Lezecké festivaly

Blíží se nám jaro 2023 a s ním i nová sezóna venkovního lezení a nové lezecké festivaly. V Evropě i Americe je několik opravdu skvělých festivalů, kam se můžete podívat a zalézt si. My se dnes ale budeme soustředit primárně na Evropskou scénu, kde najdete vše od standardního skalního lezení, přes spárové festivaly až po urban boulder festival v Itálii. Takže kam vyrazit v 2023? Koukneme se spolu do Německa, Francie, Itálie, Norska, Švýcarska a Británie. Spolu zjistíme, co Evropa schovává, a možná se na nějakém festivalu potkáme!

Severo-Italské skály

1. Itálie

V Itálii najdeme snad nejvíc lezeckých festivalů v Evropě. Je to jednak tím, jak hezky tam je a druhak tím, že mají zkrátka hodně dlouhou lezeckou tradici.

San Vito Climbing Festival

Kousek od Palerma na Sicílii je lezecký festival San Vito. Pořádá se už od roku 2009 a každoročně na něj jezdí stovky lezců, včetně světové špičky. Leze se v oblasti San Vito Lo Capo, kde najdete velké množství sportovních cest i boulderů všech obtížností.

Kdy: Listopad
Vstupné: Zdarma
Kde: Sicílie

BLUBLOC

BluBloc je venkovní boulderingová soutěž na severu Itálie. Festivala soutěž se tu konají od roku 2014 a zatím vždy přitáhly stovky lezců. Lezení je tu v leze na krásných kamenech na severo-západě Itálie. Byť jde primárně o soutěž, nemusíte se jí účastnit. Můžete v klidu dorazit a lézt bez starostí se stovkami dalších nadšenců. Co se obtížností týče, každý si tu něco najde. Stupnice sahá až k V15 (8C+)

Kdy: Říjen
Vstupné: 15 euro pro soutěžící
Kde: Alpicella, Varazze (Severozápad Itálie)

2. Británie, Sheffield – Crack fest

Nebyli bychom to my, kdybychom nezmínili něco ze spárového lezení. Hlavní spárový lezecký festival je Crack Fest v Sheffieldu, pořádaný Wide Boyz. Bohužel, tento festival je letos již vyprodaný, ale pořádá se každý rok.

Nebyli bychom to my, kdybychom nezmínili něco ze spárového lezení. Hlavní spárový lezecký festival je Crack Fest v Sheffieldu, pořádaný Wide Boyz. Bohužel, tento festival je letos již vyprodaný, ale pořádá se každý rok. 

Lístek stojí 35 liber a letenku do Anglie, což rozhodně není tak komunitně příjemné, jako výše zmiňované festivaly. Pokud ale máte rádi spáry (tak jako my) a koukáte na Wide Boyz videa, možná se sem někdy pokusíte zavítat.
Kdy: Březen
Vstupné: 35 liber
Kde: Sheffield, UK

3. Francie, Ženský boulder festival Fontainebleu

Ženský lezecký festival ve Fontainebleu není tím, čím se tváří. Jde o velice příjemnou lezeckou komunitu scházející se na festivalu kousek od Paříže, na pískovcích Fontu. Ne, nemusíte být žena abyste mohli na tento festival dorazit. Rozhodně je ale v ženském velení a dynamika je tu – podle mentorky a provozovatelky Helen – ryze ženská. Takže pokud vás to zajímá, chcete podpořit komunitu ve Francii a dorazit na skvělé pískovce, tento lezecký festival je pro vás!

Jestli vás zajímá víc, pokračujte sem na nalinkovanou stránku festivalu, kde si můžete přečíst i něco o misi a vedení.

Kdy: TBD
Vstupné: Zdarma
Kde: Fontainebleu, Franie

4. Německo, Frankenjura festival

Lezecký festival Frankenjura je jeden z nejbližších lezeckých festivalů k nám. Organizovaný v Němčině (trošku problém pro ty co neumí) nabízí, v kooperaci s firmou Petzl, přednášky, semináře, tipy a triky a samozřejmě lezení ve světoznámé Frankenjuře. Samotný festival trvá 4 dny a je naplněn až k prasknutí tématikou a možnostmi lezení. Spolu s tím na Frankenjura fest pravidelně doráží světoví lezci, takže je vždy co se učit!

Kdy: TBD
Vstupné: Symbolické pokud chcete přespat
Kde: Frankenjura, Německo

5. Norsko, Arctic Ice Festival

Tu se rozhodně nepotkáme (nelezeme v zimě) ale přesto jsme tento velice drahý a exkluzivní festival museli představit. Arctic Ice Fest je přesto to, co si myslíte. Festival ledolezení za Norským polárním kruhem. Letošní (2023) turnus již skončil, příhlášky do 2024 se ale otevírají v září. Cena je vysoká (sami se podívejte zde) ale vypadá, že za to stojí. Jde o intenzivní kurz ledolezení od profesionálních instruktorů a ostřílených norských lezců. Pokud je tedy lezení na ledu a sněhu vaše záliba, koukněte na to znovu v září!

Kdy: Únor
Vstupné: Velké
Kde: Norsko

Česká republika

Nebylo by to ono, kdybychom tu neuvedli nějaký ten český lezecký festival. Konkrétně tedy Mezinárodní horolezecký filmový festival, který se koná už dekády, každoročně v Teplici nad Metují. Festival je putovní a Teplicích má až finále. Mezi únorem a březnem létá po celých čechách, takže se můžete zastavit na promítání nových lezeckých filmů pravděpodobně někde blízko od domova. Nejde tento festival sledovat lépe, než na jeho oficiální Facebookové stránce: Mezinárodní horolezecký filmový festival – oficiální stránka. Vřele ji doporučujeme, ať nepropásnete promítání u vás!

Kolem a Kolem

Kategorie „lezecké festivaly“ je opravdu velká a skrývá v sobě hodně různých míst a událostí. My jsme vybrali ty, které považujeme za zajímavé a trošku netradiční. Pokud jsme váš oblíbený nezmínili, není to proto že nemyslíme že není dobrý, ale prostě se sem nevešel. Krásných festivalů je spousta. Nelimitujte se tímto „průvodcem“ a koukněte se po nějakých událostech ve vašem okolí. Ponořit se hlouběji do lezecké komunity není nikdy špatný nápad! Třeba dojde brzy i na něco podobného blíže k domovu….

VARP, boulder Řež