Lezecká oblast: Hlubočepské plotny

Hlubočepské plotny jsou často nazývány nejlepší lezeckou oblastí v Praze. Oblast je situovaná příjemně mezi Barrandovem, Jinonicemi a Smíchovem a dvou vlakových a autobusových linkách. Svou blízkostí k oblasti Prokopské údolí by se na první pohled zdálo, že půjde o tradiční skalní lezení. Jak ale jméno napovídá, oblast je dominantně tvořena nakloněnými plotnami. Zaměřena je hlavně na středně pokročilé až pokročilé lezce.

Sportovní a tradiční lezení

Bouldery

Historie

Na hlubočepských vápencích se, stejně jako v Prokopském údolí, leze už desítky let. První zapsané výstupy jsou na Svazu zaznamenané z konce šedesátých let, kde se začala oblézat Pravá i Levá plotna, které se postupně pilnou prací zaplnily. O valnou část prvovýstupů se v této době postarali otrlí lezci z horolezeckého oddílu Vyšehrad. Lezlo se tu po práci a ve volných chvílích. Cesty byly natahané a zajištěné za vlastní finance oddílu, za což jim můžeme být do dnes vděční.

Na Hlubočepech se aktivně se tu od roku 1968. Do tohoto roku se na Hlubočepských plotnách těžil vápenec – jehož poznamenání je na oblasti viditelné do dnes.
Jak je tomu už v Praze pravidlem, oblasti se často rozrůstají. Ani Hlubočepské plotny nejsou výjimkou tohoto pravidla. Prvotně se lezlo pouze na Levé plotně a napravo od Kouta Pravé plotny. Malá plotna sloužila jako „prohřévací“ do značné míry. Postupně se ale všechny tři skály oblezly a zaplnily. Do konce roku 2010 byla již velká část zavedena a prolezena.

S příchodem Covidu se však ambiciózní lezci postarali i o plotnu na Žvahově a bouldry se zaplnily i Skalky mezi plotnami, na které se na laně lézt nedá.

Pravidla lezení

Pravidla lezení jsou na skalách jasně daná. V Hlubočepech platí jasná pravidla. Zákaz měnit podobu skály a přilehlého okolí, zákaz tvorby nových cest a zákaz používání zimní lezecké výzbroje.
Zároveň s tím se pojí pravidla platná pro Přírodní rezervace, která se ale týkají zejména sektoru Žvahov.

Hlubočepské plotny: Lezecké sektory

Hlubočepské plotny jsou složené ze tří hlavních sektorů. Největším je Levá plotna, pak následuje drolivá a částečně ne-plotnová Pravá plotna a nejmenší – Malá plotna. Malá a Levá plotna na sebe přiléhají a jsou od pravé plotny vzdálené pouze pár set metrů.

Lezecký průvodce je takédostupný v pdf formatu na portálu Patreon.com. TOPO průvodce pražskými lezeckými oblastmi
Hlubočepské plotny -Levá plotna - Hlubočepské plotny pohled od jihu, vyznačené cesty
Levá plotna – Hlubočepské plotny pohled od jihu, vyznačené cesty

Levá plotna – Hlubočepské plotny

Skála je nejvyšší a největší ze sektorů lezecké oblasti Hlubočepské plotny. Se svými 40 výškovými metry a 27 cestami je perfektním místem pro pokročilé lezce. Byť se zde najdou i cesty lehčí (tak jako cesta Balanc – 4 (V-), valná většina cest se svým hodnocením pohybuje mezi 7a (VIII) a 7c+ (IX+). Levá plotna proto není ideálním místem pro začátečníky, nebo ty, kdo nelezou na prvního.

Byť skála jako taková není drolivá, lišty mají tendenci se lámat. Spolu s tím hrozí pád suti z vrcholku skály, kde se pohybují turisté. Proto velice doporučujeme mít v okolí plotny nasazenou helmu. Lámavé cesty jsou vyznačeny v popisku cest v průvodci zde.

