Jessica Pilz

NárodnostRakousko
PřezdívkaJessy
Datum narození22.11.1996 (27 let)
Výška163cm
Ape index—–
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchZlato šampionát 2018 (lead)
Nejtěžší boulder—–
Nejtěžší cestaJoe Blau, 8c+ (XI/-)

Jessica Pilz je profesionální rakouská lezkyně a, stejně jako její krajan Schubert, závodí i za rakouskou armádu. Jessy je jedna ze starších profesionálních lezkyň, které můžete vidět na závodech. Přesto je to ale úžasná sportovkyně, která se na světových šampionátech pere už od roku 2012.

Jessy je úspěšná lezkyně a trošku opak Schuberta. Byť pochází z rakouského Haagu a má úžasné skály opravdu blízko, leze spíš vevnitř a na trénuje na mezinárodní závodní scénu. Snaha, která se ji evidentně vyplatila, jelikož se Pilz účastnila prvních Olympijských her v roce 2021 v Tokiu (i když nemedailovala).

Kariéra

Pilz začala lézt, jako je již zvykem v této sérii, ve velice mladém věku na letním táboře. Ve čtrnácti letech se postavila na první závody a následně, mezi lety 2011–2015 dominovala juniorskou divizi v lezení na obtížnost na světové i evropské úrovni.

Přechod do dospělé divize nebyl pro Jessicu snadným. Přestože stále figurovala na pódiích vítězů v lezení na obtížnost, musela se potýkat s novými rivaly a těžšími problémy, zejména pak ale s, o něco mladší lezkyní ze Slovinska Janjou Garnbret. Jessica Pilz je ale výborná lezkyně a v roce 2018 si vydobyla své místo mezi legendami sportu titulem IFSC Champion 2018 v lezení na obtížnost.

Skalní lezení

Přestože je Jessica Pilz z Rakouska tak jejím hlavním působištěm je tělocvična. Na rozdíl od krajana Jakoba Schuberta, neleze Pilz příliš často na skalách či venkovních bouldrech. Mezi její hlavní venkovní úspěchy patří dva výlezy 8c+ ve Španělsku z roku 2019. Na boulderu bohužel nemá žádné významné výlezy. To ale kompenzuje náročný flash 8b na laně.

Mimo lezení

Jessica Pilz leze za Rakouskou Armádu. To znamená, že je plně placený atlet, který se „nemusí“ starat o věci okolo. Letos ale získala MBA zaměřené na obchodní administrativu a sport. Je tedy možné, že svůj titul začne používat ve vlastních projektech.

Na závěr

Jessica Pilz často prolétá mimo radar a povědomí mnoha lezců. Je to protože není tak dominantní jako například Garnbret a tak šoková senzace jako je Ai Mori nebo Oriane Bertone. Přesto je ale někdo, kdo je vše známý a nedá se zaměnit. Rozhodně se vyplatí ji sledovat a doufat, že brzy přesedlá na skály a ohromí nás svými výkony na kamenech.

Golden Memories, IFSC, YouTube
Mistrovství světa 2018LeadStříbro
Mistrovství světa 2016KombinaceBronz
Mistrovství světa 2015BoulderingZlato
Mistrovství Evropy 2017LeadZlato
Mistrovství Evropy 2015LeadZlato
IFSC Tituly Jessicy Pilz
Jessica Pilz, Praha 2023