Lezecká oblast: Prokopské údolí

Prokopské údolí je lezecká a turistická oblast v Praze, pohodlně ležící v údolí mezi Butovicemi a Barrandovem. Jde o místo plné skal a s vlastní horolezeckou historií. Údolí je domov tří hlavních lezeckých sektorů na opačných stranách údolí. Na své si tak přijdou jak začátečníci, kteří s lezením venku teprve začínají, tak ostřílení veteráni.

Prokopské údolí: Lezecké sektory

V prokopském údolí se nachází tři hlavní sektory, příhodně dělané pro lezce různých dovedností. Na západním konci údolí, blíže k metru Nové Butovice, najdeme sektory Borová skála a Borová skála – pravý amfiteátr. Na východním, hlubočepském konci, se nachází sektor Žvahov.

Borová skála Prokopské údolí

Borová skála

Borová skála je nejznámější a největší sektor prokopského údolí. Nachází se tu téměř 30 cest od nejjednodušších 2+ (III) cest jako je Vavřinecká a Mls, až po náročnější šestky jako Trhlina 6b+ (VII) a Poslední šiška 6c (VII+). Cesty jsou odjištěny bolty i nýty, které jsou pravidelně vyměňovány za nové místními správci. Spolu s tím je zde také k nalezení hrstka lehčích tras, které jsou odjištěny tradičně, či v kombinaci sportovního a tradičního lezení.

Co je nutné zdůraznit je ale to, že cesty nejsou vyznačené (s výjimkou těch kolem převisu a spáry v levé části skály) Pokud tedy jdete na borovou skálu prvně, doporučujeme jít s někým kdo sektor zná, nebo zkonzultovat některé z existujících průvodců oblasti (např. nejnovější zde: Borová skála).

Z výbavy je nutné mít k dispozici 1. Lano MINIMÁLNĚ 40 metrů dlouhé 2. Jistidlo 3. Sedák 4. Lezečky (ideálně s tvrdší gumou) 5. Set 6ti expresek 6. Dvě karabiny 7. Odsedku (nutná pro převázání jistění na konci cesty).

Pro detailnější popis cest a dopravy pokračujte zde: Borová skála, kde jsme pro vás připravili nejnovějšího průvodce.

Pravá část Borové skály, cesta k vrcholu. Foto: Patrik „Baklažán“ Smet
Lezecký průvodce je takédostupný v pdf formatu na portálu Patreon.com. TOPO průvodce pražskými lezeckými oblastmi

Borová skála – pravý amfiteátr

Pravý amfiteátr borové skály je, jak název napovídá, vpravo od hlavního masivu. Cesty jsou delší (max. 25m), ale stále na stejné skále se stejným vrchem, přístupem, zázemím i jištěním. V tomto sektoru prokopského údolí nalezneme celkem 19 cest, které jsou spíše dělané pro začínající lezce, kteří si chtějí vyzkoušet delší lezení venku. Nejlehčí cestou sektoru je vhodně pojmenovaná cesta Easy 2+ (III). Valná většina možných tras je zde ale pohybuje mezi hodnocením 4b – 5a (V- až V+). Nejtěžší cesta sektoru je Zákon velkých čísel 6c+ (VIII-).

Jde o výborně odjištěný sektor s cestami lemující jeho kruhovitý tvar (nejtěžší cesty vpravo). Všechny cesty jsou dostupné udržovanou kruhovitou pěšinkou kolem malé loučky se stromy, kde se dá trávit čas pro ty, kdo zrovna nelezou a nejistí. Cesty jsou, na rozdíl od hlavního masivu Borová skála, velice dobře přehledné, byť fyzicky neoznačené.

Výbava je zde téměř stejná, jako na levém masivu. Výjimkou je: 1. Lano MINIMÁLNĚ 50 metrů dlouhé 2. Jistidlo 3. Sedák 4. Lezečky (ideálně s tvrdší gumou) 5. Set 6ti expresek 6. Dvě karabiny 7. Odsedku (nutná pro převázání jistění na konci cesty).

Štěstí přeje připraveným, proto před odjezdem raději zkonzultujte průvodce zde: Borová skála – pravý amfiteátr.

Borová skála pravý amfiteátr

Žvahov

Posledním sektorem, na opačném konci údolí, je Žvahov. Jde o malou plotnu s pěti cestami s o poznání těžším lezením, než je na borové skále. Žvahov je praktickým opakem uhlazené a upravené „Borovky“. Přístup z cesty vede skrz malé chroští a následně dolů krátkým svahem k plotně samotné.

Lezení je věc jiná. Pět žvahovských cest, od 6a (VI+) po 6c+ (VIII-), je dobře odjištěných a velice přehledných. Cesty nejsou na skále označeny, ale to není ani nutné. Každá má vlastní distinktivní linii borháků vedoucí k vlastnímu slanění na vrcholu plotny. Cesty ale rozhodně nejsou pro nové lezce. Vše se leze na prvního a pokročilejší technikou plotnového lezení.

Výbava je v tomto sektoru stejná, jako v sektoru Borová skála. Tedy: 1. Lano MINIMÁLNĚ 40 metrů dlouhé 2. Jistidlo 3. Sedák 4. Lezečky (ideálně s tvrdou gumou na lemování, jako Vibram XS Edge) 5. Set 6ti expresek 6. Dvě karabiny 7. Odsedku (nutná pro převázání jistění na konci cesty).

Stejně jako u předešlých sektorů najdete detailní přístup i popis cest na novém průvodci zde: Žvahov.

Žvahov
Lezecký průvodce je takédostupný v pdf formatu na portálu Patreon.com. TOPO průvodce pražskými lezeckými oblastmi