Z výbavy je nutné mít k dispozici 1. Lano MINIMÁLNĚ 50 metrů dlouhé 2. Jistidlo 3. Sedák 4. Lezečky (ideálně s tvrdou gumou na lemování, jako Vibram XS Edge) 5. Set 6ti až 12ti expresek (podle délky trasy) 6. Karabiny (podle délky – dost na vícedélkové jištění) 7. Odsedku (nutná pro převázání jistění na konci cesty) 8. Helmu

Hlubočepské plotny pravá plotna s vyznačenými odjištěnými cestami
Pravá plotna: lezecká oblast Hlubočepské plotny

Pravá plotna – Hlubočepské plotny

Sektor je druhým největším, ale také nejnebezpečnějším sektorem oblasti Hlubočepské plotny. Najdete zde celkem 15 hlavních cest rozdělených do dvou částí. Na obtížnější a vyšší plotnu a menší „lehčí“ žebra. Cesty jsou odjištěny bolty i nýty, které jsou pravidelně vyměňovány. Je zde ale doporučováno i tradiční jištění a užití bouldermatek pro nebezpečnější nástupy.

Cesty jsou relativně lámavé a velice blízko aktivní kolejnice. Proto je klíčové mít s sebou helmu a dávat pozor. Byť by se na první pohled zdálo, že je Pravá plotna dobrý místem pro začátečnické lezce, bohužel tomu tak není. Kombinace vysokých prvních jištění, lámavosti a nepříjemných pádů z toho dělá sektor pro pokročilejší lezce.

Z výbavy je nutné mít k dispozici 1. Lano MINIMÁLNĚ 50 metrů dlouhé 2. Jistidlo 3. Sedák 4. Lezečky (ideálně s tvrdší gumou) 5. Set 6ti expresek 6. Dvě karabiny 7. Odsedku (nutná pro převázání jistění na konci cesty) 8. Helmu a doporučené 9. Vklíněnce či friendy a 10. Bouldermat

Pro detailnější popis cest a dopravy pokračujte zde, kde jsme pro vás připravili nejnovějšího průvodce.

malá plotna Hlubočepské plotny praha průvodce vyznačené cesty topo 12 nových odjištěných cest
Malá plotna: lezecká oblast Hlubočepské plotny

Malá plotna

Plotna je přilehlá k sektoru Levá plotna. Jde o nejbezpečnější a nejmenší sektor oblasti. Najdete zde dvanáct nakloněných cest. Lezení je dobře odjištěné (dominantně bolty) a vedoucí ke slaněním. Malá plotna je podstatně lehčí než přilehlá Levá plotna. Je tak ideální pro prohřátí před přechodem na delší trasy v sektoru nebo na trénink plotnového lezení pro začátečníky. Bouldermatky či tradiční jištění zde není potřeba.

Cesty jsou krátké a od půlky hodně nakloněné. Jde o velice nízký risk při lezení. Přesto však doporučujeme helmu, jelikož je stále možný pád suti z vrcholku Levé plotny.

Z výbavy je nutné mít k dispozici 1. Lano MINIMÁLNĚ 40 metrů dlouhé 2. Jistidlo 3. Sedák 4. Lezečky (ideálně s tvrdší gumou) 5. Set 6ti expresek 6. Dvě karabiny 7. Odsedku 8. Helmu

Pro detailnější popis cest a dopravy pokračujte zde, kde jsme pro vás připravili nejnovějšího průvodce.

Bouldering

Hlubočepy jsou relativně čerstvě domovem rozrůstajícího se boulder sektoru na Skalce mezi Plotnami. Lezení je to těžké a překvapivě pro nikoho – plotnovité a těžké. Celkem je tu 12 boulder linek mezi obtížnostmi 5 (V1) až 8A+ (V12). Najdete tu budto lehké cesty mezi 5+ – 6C nebo opavdu náročné cesty od 7C+ nahoru.
Pozitivní je zde to, že dopadiště jsou vesměs velice dobrá, takže není nutné být vyzbrojený mnoha bouldermatkami a chytači.

Stěnka mezi plotnami
Stěnka mezi plotnami