním problémem žen byla vertikální kombinace sloperů a malých hranek, neboli crimpů. Lezkyně začaly chyty na tření na startu a následně přešly do tří pohybů na crimpech. Problém byl zakončen velkou kapsou. Celkem se tento problém dočkal topů od všech kromě Jessiky Pilz.

Jako druhý lezkyně čekal více silový problém. Hlavním stavebním blokem byly tentokrát boční tahy a velké volumy, které nutily atletky do malých boxů. I přesto se ale pěti finalistkách podařilo boulder topnout i získat zónu.

Třetí boulder se ukázal být druhým nejtěžším. Dokázaly ho vylézt pouze Američanky Grossman a Raboutou, zbytek (mimo Nonaka) dostaly zóny. Problém byl postaven na balancování a opatrné práci s těžištěm. Obtížnosti dopomohly také velké slopery bez jisté možnosti úchytu.

Finální a nejtěžší boulder bylo to, čeho se menší lezci obávají. Vysoce postavený dynamický problém, jehož hlavní úskalí bylo dostat se skrz skok k zóně. Mnoho lezkyň mělo s tímto dynamem problém, jelikož nebyly schopny dosáhnout na nutný pinch. Tomu také odpovídá výsledek. Polovina lezkyň získala top a polovina odešla s prázdnou.

Na závěr

Druhé kolo mistrovství světa, tentokrát v Salt Lake City, rozhodně nebylo nudnou podívanou. Zajímavá beta, skvělá výkony a spousta nových lezců v kombinaci s davme (díky venkovnímu pódiu) zajistily skvělou show.

Zejména pěkné byly výkony „nováčků“ Natalie Grossman a Mejdiho Schalcka, kteří si odnesli své první zlaté a stříbrné medaile z mistrovství světa.

Záznam z Finále IFSC mistrovství světa v Salt Lake City

Komentáře

Vlákno uzavřeno.