Lezecké karabiny – manuál pro lezce

Lezecké karabiny, expresky, ocelky a další pojmy spojené s těmito kovovými zachránci života nás často matou. Ne jeden člověk se nás již ptal, jaký se v nich vlastně rozdíl a k čemu jednotlivé modely jsou. Tak nezoufejte! Vaše prosby byly (konečně) vyslyšeny a máte to tu! Manuál na karabiny je zde. Po načtení tohoto článku se budete orientovat v modelech, k čemu jsou a budete schopni si vybrat jaké si koupit.

Materiál

Karabiny se dělají primárně ze slitin hliníku. To protože hliník, narozdíl od jiných kovů, je pevný a odolný. Tyto karabiny jsou lehčí ale stále dost odolné na 99% běžných lezeckých věcí. Druhý materiál, ze kterého se karabiny dělají je ocel. Ocelky jsou těžké a poměrově bývají větší, než hliníkové karabiny. Zároveň ale udrží víc, než jejich lehčí sestry. Otázkou je, zda se však vyplatí je s sebou tahat (většinou stačí totiž jedna).

Druhy

Existují čtyři hlavní druhy lezeckých karabin. Těmi jsou oválové, „D“, hrušky a tzv. quick link. Všechny, až na quick link, se dají navzájem nahrazovat. Rozdíli ale mezi nimi jsou.

Oválové

Oválné lezecké karabiny jsou základní model, který všichni známe. Jde o karabinu, která je, jak název napovídá, oválná. Má tedy tento tvar „0“. Tyto karabiny jsou nejzákladnější model. Jsou nejtěžší (mezi hliníky) a mají všechny varianty zámků (budou vysvětleny níže).

„D“

Déčkové karabiny jsou ty více šišaté, nejčastěji používané u expresek. Déčkové karabiny udrží stejnou hmotnost jako oválné, jsou však lehčí. Jak je to možné? Rozdělení síly napříč karabinou umožňuje výrobcům zakulatit karabinu do tvaru „D“ a ta ušetřit váhu bez obětování výkonu.

expreska, quick draw, karabina, VARP
„D“ karabiny v expresce singing rock

Hrušky

Hruškové karabiny jsou ty, které nejčastěji používáme pro jištění a slaňování. Ne, není mezi nimi žádný rozdíl ve výkonu. Oválná i hrušková karabina udrží stále to samé. Hrušky mají ale dvě pod varianty.

HMS

HMS karabina je hruškový design, který je více zaoblený. Zkratka HMS (z němčiny – HalbMastwurf Sicherung) je karabina přizpůsobena pro uzel na improvizované slaňování pomocí poloviční lodní smyčky. Ta funguje nejlépe, když se může otáčet kolem osy. Proto má HMS karabina – jako Ocún HMS Eagle – svůj charakteristický tvar.

lezecké karabiny
HMS Karabina (vlevo) a „D“ karabina (vpravo)

Jistící

Druhá pod-kategorie hruškovitých karabin jsou karabiny jistící. Ty jsou charakteristické svojí pojistkou na sedák. Tu si lezec cvakne do sedáku a karabina drží svoji fixní pozici během jištění. Tyto karabiny jsou jediné, které se nedají pořádně použít na lezení, a to právě kvůli oné pojistce.

Quick link

Quick link je něco, co patří mezi lezecké karabiny, ale vlastně není. Jde o malý oválek se sponou, která se používá hlavně pro slaňování. Zejména pak o slaňování v momentech, kdy jsme ho neplánovali. Výhoda tohoto kousku hardwaru je to, že je levný a tudíž nás netrápí, když ho necháme na skále.

Zámky

Stejně jako máme několik druhů karabin, máme také několik druhů zámků karabin (anglicky „gate“). Dva hlavní druhy jsou s pojistkou a bez pojistky. Obě kategorie mají potom vlastní pod druhy, každý k něčemu jinému. 

Šroubovací

Tato varianta je základní možností jak zajistit, aby se vám karabina neotevřela. Zkrátka její gate zašroubujete, po tom co jí zavřete. Jde o jednoduchou metodu pojistky. Šroubovací pojistka je vhodná na všechna použití, včetně u expresek. Není totiž nutné ji zamykat a dá se rychle otevřít. My je používáme k jištění a na odsedkách.

Ocún HMS Eagle
Šroubovací HMS Karabina

2-lock

První z mechanických zámků. Di-lock, alias dvoj-pojistka je mechanický zámek, který se bez vašeho zapojení ani neotevře. Má v sobě pružinu, která zámek automaticky uzavře, aby se neotevřel. Dvojí pojistka se v tom, se se musí udělat dva pohyby pro otevření. Otočení pojistky a otevření gatu.

3-lock / tri-lock

Trojí pojistka je stejná jako dvoj-pojistka s jedním extra pohybem nutným pro otevření. Pro otevření tohoto mechanismu se musí ještě pojistka zvednout vzhůru. 

Mechanické pojistky jsou praktické, ale mají své limity. Na VARPu je používáme hlavně na jistítkách, jelikož nám to dovoluje „bezmyšlenkovitou“ operaci. Dvoj-pojistku pak občas nosíme i na odsedkách, troj-pojistku však ne. Její odemčení na skále chce mnohem více snahy, než předešlých dvou. Kde se nám ovšem opravdu hodí, je při používání odsedky při jištění, jako například na Hlubočepských plotnách.

Tri-lock karabina Singing Rock

Rozdělení sil a výdrž

Každá karabina má svou výdrž. Kolik toho která vydrží, máte napsané pro komfort na karabině samotné. Jak vidíte na obrázku níže, informace se nachází na nosné hraně karabiny.

Během standardního použití karabiny, při tlaku z vrchu dolů, vydrží tako konkrétní HMS karabina sílu 25 kN. Při tlaku na šířku je pak výdrž přes půlku menší, pouhých 10 kN. Nejhůře pak karabiny fungují během toho, co mají otevřený gate – tzn. je otevřený systém rozdělení síly. Pak je nosnost pouhých 8 kN. 

Není ale důvod se bát! Normální lezecký pád nedosahuje ani 3 kN. Proto není proč se strachovat, že by vás materiál neudržel. Jediné momenty, kdy by vám mohla karabina selhat je, když je v záběru lámaná o skálu nebo když je gate otevřený. V tom případě ale spíše o možnost vyklouznutí z jistícího bodu.

Nosné parametry Karabiny

Slova nakonec

Kolují v lezecké komunitě mýty o tom, že karabina po pádu ztrácí svou celistvost kvůli mikroprasklinám a přestává fungovat. To však není pravda. Doporučujeme následné video, které právě tuto problematiku zkoumá. To neznamená ale, že můžete házet karabinami o zem. 

Karabiny se pojí s jistítky. Pokud se nevyznáte, i na ty máme malý přehled, který by vám mohl pomoct. A pokud se vám nechce používat tyto vymoženosti a radši byste jen padali do měkkého, jukněte na nase boulder TOPO na Divokou Šárku a vyberte si místo na lezení bez použití věcí, jako jsou lezecké karabiny.

VARP Instagram – Lezecké TOPO Divoká Šárka