Jak se dělá VARP recenze

Určitě jste si již položili otázku, jak vytváříme VARP recenze, jaká jsou naše kritéria a procesy. Byť se někdy můžou zdát subjektivní, nebojte se, za každou recenzí stojí logika a námi ustavená kritéria. Snažíme se k recenzi přistupovat s přísným nadhledem a alespoň jednou za půl roku na ní jít, tak abychom věděli, zda se nezměnily některé body z našeho hodnocení. Je nutné podotknout, že každou recenzovanou stěnu, navštěvujeme pravidelně, trávíme na ní dlouhé hodiny, a to nejen na boulderech ale také na laně.

VARP recenze, BigWall, lezení, review, chyty, Divoká Šárka, Praha
Divoká Šárka, Nebušická vyhlídka

Finální skóre jde vždy snadno vyčíst z uděleného bodového ohodnocení stěny. K přidělení bodů využíváme 8 předdefinovaných kategorií jejichž součet může dosáhnout 100 bodů.

Boulder

Boulder je jistým základem každé dobré stěny. Do finálního skóre se tak může propast až 20 bodů.  Nejdůležitější otázkou je pro nás počet lezeckých profilů, kvalita cest, čistota chytů, bezpečnost lezení, přesnost obtížnosti a na závěr i samotný pocit z bouldrovky. Profily hledáme 4 – slab, svislý, strop a převis. Kvalitou cest se rozumí dojem z lezení, důležitý je styl (technický nebo silový), možnost „obejít beta“, prostor daný boulderu a tak podobně. Čistota je měřena hlavně na chytech, stupech a s pomocí prašnosti vzduchu v prostoru. Přeci jen všichni známe ten velice nepříjemný pocit osahaných mastných chytů a uklouzaných stupů. Bezpečnost je pak určována na dopadišti. Zjišťujeme, zda pokrývá dostatečnou plochu, dalším kritériem je možnost dohledat extra žíněnky a prostornost.

Lezecké profilySlab, svislý, převis, strop4 Body
Kvalita cest„Beta“, chyty, rozdíly výšek, technika vs síla, kreativita5 Body
Hodnocení problémůSedí hodnocení, rozpoznatelné, přesné3 Body
ČistotaChyty, stupy, vzduch, vše okolo3 Body
BezpečnostDopadiště, žíněnky, pevné chyty, přehlednost, místo5 Bodů
Bodování bouldrovky

Lano

Lano je druhým tahákem každého lezeckého centra. Při hodnocení využíváme stejných kritérií jako tomu je u již zmíněného boulderu. Hodnocení sportovních cest nám trvá většinou delší dobu, přeci jenom přelézt hafo cest na laně chvíli trvá. Na laně většinou vyhledáváme i ale texturovanou stěnu (ala skála) a spáru. Rádi vídáme správně hodnocené cesty ve všech stylech, včetně top rope vhodného pro nováčky a samonavijáku. Značný důraz při hodnocení klademe na bezpečnost, kvalitu expresek, jejich opotřebení a rozmístění a taky na dopadiště. Jestli je odměkčené, zda má nebo nemá extra žíněnky a tak dále. Maximum možných bodů je opět 20.

Lezecké profilySlab, svislý, převis, spára, „skála“4 Body
Kvalita cest„Beta“, chyty, technika vs síla, kreativita5 Body
Hodnocení problémůSedí hodnocení, rozpoznatelné, přesné3 Body
ČistotaChyty, stupy, vzduch, vše okolo3 Body
BezpečnostDopadiště, jištění, přehlednost, místo, slanění5 Bodů
Bodování lanových cest

Personál

V našich recenzích započítáváme i přístup personálu, bereme jej za jeden z důležitých součástí zážitku z umělé stěny. Víme, jaké to je chodit někam kde se na nás tváří jako jazyk v botě. Je třeba zmínit fakt, že na největších pražských stěnách – BigWall, Hudy, Ruzyně a OFF  – je personál vždy prakticky perfektní. Můžete se ptát proč jsme zatím nikde nedali 10/10 na personál? Protože všude, kde jsme doposud byli je opravdu příjemně. 10/10 si ale necháváme pro ten jeden „WOW“ moment, ke kterému určitě dřív nebo později dojde.

