Jak si udělat campus board

Koronavirus byl pro všechny sportovce velice nepříjemný. Hodně lezců přišlo o možnost trénovat a věnovat se našemu oblíbenému sportu, a tak ztratilo relativně hodně síly v prstech a spadlo o několik pozic na maximální rotpunkt. I když to teď vypadá o něco líp, není nic garantováno a bylo by fajn, kdybychom mohli cvičit i doma. Proto jsme se na VARPu zeptali sami sebe na otázku „jak si udělat campus board“.

DIY campus board je záležitost, která se bude lišit kus od kusu, podle našich možností. Hlavní problém s kampusákem je ten, že na rozdíl od hangboardu, se nedá jen tak pověsit na kus provazu. Je potřeba ho mít v pevné pozici, abychom na něm mohli cvičit. Pokud teda nemáte možnost, jak campus pevně přidělat / postavit, bylo by lepší se podívat spíš hlouběji do tréninku na hangboardech.

Campus Board – Big Wall Praha

Co je campus board?

Co je ale campus board a proč ho potřebuju se ptáte? Zjednodušeně: je to komplikovaný hangboard a nepotřebujete. Dá se nahradit jinými cviky a pokud nemáte v plánu lézt nad 6b (VII) není to něco, na čem byste museli trénovat.

Jde o řadu „latí“, které jsou přidělané na nakloněné stěně. Stejně jako hangboardy, mají i latě na campusu různé šířky, podle toho, jak silné máte prsty. Campus mívá zhruba patnácti stupňový náklon a lezec, se na něm snaží dostat až na nahoru. Jde o velice jednoduchou činnost (v teorii).

Jak si campus board postavit?

Krok 1: Kde?

První otázka, na kterou by se měl každý budoucí majitel této propriety ptát, je: kam to dám a kde to postavím? Pokud máte zahradu s volným čtverečním metrem, nebo dvěma, je to ideální. Pokud ne, tvrdá stěna, do které vám nevadí vrtat je taky fajn a poslouží dobře i hrazdy. Měli byste mít prostor, ve kterém můžete v klidu spadnout bez obavy zranění a který vám umožní dynamické pohyby v mírném převisu. Lehce se řekne? Víme.

Krok 2: Jak ho upevnit?

Druhá věc, nijak méně důležitá je, jak campus upevníme, abychom ne něm mohli cvičit. Jsou prakticky tři možnosti, jak toho dosáhnout. Tou první je udělat si samostatně stojící konstrukci, což je jednodušší, než se zdá. Adam Ondra si je postavil ve Španělsku i v Norsku, když lezl Perfecto Mundo (9b+) a Silence (9c).

Další možností, jak campus přidělat, je přivrtat ho. To je dominantně oblíbená varianta, protože ve finále zabírá nejméně místa a je nejstabilnější. Dá se toho docílit několika způsoby, hlavní je ale mít campus uchycený na čtyř opěrných bodech, aby byl co nejstabilnější to jde.

Poslední oblíbená varianta je mít campus zavěšený na hrazdě. K tomu potřebujete fixní hrazdu (vrtanou nebo samostatně stojící) na kterou campus pomocí háků zavěsíte. Pak už je to jen otázka fixace, která se dá udělat buďto o hrazdu samotnou (v případě stojící hrazdy) nebo např. o rám dveří z druhé strany.

Campus Board DIY
Jak zavěsit Campus Board na hrazdu

Krok 3: Materiál

Třetí krok je materiál, který je potřeba na campus samotný. Deska by měla být dřevěná. Je velice levné zajít do obchodu jako Baumax nebo Obi a koupit desku. Pokud se vám doma povaluje starý dřevěný stůl nebo skříň, která je bytelná, zvažte, jestli by nebyla vhodná. Dále potřebujete to, co campus upevní. Pokus máte v plánu upevňovat na hrazdu tak háky na kola jsou perfektní. Jinak dřevěné bloky, kovové trubky a prkna fungují výborně. Poslední věc, kterou potřebujete, jsou „rungs“ campusu. Na ty se dá použít například dřevo na práh do dveří, nebo staré sešmirglované kusy prken. Pamatujte si ale, že šířka je důležitá. Nechcete postavit něco, na čem se neudržíte. Pokud nemáte k dispozici přebytkové dřevo nebo prostě chcete mít precizní kampus můžete si lišty koupit. Vyjde vás to o něco dráž, ale budete mít jistotu kvality. Obchody jako Holdsmarket jsou pro tuto variantu jako dělané.

Krok 4: Konstrukce

To nejtěžší naposled. V teorii je to vše lehké, praxe se ale může dost lišit. Sestavit campus board není lehká záležitost. Bohužel vám s konstrukcí nedokážeme pořádně poradit, jelikož je to velice variabilní činnost. Můžeme vám ale dát rady, které jsou skoro nad zlato. 1. Nezapomeňte campus postavit v náklonu, 2. Držte lišty zhruba 10 – 20 cm od sebe, 3. Nedovolte aby se vám kýval, 4. Nezapomeňte si uklidit dopadiště.

DIY campus board, Campus board, VARP
Domácí Campus – Jan „Mrkev“ Kulhánek

Cvičení

Teď, když máte campus board, můžete se pustit do cvičení. Máte před sebou dvě možnosti. Tou první je používat campus jako hangboard a posilovat tak staticky prsty. To samotné by ale bylo plýtvání energií a místem, proto doporučujeme dělat i campusový trénink. Lepší je se řídit v tomto ohledu profesionály. Například aplikace Crimpd  od Lattice má výborné tréninky na lezení.

Mimo to doporučujeme se podívat i na video na YouTube od lidí, co tomu opravdu rozumí. Například na tohle video od Adama Ondry a Epic TV

Epic TV – Adam Ondra na Campusu