Jak postavit venkovní hrazdu

Každému lezci se hodí hrazda, ale ne každý z nás má možnost jí mít v bytě. Proto se nám často rodí otázka, „jak postavit venkovní hrazdu“. Než se ale pustíme do budování, musíme se sami sebe zeptat na otázku, jestli to za to stojí nebo zda je lepší chodit do posilovny, na hřiště nebo zkrátka čekat než se zase dostaneme na lezeckou stěnu.

Kde všude jsou hrazdy

Vždy je jiná možnost než stavět hrazdy. Hrazda je dokonalá věc na posilování. Stavět jí je však náročné. Posilovny z 99% procent mají hrazdy a větší z nich mají i speciální místa na kalisteniku (callisthenics) a crossfit. Zde najdete hrazdy všeho druhu, včetne žebříků a klecí. Samozřejmě se za to ale musí platit. Druhá varianta jsou workoutové hřiště, které se objevují jako houby po dešti v českých městech. Ano, bývají často poněkud zastrašující, zejména pokud na ně chodí skupinky cvičit. Právě ty skupinky jsou ale něco, co se nedá nahradit, jelikož většinou bývají velice otevřené a pomáhají novým lidem zamilovat si hrazdy.

Lezecké stěny mají hrazdy prakticky vždy. Stěna bez hrazdy je jako Ondra bez 9c nebo Garnbret bez flashovní boulderu. Zkrátka špatně.A pokud kolem sebe nemáte ani workoutové hřiště ani posilovnu a na stěnu nechodíte dost často, zkuste zkrátka dětské hřistě. Pár schybů po cestě na MHD děla opravdu divy!

hrazda, venkovní hrazda, jak se stavi venkovni hrazda na ktere jde posilovat vlastni vahou
Pevná hrazda v „kleci“

Hrazda bez stavění

Ano, víme že tato část jde přímo proti tomu, o čem tento článek je. Přijde nám ale důležité vyjmenovat možnosti, které se dají použít předtím, než se človek pustí. Mimo chodit na místa, kde hrazdy jsou, se nabízí možnost si hrazdu koupit. Zde máte tři hlavní možnosti. První je nejlevnější ale také mírně nespolehlivá. Jde o šroubovací hrazdy do rámu dveří. Tyto hrazdy jsou velice levné, ale také dost nespolehlivé. Druhá varianta je pořídit si hrazdu která je sundavací a vkládá se na rám dveří. Poslední jsou stojící hrazdy. Tyto typy jsou dražší a náročné na prostor, stojí však za to.


Jak si postavit venkovní hrazdu

I zde existují dvě hlavní možnosti, vhodné podle toho, jaké materiály máte k dispozici a jak moc prostoru máte. Jedna varianta je samostatně stojící v zemi (jako jsou v parcích) a druhá je přidělaná na stěnu. 

Samostatně stojící hrazda

Materiál: Dva kůly, kovová tyč, písek / štěrk / hlína

Tato hrazda je náročnější na výrobu. Jde o samostatně stojící konstrukci zapuštěnou do země. Nejdůležitější, co pro postavení takovéto hrazdy potřebujete, jsou dva dobré dřevěné kůly (pilíře). Postup je přitom celkem jednoduchý (aspoň po teoretické stránce). Kůly, na kterých bude hrazda přidělaná se musí ohoblovat a je potřeba na ně vykopat díry. Čím hlubší díra, tím bezpečnější hrazda samozřejmě bude. Kůly se do děr vloží a díry se zasypou a udusají.

Mezi kůly přijde kovová tyč (ideálně také hladká). Přidělání trubky na kůly se liší podle toho, co máte k dispozici. I ideálním případě vám ale půjde přivrtat / přišroubovat.

Varianta

Je možně, postavit tuto hrazdu bez zapouštění do země. Na to ale bude potřeba postavit opěrnou základnu, na které bude hrazda stát. Pro inspiraci na to doporučujeme se podívat na stojící hrazdy, které má například Decathlon nebo Gorilla Sport.

venkovní hrazda postavena na zahrade venku
Venkovní hrazda

Visící hrazda

Materiál: 5 kovových tyčí / trubek

V tomto případě je mnohem těžší koponenty k sobě přidělat. Výsledek je však velice dobrý. Nejprve je potřeba postavit hlavní ramena hrazdy, které budou přidělané do stěny, desky atp. Ty by měly být nejrobustnější součástí konstrukce. Zespodu ramen je vhodné dát dvě malé podpěry. Ty by měly tvořit spolu se stěnou a rameny pravoúhlý trojúhelník. Pak už to chce jen přidělat hrazdu samotnou. Doporučujeme pro tento úkol vcelku úzkou, kovovou, kulatou trubku. Nyní je to už pouze otázka přidělání konstrukce ke stěně či desce.

Visící hrazda, Boulderbar, Boulder, hrazda, jak postavit hrazdu, VARP, lezení, Callisthenics
Visící Hrazda na Boulderbaru v Praze

Jde si postavit i Kampus board?

Ano a je to mnohem jednodušší než stavět hrazdu venku. Koukněte se sem jak na to a hurá na cvičení!

Komentáře

Vlákno uzavřeno.