Lezecká oblast: Hlubočepské plotny

Hlubočepské plotny jsou často nazývány nejlepší lezeckou oblastí v Praze. Oblast je situovaná příjemně mezi Barrandovem, Jinonicemi a Smíchovem a dvou vlakových a autobusových linkách. Svou blízkostí k oblasti Prokopské údolí by se na první pohled zdálo, že půjde o tradiční skalní lezení. Jak ale jméno napovídá, oblast je dominantně tvořena nakloněnými plotnami. Zaměřena je hlavně na středně pokročilé až pokročilé lezce.

Hlubočepské plotny: Lezecké sektory

Hlubočepské plotny jsou složené ze tří hlavních sektorů. Největším je Levá plotna, pak následuje drolivá a částečně ne-plotnová Pravá plotna a nejmenší – Malá plotna. Malá a Levá plotna na sebe přiléhají a jsou od pravé plotny vzdálené pouze pár set metrů.

Lezecký průvodce je takédostupný v pdf formatu na portálu Patreon.com. TOPO průvodce pražskými lezeckými oblastmi
Hlubočepské plotny -Levá plotna - Hlubočepské plotny pohled od jihu, vyznačené cesty
Levá plotna – Hlubočepské plotny pohled od jihu, vyznačené cesty

Levá plotna – Hlubočepské plotny

Skála je nejvyšší a největší ze sektorů lezecké oblasti Hlubočepské plotny. Se svými 40 výškovými metry a 27 cestami je perfektním místem pro pokročilé lezce. Byť se zde najdou i cesty lehčí (tak jako cesta Balanc – 4 (V-), valná většina cest se svým hodnocením pohybuje mezi 7a (VIII) a 7c+ (IX+). Levá plotna proto není ideálním místem pro začátečníky, nebo ty, kdo nelezou na prvního.

Byť skála jako taková není drolivá, lišty mají tendenci se lámat. Spolu s tím hrozí pád suti z vrcholku skály, kde se pohybují turisté. Proto velice doporučujeme mít v okolí plotny nasazenou helmu. Lámavé cesty jsou vyznačeny v popisku cest v průvodci zde.

Z výbavy je nutné mít k dispozici 1. Lano MINIMÁLNĚ 50 metrů dlouhé 2. Jistidlo 3. Sedák 4. Lezečky (ideálně s tvrdou gumou na lemování, jako Vibram XS Edge) 5. Set 6ti až 12ti expresek (podle délky trasy) 6. Karabiny (podle délky – dost na vícedélkové jištění) 7. Odsedku (nutná pro převázání jistění na konci cesty) 8. Helmu

Hlubočepské plotny pravá plotna s vyznačenými odjištěnými cestami
Pravá plotna: lezecká oblast Hlubočepské plotny

Pravá plotna – Hlubočepské plotny

Sektor je druhým největším, ale také nejnebezpečnějším sektorem oblasti Hlubočepské plotny. Najdete zde celkem 15 hlavních cest rozdělených do dvou částí. Na obtížnější a vyšší plotnu a menší „lehčí“ žebra. Cesty jsou odjištěny bolty i nýty, které jsou pravidelně vyměňovány. Je zde ale doporučováno i tradiční jištění a užití bouldermatek pro nebezpečnější nástupy.

Cesty jsou relativně lámavé a velice blízko aktivní kolejnice. Proto je klíčové mít s sebou helmu a dávat pozor. Byť by se na první pohled zdálo, že je Pravá plotna dobrý místem pro začátečnické lezce, bohužel tomu tak není. Kombinace vysokých prvních jištění, lámavosti a nepříjemných pádů z toho dělá sektor pro pokročilejší lezce.

Z výbavy je nutné mít k dispozici 1. Lano MINIMÁLNĚ 50 metrů dlouhé 2. Jistidlo 3. Sedák 4. Lezečky (ideálně s tvrdší gumou) 5. Set 6ti expresek 6. Dvě karabiny 7. Odsedku (nutná pro převázání jistění na konci cesty) 8. Helmu a doporučené 9. Vklíněnce či friendy a 10. Bouldermat

Pro detailnější popis cest a dopravy pokračujte zde, kde jsme pro vás připravili nejnovějšího průvodce.

malá plotna Hlubočepské plotny praha průvodce vyznačené cesty topo 12 nových odjištěných cest
Malá plotna: lezecká oblast Hlubočepské plotny

Malá plotna

Plotna je přilehlá k sektoru Levá plotna. Jde o nejbezpečnější a nejmenší sektor oblasti. Najdete zde dvanáct nakloněných cest. Lezení je dobře odjištěné (dominantně bolty) a vedoucí ke slaněním. Malá plotna je podstatně lehčí než přilehlá Levá plotna. Je tak ideální pro prohřátí před přechodem na delší trasy v sektoru nebo na trénink plotnového lezení pro začátečníky. Bouldermatky či tradiční jištění zde není potřeba.

Cesty jsou krátké a od půlky hodně nakloněné. Jde o velice nízký risk při lezení. Přesto však doporučujeme helmu, jelikož je stále možný pád suti z vrcholku Levé plotny.

Z výbavy je nutné mít k dispozici 1. Lano MINIMÁLNĚ 40 metrů dlouhé 2. Jistidlo 3. Sedák 4. Lezečky (ideálně s tvrdší gumou) 5. Set 6ti expresek 6. Dvě karabiny 7. Odsedku 8. Helmu

Pro detailnější popis cest a dopravy pokračujte zde, kde jsme pro vás připravili nejnovějšího průvodce.