Rozdíly v podrážkách lezeckých bot

V tomto článku Vám pomůže si objasnit hlavní rozdíly v podrážkách lezeckých bot. Nastíníme základní informace o historii lezeckých bot, jejich nejznámějších výrobcích a zároveň předneseme jaké vlastnosti a specifika mají moderní podešvové gumy na lezeckých botách.  

Specifika lezeckých bot

Moderní lezecké boty jsou vyráběny z velkého množství materiálů od kůže přes syntetické látky až po materiály vyráběné z přírodního kaučuku. Samotné podrážky jsou tvořeny směsí syntetických gum obsahující různé příměsi. Mezi nejčastěji používané přídavky patří různé odrůdy jílů či sazí.

V počátcích lezeckého sportu byly ke zdolávání využívány tradiční boty osazené koženou podrážkou. Užití prvních gumových podrážek přichází až s počátkem 20. století, kdy s rychle se zvyšujícími obtížnostmi výstupů, začali lezci klást na své lezecké boty vyšší nároky. Během minulého století se lezecké boty přerodily z objemných bot připomínající pohorky, v lehké, a hlavně přilnavé lezečky jak je známe dnes.

První specificky lezeckou botou využívající směs vytvořenou pro potřeby skalního lezení byla Boreal Fire. V 70. letech, tak Boreal svým jediným rozhodnutím přetvořil celou lezeckou scénu. Užití této revoluční směsi, umožnilo urychlit nástupu nových legend lezeckého sportu, kteří tak mohli posunout hranici nemožného. Obtížnosti sportovních tras a boulderů s nástupem těchto bot vzrostly o jednu celou úroveň.

Měkčí či tvrdší lezečky

Rozdíly ve složeních a konstrukci bot jsou značné. Nejčastěji dochází k jejich diferenciaci na úrovni tvrdosti, kde každá z těchto možností nese své specifické výhody a nevýhody. Každá bota je tedy vhodná pro jiné užití. Tento fenomén je možné sledovat u některých profesionálních atletů, kteří na rozdílných skalách využívají odlišné páry bot, zároveň v některých extrémních případech využívají dvě odlišné lezečky zároveň.

Měkčí boty excelují v přilnavosti, jsou přímo tvořené ke tření a lezení na měkčích horninách (pískovec, vápenec). Ovšem, k dosažení vysoké přilnavosti musejí vytvářet kompromisy na jiných frontách. Podrážky užívající mekčích podešvových gum nebývají příliš tlusté, užité směsi jsou vytvářeny s nižším obsahem aditiv, snižující celkovou odolnost. Povrch podrážek se snadněji opotřebovává.  

Tvrdší lezečky jsou vhodné pro užití na těch nejtitěrnějších chytech. Jejich konstrukce umožnuje užití tlustších podrážek, které jsou navíc podpořeny aditivy které gumu dále ztvrzují. Tvrdší boty mívají tedy delší životnost. Jejich nevýhodou pak ale jsou měkčí horniny, na kterých nejsou schopny dosáhnout tak vysokých výsledků, jak tomu dělají měkčí boty. 

Výrobci podrážek

  • Vibram
  • Five Ten
  • Ocun
  • Tenera
  • Cling
  • Grippin
  • Evolv
  • Free Climbing
  • Boreal

Vibram

Vibram je Italskou firmou založenu v roce 1937. Již od svého vzniku se soustředila na výrobu potřeb pro nově se utvářející horolezecký sport. Za dobu své existence Vibram přivedl mezi lezce zásadní inovace a dnes jsou její podešvové gumy nejpoužívanějšími na trhu. Vibram XS Grip 2 je podrážkou kterou budete vídat na valné většině bot kompetitivních lezců.

XS Edge, XS Grip, XS Grip 2. XS Flash
Vibram XS Edge

Vhodné k užití na těch nejmenších stupech na skále. Boty využívající této gumy jsou převážně vhodné k plotnovému či vícedélkovém lezení. Přestože se jedná o tvrdší směs, cestu si našla i mezi jedny z nejoblíbenější boulderových a všestranných bot (Scarpa Instinct VS, Scarpa Vapor V nebo La Sportiva Miura).

Vibram XS Grip

Směs vytvořená pro dokonalou přilnavost na jakémkoliv materiálu. Právě univerzálnost byla jednou z požadavků při vývoji tohoto materiálu. XS Grip se pohybuje na rozmezí tvrdší a měkčí směsi a je ji možné najít na širokém spektru bot od výrobců La Sportiva, Scarpa, Tenaya.

XS Grip si našla fanoušky i mezi legendami lezeckého sportu. Nejznámějšími jmény jsou například Jimmy Webb, Chris Sharma nebo Alex Megos.

Vibram XS Grip 2

Vibram XS Grip 2 nabízí oproti svému předchůdci měkčí, s vyšší odolností ale i vyšší přilnavost. Tato podrážka byla specificky vyvinuta pro agresivní lezení, převisy a bouldering. XS Grip 2 je možné najít na nejvýkonnějších lezackých botách od výrobců jako je La Sportiva nebo Scarpa.

Vibram XS Flash

Nejnovější směs gumy, kterou Vibram ve svém katalogu nabízí. Vývoj podrážky byl mířen specificky na potřeby lezení v halových tělocvičnách. Směs nezanechává žádné černé stopy na povrchu umělých stěn a zároveň jde o jednu z nejměkčích směsí na trhu.   

