Oceana Mackenzie

NárodnostAustrálie
Datum narození11.07.2002
Výška173cm
Ape index—-
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchKontinentální mistryně Oceánie 2020

Oceana Mackenzie je jednou z nejmladších lezkyň na Olympijských hrách v Tokiu a jedinou závodnicí za Austrálii v této olympijské disciplíně. Tato devatenáctiletá australská boulderistka je jednou ze dvou lezců, kteří budou soutěžit o medailové posty. Její krajan Tom O´Halloran se také kvalifikoval a tvoří druhou polovičku australského týmu.

Kariéra

Oceana Mackenzie začala lézt jako dítě spolu se svou sestrou. Jejich matka je brala na lezeckou stěnu, kde Oceana trávila čas zdokonalováním, dokud nebyla dost stará na to, aby se přidala k místnímu lezeckému oddílu. Velice rychle po přidání se do oddílu začala závodit. Netrvalo dlouho a ukázalo se, že Oceana je extrémně nadanou lezkyní. V juniorské divizi vyhrála kontinentální mistrovství v letech 2016 i 2017 ve všech disciplínách. Na mezinárodní juniorské tituly však nedosáhla.

Dospělá kariéra Mackenzie zatím nebyla tak úspěšnou, jako mnoha jiných lezkyň. Přesto se však několikrát dostala do semifinále na mistrovství světa. Nejlepší post, na který zatím dosáhla, bylo šesté místo na mistrovství světa v boulderingu v roce 2019 v Meiringen. To z ní dělá nejvýše umístěnou australskou lezkyni.

Mimo vnitřní lezení je Oceana také milovnicí venkovního boulderingu. Tato Black Diamond ambasadorka si nedávno připsala výstup problému „In the clouds“ hodnoceného 8A+ (V12).

Oceana Mackenzie a Tokio 2021

Oceana Mackenzie má jedinou šancí na medaili v lezení. Její šance však nejsou příliš velké. Situaci, v jaké se australská atletka nachází, se dá přirovnat k Erin Sterkenburg z Jihoafrické republiky. Jde o velice mladou atletku, která se kvalifikovala na kontinentálním mistrovství. Je ze státu, který nepatří mezi ty, co produkují nejlepší lezce, a tudíž nemá příliš velké finance na trénink. Alespoň ne pokud je porovnáme s Japonkami (Nonaka, Noguchi), Evropankami (Coxsey, Garnbret) nebo Američankami (Raboutou, Condie), které mají k dispozici vlastní tělocvičny a perfektní tréninkové podmínky.

Tato situace ve spojení s postavením Oceany na mezinárodním žebříčku a jejím množství zkušeností na mezinárodních finále ji nedává příliš velkou šanci na úspěch. Není realistické čekat, že by se umístila mezi prvními deseti v jakékoliv ze tří disciplín a měla tak kombinované skóre nižší, než je 1000 bodů. Vítězka Olympijských her bude mít skóre spíše mezi 1–10 body.

Cíl Mackenzie je tak umístit se na očekávání a získat více financí pro svůj trénink. Skrze to posílit domácí povědomí o lezení a začít posilovat australskou lezeckou scénu.

oceana mackenzie Autralský olympisjký tým - Tokio 2021
European Championship 2020KombinaceZlato
European Championship 2020BoulderingZlato
European Championship 2020LeadZlato
World youth championship 2018BoulderingStříbro
Sociální sítě:

  • oceana mackenzie Tokio 2021
  • oceana mackenzie Tokio 2021
  • oceana mackenzie pred kvalifikaci Tokio 2021
  • oceana mackenzie kvalifikace Tokio 2021