Malá plotna – Hlubočepské plotny

Hlubočepské plotny

  • Počet cest: 12
  • Výška: 17m
  • Hornina: Vápenec
  • Typ cesty: Položená
  • GPS: 50.0431111N, 14.3908611E
  • MHD: autobus 120, 258, vlak Praha – Žvahov, Praha – Hlubočepy
  • Parkoviště: ulice Hlubočepská a Pod Žvahovem

Malá plotna je nejmenším sektorem z oblasti Hlubočepské plotny. Má zhruba sedmnáct metrů a nachází se v úpatí Levé plotny. Malá plotna je ideálním místem kde se připravit a prohřát před lezením jedné z delších cest ploten. Plotnové lezení na velice malých stupech a chytech je ideální pro pokročilejší lezce a pro ty, kdo se chtějí tomuto stylu naučit. Skála se zde příliš nedrolí, stále však hrozí pád kamenů a suti z vrcholku Levé plotny. Helma je proto doporučena (stejně jako u zbylých dvou sektorů).

Malá plotna Hlubočepské plotny praha průvodce vyznačené cesty topo 12 nových odjištěných cest

Malá plotna:

GPS: 50.0431111N, 14.3908611E
Silvestrovská (1)

3 (IV-)

První cesta malé plotny a zároveň také nejlehčí. Vede skrz zarostlý svah po velkých schodech ke slanění. Cesta není odjištěna ani udržována, proto dbejte zvýšenou opatrnost rostliny a hlínu.

Délka: 14m
Jištění: tradiční + slaňák
Autor: Robert Hons, L. Cipra, 1987

Kabriolet (2)

5a (VI)

Kabriolet je první odjištěná cesta zleva a nástupem u první černé šipky. Cesta je rozdělena na dvě sekce. První je plotnové lezení odjištěná dvěma bolty. Jde o náročnou část cest lezenou přes hranu a velice malé stupy. Druhá část je za zlomem (za druhým boltem). Jde o výstup nakloněnou plotnou ke slanění.

Délka: 15m
Jištění: 2 + slaňák
Autor: Robert Hons, R. Hons, 1987

Levá (3)

6a (VI+)

Nástup na cestu je u druhé šipky zleva. Lezec má před sebou náročný první segment plotnového lezení po malých stupech a hraně. V této části je odjištěn dvěma bolty. Po zlomu za druhým boltem je přechod na jednodušší plotnový výstup ke slanění. Zde je možné se zajistit na boltu vedlejší cesty č. 4.

Délka: 16m
Jištění: 3 + slaňák
Autor: Petr Anelt, P. Růžička, 1987

Blamáž (4)

6c+ (VIII-)

Blamáž je nejtěžší cestou sektoru Malá plotna. Lezení je děleno do dvou částí s cruxem v segmentu mezi dvěma hranami. Lezec je odjištěn třemi bolty. První dva jsou ve spodní sekci. Třetí je několik metrů pod slaněním (společné s cestou č. 3).

Délka: 17m
Jištění: 3 + slaňák
Autor: O. Malý, 1987

Cesta pro chromé (5)

6b+ (VII+)

Nástup na tuto cestu je v nejnižším místě plotny, napravo od šipek povolení lezení (nástup označen šipkou). Lezec má před sebou druhou nejtěžší cestu situovanou mezi dvěma malými prasklinkami. Odjištěna je dvěma borháky v prvním segmentu a jedním v segmentu před slaněním. Poslední borhák a slanění jsou sdílené s cestou č. 6.

Délka: 17m
Jištění: 3 + slaňák
Autor: Petr Anelt, 1987

Bejkárna (6)

6a+ (VII-)

Bejkárna je poslední cestou s nástupem pod srázem. Vede v přímé linii dvou nýtů a po zlomu mírně doleva přes borhák ke společnému slanění s vedlejší cestou.

Délka: 16m
Jištění: 3 + slaňák
Autor: Petr Anelt, 1987

Doj (7)

6b (VII)

Nástup na tuto cestu je na začátku srázu. Lezec má před sebou patnáct metrů lezení po dobrých chytech a stupech podél trhliny ke slanění. Cesta je odjištěna třemi nýty (první dva protíná trhlina) k vlastnímu slanění. Vrchní část stěny má tendenci se drolit.

Délka: 15m
Jištění: 3 + slaňák
Autor: Robert Hons, 1987

Přímá varianta (8)

6a (VI+)

Cesta s nástupem ve svahu (často považována za těžší variantu cesty Lucina). Vede před jeden nýt a borhák ke slanění vlevo, od slanění cesty Lucina. Cesta je ve vrchní části drolivá! Helma je doporučena.

Délka: 17m
Jištění: 3 + slaňák
Autor: O. Malý, 1987

Lucina (9)

5a (VI)

Nástup na cestu je zhruba uprostřed svahu. Lezec je odjištěn dvěma bolty v první polovíně a jedním boltem v druhé. Lezení končí slaněním (společně s cestou č. 8). Ve vrchní polovině pod slaňákem se skála láme a drolí. Doporučujeme opatrnost a helmu.