Five Ten

Podrážky užívané na botách výrobce Five Ten si za dobu své existence oblíbili mnozí. Za jejich utajovanou výrobní procedurou stojí zakladatel firmy Charles Cole. Podrážky Stealth jsou považovány za jedny z nejpřilnavějších na trhu.

Porovnání podrážek lezeckých bot - Five Ten 
Lezečky
Stealth Mi6, Stealth C4, Stealth Hf

Five Ten Stealth Mi6

Je perfektní podrážkou pro lezení v převisech a k získání dostatečného tření na těch nejhladších chytech. Směs Mi6 je jednou z nejpřilnavějších na trhu, prohrou je však její životnost. Boty osazené podrážkami z Mi6 jsou známé svou nízkou odolností.

Five Ten Stealth C4

Originální směs podešvové gumy, která napomohla Five Ten vydobýt si své jméno v lezeckých kruzích. Jedná se měkčí směs, vhodné ke zdolávání náročných sportovních tras a více délek. Zároveň se jedná o jednu z odolnějších gumu v nabídce Five Ten. Svými charakteristikami by se dala přirovnat ke směsi Vibram XS Grip 2 vůči které ovšem ztrácí pár bodů na životnosti. Mezi nejoblíbenějšími botami užívajícími Stealth C4 jsou 5.10 Anasazi či Moccasym.

Five Ten Stealth Hf

Boty osazené podrážkami Stealth Hf sedí v nabídce Five Ten na absolutním vrcholu agresivních bot (5.10 Team, 5.10 Dragon). Tato měkká směs exceluje na převislých sportovních trasách a na boulderu. Odolnost podrážek je opět, jako je tomu u Stealth Mi6, velice nízká.

Ocun

Česká firma Ocun se na trh s podešvovou gumou vrhla v roce 2017. CAT, Climbing Adhesion Technology, je dnes osazena na většině bot od tohoto výrobce, kde napomáhá lezcům dosahovat skvělých výsledků.

Porovnání podrážek lezeckých bot -Ocun
Lezečky
Cat 1.1, Cat 1.5
Ocun Cat 1.1

Směs gumy Cat 1.1 je utvářena tak aby poskytla lezcům co nejvyšší přilnavost v poněkud tvrdším podání. Tyto podrážky jsou vhodné k lemování a stání na těch nejmenších chytech. Od svého představení tato guma, za velice krátkou dobu, nahradila většinu původní nabídky v katalogu tohoto výrobce. Jedná se o výbornou alternativu k Vibram XS Edge.

Ocun Cat 1.5

Podrážka Cat 1.5 je v porovnání se svým předchůdcem Cat 1.1 měkčí, více vhodná na lezení v převisech, bouldering a lezení ve vnitřních halách. Ocun touto podrážkou osazuje agresivnější boty ve své nabídce. Svými výkonnostními parametry by se dalo jednat o alternativu k Vibram XS Grip či Grip 2.

Evolv

Přestože podrážky od tohoto amerického výrobce nejsou těmi nejpoužívanějšími na trhu, jejich směs gumy je stále bez kompromisní. Vedení společnosti vývojem podešvové gumy pověřili tým osvědčených vědců, kteří přinesli do jejich nabídky tři skvělé produkty.

Porovnání podrážek lezeckých bot -Evolv
Lezečky
Trax-SAS, Trax-XE, Trax-GT

Trax-SAS

Trax-SAS je podrážková guma operující na rozmezí mezi měkkou a tvrdší směsí. Její unikátní složení je vhodné pro většinu lezeckých aktivit od sportování na vnitřních plastových chytech po zdolávání cest v nakloněných převisech. Její jedinou nevýhodou je plotnové lezení, kde zaostává za nabídkou konkurence. Nejčastěji používanou gumou od výrobce Evolv je právě tato podrážková směs.

Trax-XE

Je nejnovější směsí v nabídce Evolv. V době sepisování byly touto gumou osazeny pouze ty nejnovější lezecké boty v nabídce Evolv (Evolv General). Její úprava je namířena jako plotnová alternativa k Trax-SAS. Její složení umožnuje podrážkám vydržet i ty nejhorší podmínky vícedélkového lezení, kde na plotnách a drobných chytech absolutně dominuje.  

Trax-GT

Trax-GT je alternativou k Vibram XS Flash, stvořena čistě pro vnitřní lezení tak aby nezanechávala na stěnách čmouhy.

Jaká lezecká podrážka je nejlepší?

Každá podrážka poskytuje svůj vlastní set výhod a nevýhod. Lezec by měl vybírat striktně podle svých lezeckých priorit a porovnat ji s nabídkou na trhu. V současnosti jsou nejpoužívanějšími podrážkami Vibram XS Edge a Vibram XS Grip 2.

Která podrážka lezeček je nejpřilnavější?

Mezi nejpřilnavější podrážky patří: Five Ten Mi6, Five Ten Hf, Vibram XS Grip 2

Jak na opravu lezeček

Oprava lezeček je samozřejmě možná. Na českém trhu se nachází velké množství prodejců, kteří vám rádi boty opraví, či dokonce vylepší za vámi vybranou podrážkovou směs. Stačí si vybrat vhodnou směs od jakéhokoliv výrobce, lezečky zabalit a odeslat.