Nejlepší lezecké podcasty

Podcasty se staly nedílnou součástí médií 21. století. Dnes už je podcast snad o každé tématice v každém jazyce. Otázkou je jen kolik jich je a jestli jsou dobré. V lezecké komunitě je hlavním jazykem angličtina. To se pojí i s dostupností podcastů a jejich počtů. Nejvíce jich lze najít totiž právě v angličtině a hostovaných opravdu výbornými lezci. Pokud ale nechcete poslouchat anglická média nezoufejte. Mezi nejlepší lezecké podcasty patří i nějaké ty naše české.

III. Masiv, Řež. lezení, nejlepší lezecké podcasty
III. Masiv, Řež

Počáteční disclaimer

Než se do toho pustíme, je nutné říct že celý tento seznam je z velké části ovlivněn osobním názorem autora, tzn. mě, Jánuse. Hodně z těchto podcastů poslouchám a spadají o mého zájmu – cvičení a „věda“ za lezením. Snažil jsem se ale zahrnout všechna témata, která se dají najít, takže doufám že si každý přijde na své. Pokud vás žádný z mého seznamu „nejlepší lezecké podcasty“ nenadchne tak se omlouvám, ale budete se muset trošku popídit sami. Teď už ale bez nějakého strukturovaného pořadí, vzhůru na to!

1. Climbing Gold

Host: Alex Honnold, Fitz Cahall, Leici Hendrix
Jazyk: Angličtina
Platforma: Web, YouTube, Audible, Spotify
Průměrná délka epizody: 45 minut

Climbing Gold je super podcast, hostovaný převážně Alexem Honnoldem. Podcast je tématicky zaměřen spíše na méně známe historické momenty lezení jako je např. Dope Lake. Najdete tu ale i diskuze, pohledy na věc jednotlivých lezců a řešení témat jako odřezávání boltů, strach, risk a mnoho dalšího.

2. The Nugget Climbing Podcast

Host: Steven Dimmitt
Jazyk: Angličtina
Platforma: Web, YouTube, Audible, Spotify
Průměrná délka epizody: 2:30 hodiny

The Nugget podcast se dá přiblížit k talk show lezeckého světa. Dimmitt si na svou platformu zve úžasné známé i méně známé lezce jako je Honnold, Bossi nebo Lamb. S hosty řeší všechna možná témata, od cvičení až po projektování lehkých a těžkých cest i boulderů. Skvělý podcast pro ty, kteří chtějí hluboko do lezeckého světa.

3. The Climbing Advocate

Host: Peter Horgan
Jazyk: Angličtina
Platforma: Web, Audible, Spotify
Průměrná délka epizody: 1:15 hodiny

Climbing Advocate je definice lezecké talk show. Vychází jednou za měsíc a najdete tu snad všechny lezce, jaké vás napadnou, včetně americké reprezentantky Kyry Condie nebo legendy Chrise Sharmy. Climbing advocate funguje pod hlavičkou Access Fund, neziskovky, která se snaží chránit americké lezení, což je rozhodně bonusový bod.

4. Eric Horst´s Training for Climbing Podcast

Host: Eric Horst
Jazyk: Angličtina
Platforma: Web, YouTube, Audible, Spotify
Průměrná délka epizody: 1 hodina

Horstův podcast je jedno z nejlepších míst, kde se dozvědět něco o tréninku na lezení. Nenajdete tu moc hostů, kteří by s Ericem téma probírali. O to víc přímočaré jsou ale jeho epizody. Dozvíte se tu snad vše o cvičení co jen existuje, od poražení strachu až po to jak bojovat s flash pumpem nebo anatomie řádné lezecké rozcvičky.

5. The Struggle Climbing Show

Host: Ryan Devlin
Jazyk: Angličtina
Platforma: Web, YouTube, Audible, Spotify
Průměrná délka epizody: 45 minut

The Struggle je jeden z talk show styl podcastů. Tenhle je ale tématizovaný na náročné aspekty lezení (jak název napovídá). Časté téma je projektování, překonávání strachu, mentálních bloků, překážek a dalších podobných věcí. Mezi hosty Devlina patří např. Emil Abrahamsson nebo Nina Williams. The Struggle má ještě dodatečné epizody kolem cvičení a zdraví. Ty ale bývají za patreon paywallem.

6. Breaking Beta

Host: Chris Hampton, Paul Corsaro
Jazyk: Angličtina
Platforma: Web, YouTube, Audible, Spotify
Průměrná délka epizody: 45 minut

Breaking beta je podcast, který se zabývá vědeckou částí lezeckého sportu. Hosti – Chris a Paul – řeší otázky jako „je Creatine dobrý pro lezce“ nebo „kdo je silnější, boulderisti nebo sportovkáři“ relativně vědecky. Často mají podklady z akademických článků a výzkumů a snaží se doručit objektivní a fakticky správné informace o fyzické a zdravotní části našeho oblíbeného sportu.

7. Nadzemí

Host: Jan „Čaj“ Šálek
Jazyk: Čeština
Platforma: Web, YouTube, Spotify
Průměrná délka epizody: 1:30 hodiny

Nadzemí rozhodně patří mezi nejlepší lezecké podcasty. Hostované Honzou „Čajem“ Šálkem, Nadzemí je česká podcastová lezecká talk show s ikonami tuzemského lezení. Mezi hosty zde patří známá jména jako Stráník, Trojan a Adamovská, ale i méně známá ale přesto legendární jména jako Hausmann, Tefelner nebo Mocek.

8. Za hory a dál

Host: Anička Hanuš Kuchařová
Jazyk: Čeština
Platforma: Web, YouTube, Spotify
Průměrná délka epizody: 30 minut

Za hory a dál je čerstvý podcast od Hanibalu (ano, firmy). Zatím má pouze hrstku epizod a hledá svůj „hlas“. Rozhodně ale stojí za to ho sledovat a počkat, co se z něj vyvrbí.