Mia Krampl

NárodnostSlovinsko
Datum narození21.06.2000
Výška162cm
Ape index—-
StylLead
Největší soutěžní úspěchStříbro v Hačiodži IFSC Championship 2019

Mia Krampl je slovinskou lezkyní a druhou členkou olympijského lezeckého týmu mířícího do Tokia letos v létě. Rodačka ze slovinského města Kranj šla do lezení po vzoru bratra. Nyní ho překonala a stane na nástupu na Hrách vedle své krajanky a ikony posledních let Janji Garnbret.

Kariéra

Krampl začala svou lezeckou kariéru v osmi letech, tedy pouze dva roky potom, co začala lézt. Mezi juniory se z ní stalo jméno skoro synonymní s lezením na obtížnost. Právě v tom totiž získala své první medaile ze světových mistrovství. Stříbro přivezla v roce 2015 i 2016. Na evropských mistrovstvích se jí dařilo o něco lépe a v šestnácti letech se stala mistryní Evropy v lezení na obtížnost a následně v osmnácti také v boulderingu.

Mia Krampl soutěží v dospělé divizi od roku 2019 a měla tak pouze jednu sezónu na to, aby předvedla, co v ní je (kvůli pozastavení závodů v roce 2020). Byla to ovšem extrémně úspěšná první sezóna pro tuto mladou lezkyni. Přestože ji zlato uniklo, umístila se tak, jako se jiným v jejím věku smí pouze zdát. Ve stejném roce získala stříbro na šampionátu v Hačiodži i mistrovství Evropy v lezení na obtížnost a zároveň se jí podařilo získat bronz v boulderingu v Mnichově na mistrovství světa (a to s poraněným kolenem).

Mia Krampl a Tokio 2021

Olympiáda v Tokiu bude pro Miu Krampl, stejně pro ostatní lezce, největším závodem její prozatímní kariéry. Mia však stojí proti velice tvrdým oponentkám. Je možné konzervativně říci, že Mia má relativně malou naději na výhru v jakékoliv jedné disciplíně. Je nepravděpodobné, že by porazila Janju Garnbret v obtížnosti, Shaunu Coxsey v boulderingu nebo Alexandru Miroslaw v rychlosti. Její jediná šance je tak kombinovaný formát. Stejně jako Julia Chanourdie či Brooke Raboutou bude i Mia Krampl sázet hodně na chyby svých protivnic. Taktika je zde velice přímočará. Umístit se v prvních pěti (ideálně prvních tří) v lezení na obtížnost a následně v prvních pěti a prvních deseti v boulderingu a rychlosti dosahujíc tak maximálního kombinového skóre 250b.

Nejlepší kombinované skóre, jaké si dovolíme odhadnout pro Miu je 40b. Dosáhla by ho replikací svého dosavadního životního výkonu získáním druhého postu v lezení na obtížnost a třetího místa v boulderingu. V rychlosti ji ponecháváme desátou příčku, jelikož v této disciplíně (jako mnoho jiných) nemá závodní zkušenosti. Mia má šanci na to získat zlato. Je ale velice nepravděpodobné, že by tomu tak bylo. Bude spíše bojovat o bronzovou příčku na stupni vítězů.

IFSC lead world championships 2019LeadStříbro
European lead championships 2019LeadStříbro
Mistrovství světa 2019Bouldering Bronz
IFSC golden memories: Mia Krampl
Sociální sítě: