Jesse Grupper

NárodnostUSA
Přezdívka—-
Datum narození06.01.1997 (27 let)
Výška180 cm
Ape index+ 2 cm
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchZlato Pan-americké mistrovství
Nejtěžší boulderBook Club, 8B+ (V14)
Nejtěžší cestaJaws II, 9a+ (XI+)

Jesse Grupper je lezec, který dlouhou dobu letěl pod radarem většiny lidí, kteří sport sledují. Tento Američan je „nováček veterán“ na soutěžní scéně. Před Covidem byl pravidelným účastníkem soutěží pod IFSC. Moc se mu ale nedařilo, proto se otočil na akademickou dráhu v oblasti robotiky.

V roce 2021/22 se ale k závodům vrátil, svět překvapil a stanul na několika mezinárodních pódiích. Korunní klenot jeho kariéry je zatím to, že se stal Pan-americkým mistrem a kvalifikoval se tam na Olympijské hry do Paříže.

Kariéra

Jesse závodil polo-pravidelně během svých středoškolských let. Mezi mladistvými se mu dařilo. Několikrát stanul na pódiu jak v obtížnosti tak v boulderingu na mezinárodních i národních závodech. Přechod mezi dospělé se mu ale nevydařil tak, jak by si člověk představoval. Od roku ´15 do ´22 nestanul na pódiu, dokud se karta neobrátila a nestanul 5x na pódiu na obtížnosti. A následné kvalifikaci na OL.

Skalní lezení

Dominanta Jesseho je venkovní lezení. Díky svému „nomádskému“ životu má možnost lézt v mnoha světových sektorech, a to jak na matraci tak na laně. Dominuje ale sportovní lezení, což dosvědčují jeho přelezy. Mezi nimi dva výlezy v obtížnosti 9a+ a flash až k úrovní 8c+, což ho háže do světové špičky. Zároveň má za pasem také 7 výlezů 8B (V13) a jedno 8B+ (V14).

Mimo lezení

Grupper je závodní lezec jen na půl úvazku. Jeho denní kariéra je inženýr měkké robotiky pro laboratoř spadající pod Harvard. Zde se zabývá tvorbou hardwaru z přírodních (měkkých) materiálů. To ho dělá snad nejzajímavějším olympijským lezcem, který na momentálním seznamu figuruje.

Na závěr

Ne často se stane, že se do nejvyšší soutěže kvalifikuje takto všeobecně založený lezec, jako je Jesse Grupper. Není sice velký favorit na Olympijské medaile, ale rozhodně stojí za to ho sledovat. Jak na skalách, tak v robotice.

RokSoutěžPost
2023Pan-americké mistrovství1.
2022IFSC MS (L)2×1., 2×3.
2021MS USA1.
Jesse Grupper, The Mandrill 8b+/c
CestaObtížnostVýlez
Jaws II9a+RP
Full Metal Brisket9a+RP (3.)
Bad Girls Club8c+/9aRP
Livin Astro8c+Flash
Výlezy Jesse Grupper