Ceny

Kategorie cen je bohužel trošku subjektivní. Co rádi vidíme? Jasně pochopitelný ceník, který nemusíme luštit. Ceny, které nepodléhají času příchodu a odpovídají tomu, co na stěně najdeme. Bereme ohled na Multisport kartu, ZTP, studentské slevy, děti a zda je vše aktualizované a dohledatelné na webu stěny. Zároveň ale také bereme v potaz možnosti platby kartou, zálohový systém a hlavně to, jestli se vlastní ceník dodržuje!

Čistota

Jak už se asi dá vyčíst z předešlého textu, čistota hraje roli. Otázkou je mastnota chytů a stupů, dostupnost kartáčů, špinavost země, matraček a koncentrace mága ve vzduchu jsou všechno body, na které koukáme. Zároveň tu ale figuruje i čistota WC a sprch, šaten, baru a posezení. Čistota umyvadel a doplněné dostupné mýdlo, toaleťák atp je pro nás (zejména ty s brýlemi a čočkami) velmi důležitá!

BoulderChyty, vzduch, zem3 Body
LanoChyty, lana, zem3 Body
Zázemívšeobecně1 Bod
WC/SprchyWC, Sprchy, vše okolo3 Body
Bodování čistoty

Zázemí

Zázemí vnímáme jako jednu z věcí, kterých si většina lidí nevšímá právě do momentu, než něco nechybí. U VARP recenze nám jde hlavně o věci na cvičení a na vše okolo kondiční přípravy lezení. Campus, hangboardy, spray wall, hrazdy a místo na prohřívání jsou u nás vyhledávané. Mimo to pak jde o přítomnost / lehké nalezení sprch a WC, zařízení šaten a pak bar a věci k dostání na něm. Když si můžeme jednoduše koupit espresso a bagetu a prohřát se na hrazdě či campusu, jsme spokojení.

HrazdaAno / ne1 Bod
CampusAno / ne1 Bod
Spray wallAno / ne1 Bod
HangboardAno / ne1 Bod
„Prohřívárna“Ano / ne1 Bod
WCExistují?1 Body
ŠatnyJak na tom jsou2 Bod
BarJídlo, pití2 Body
Bodování zázemí

Dostupnost dětem

V rámci dostupnosti dětem zatím nejsme moc zběhlí, jelikož žádné nemáme. Myslíme ale na vás, kteří ano. Co tu hledáme, když to na recenzi řešíme? Jestli se mají děti kam „zašít“, když zrovna nelezou. Jestli mají co lézt, a to nejen na laně ale i na bouldru. Zda je pro ně hala bezpečná, popř. jestli nemají vyloženě sekci pro sebe. Naposled zjišťujeme, jestli mají rodiče co dělat, když na své malé čekají.

Dostupnost MHD

Poslední kritérium, na které ve VARP recenzi koukáme je dostupnost. Je více než super, když nemusíme 14x přestupovat a pak jít 2 km pěšky. Honit nás venku je pravomoc, kterou má pouze příroda. U stěn je to dost jednoduché. Za každý spoj a druh spoje jsou body, do celkových 10. Vlak, metro, tramvaj a autobus je to co hledáme. Bereme pak ohled i na to, jestli se na místo dá dorazit pěšky nebo na kole. Zkrátka tu platí pravidlo čím víc, tím líp.

VARP recenze, BigWall, lezení, review, chyty
Čištění prvního chytu V5 bouldru na stěně BigWall

Troška lidskosti

Naše recenze nejsou ale jen výsledek tabulek a sčítání bodů. Jsme lidé a snažíme se k tomu přistupovat jak jen umíme. Proto si vždy necháváme určitý „wiggle room“ pro naše osobní dojmy a pocity. To je také důvod, proč na stěny chodíme ve více lidech a alespoň 3x, něž recenzi napíšeme. Je pro nás důležité si pořádně zalézt, popovídat si s lezci, zkusit boulder i lano, něco si dát a pořádně si o hale pokecat. Zároveň, ne vždy máme dobrý den a lezení nám jde. Z tohoto důvodu do recenze dáváme tenhle „lidský element“. Každý z nás preferuje něco jiného a bylo by barbarské tvrdit, že náš názor je nejlepší. Proto se nestyďte a napište nám, když s námi nesouhlasíte. Rádi si vyslechneme argumenty a ještě líp, půjdeme si s vámi na stěnu zalézt abychom viděli přesně o čem mluvíte!

Tak se nám ozvěte na Facebooku, IG nebo na mail. Napojené jsou tu nebo můžete jít přes IG níže. 🙂

VARP na Bonk Place