Délka: 15m
Jištění: 3 + slaňák
Autor: V. Kolařík, L. Cipra, 1987

Nechtěná (10)

5a (VI-)

Třetí cesta od vrcholku srázu, patří k jednodušším na plotně. Odjištěna je dvěma bolty a slaňákem. První bolt je ale relativně vysoko. Cesta k němu však vede po vcelku dobrých stupech i chytech. Na vrcholku hrozí mírná lámavost a drolivost.

Délka: 13m
Jištění: 2 + slaňák
Autor: Petr Anelt, 1987

Hádavá (11)

5a (VI-)

Nástup na tuto cestu je těsně vlevo od cesty č.12. Lezení se mírně stáčí doleva k cestě Nechtěná a pak zpět vpravo. Lezec je odjištěn dvěma bolty a končí u slaňáku. Cesta samotná je mírně natěsnaná mezi dvěma okolními cestami a „hrozí“ tak nechtěné přešlápnutí do jiné linky.

Délka: 11m
Jištění: 2 + slaňák
Autor: Petr Anelt, 1987

Cesta přes Šabaku(12)

4 (V-)

Poslední cesta sektoru Malá plotna a první cesta zprava. Jde o jednoduché plotnové lezení přes dva nýty ke společnému slanění s cestou Titanka. Pravá hrana plotny se drolí. Cesta je výborná na napojení s pravými cestami sektoru Levá plotna.

Délka: 9m
Jištění: 1 + slaňák
Autor: Robert Hons, L. Cipra, 1986

Lezecký průvodce je takédostupný v pdf formatu na portálu Patreon.com. TOPO průvodce pražskými lezeckými oblastmi
Praha
01.06.2023
14°C
jasno
Vítr: 7 Km/h
Viditelnost: 10 km
východ slunce: 04:58
Západ slunce: 21:02

Přístup:

Malá plotna je nejmenším sektrorem v lezecké oblasti Hlubočepské plotny. Nachází se přesně pod levou plotnou a asi 650metrů od vlakové stanice Praha-Žvahov. K sektoru se dá, tak jako k pravé plotně, dostat třemi hlavními způsoby.

Severní přístupová cesta je nejméně používaná. Vede z Prahy 5 skrz louku s astrálními kruhy a dolů ze svahu směrem k Skalničkové zahradě Hlubočepy a ulici K Dalejím. Těsně před napojením na asfaltovou silnici z pěšiny je ale potřeba zabočit na pěšinku mezi stromy (GPS : 50°02’34.3″N 14°23’23.3″E). Pěšinkou se dostaneme na plošinu vyhlížející na levou plotnu. Po pravé straně jsou cestičky vedoucí dolů ze srázu po kterých sejdeme dolu a odbočíme do leva do malého kaňonu. Tím se dostaneme pod malou a levou plotnu.

Jiho-východní cesta vede od zastávky autobusů 120 a 258. Pokud jste přijeli ve směru jízdy na Radotín, doporučujeme se vrátit několik metrů proti směru jízdy a zabočit do leva, do ulice Hlubočepská a příští doprava do ulice Pod útesy.  Na konci této ulice následně zahnete opět doprava a napojíte se na ulici Ke Hřbitovu, vedoucí do kopce. Pokud jste přijeli ve směru Na Knížecí je rychlejší se vydat ulicí Slivenecká, kterou uvidíte vlevo před sebou po směru jízdy. Skrz tu dojde na rozcestí, kde se dáte doleva do ulice Ke Hřbitovu a následně první ulicí vpravo.

Obě možnosti vás dovedou k železničním kolejím na vrcholu kopce. Po těch se vydáte doleva dokud nedorazíte k levé plotně. Zdůrazňujeme že jde o aktivní železnici, mějte se na pozoru před vlakem! Z tohoto směru jsou dva možné přístupy. Jeden ve svahu přímo pod plotnou (prudký a sypký) a druhý o několik metrů více v levo v mírném svahu, (delší ale pohodlnější).

Jižní cesta vede po ulici Hlubočepská. Je nutné projít pod semmeringem, za kterým se dá pohodlně paralelně parkovat zdarma. Za semmeringem se vydá lezec první ulicí doprava ulicí K Dalejím a pak za hospodou Hurdálkova chýše jedová kolem skály opět vpravo, kudy dojde na rozcestí vedle Skalničkové zahrady Hlubočepy. Opět zvolí cestu vpravo a bude pokračovat dokud, ano uhádli jste, po pravé straně nenarazí na vyšlapanou cestičku skrz stromy. Stejnou, jako v případě přístupu ze severu od louky.

MHD: Zastávka autobusů 120, 258 Nádraží Hlubočepy, vlakové stanice Praha – Žvahov a Praha – Hlubočepy

Parkoviště: Ulice Hlubočepská za semmeringem, Pod Žvahovem, Pod Útesy