Oceana Mackenzie

NárodnostAustrálie
Přezdívka—-
Datum narození11.07.2002
Výška173cm
Ape index—-
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchMistryně Oceánie 2020
Nejtěžší boulderIn the clouds, 8A+ (V12)
Nejtěžší cesta—-

Oceana Mackenzie je jednou z již dvojitých olympijských lezkyň. V Tokiu Oceana nezazářila, ale dostane nový pokus v Paříže. Tato lezkyně je jednou z nejlepších závodnic Austrálie a Oceánie. Rodačka z německého Heidelbergu, žijící v Melbourne, drží několik kontinentálních rekordů a titulů. Spolu s tím je jedou z reprezentantů hnutí Vegan athlete.

Kariéra

Mackenzie začala lézt v 8 letech. Jak to často bývá s lezci z Afriky a Oceánie, září zejména na domácí scéně. Ocena soutěžila už jako mladistvá. Na mezinárodní scéně se jako mladistvá neumístila nijak dobře. Kontinentálně však v roce 2017 získala titul mladistvé mistryně v rychlosti, boulderingu i obtížnosti. Její dospělá kariéra kopíruje její mladistvou. Na mezinárodní scéně se jí nedaří medailovat ale přesto není „k zahození“. V roce 2023 byla celkem 7. na světe v boulderingu.

Kontinentálně je to ale jiná historie. Oceana drží titul mistryně Oceánie z let 2016 a 2020. V roce 2016 získala zlato z obtížnosti, 2020 pak z kombinace. Naposledy opravdu hodně zazářila na kontinentální kvalifikaci na Olympijské hry.

Skalní lezení

O skalním lezení Oceany není moc známo, jelikož sama příliš věcí nepublikuje. Její hlavní úspěch je výlez cesty „In the Clouds“ 8A+ v Austrálii.

Mimo lezení

Ani o životě mimo lezení není všeobecně moc známo o této lezkyni. Studuje univerzitu v Melbourne a živí se jako profesionální lezkyně. Sama o sobě tvrdí, že se zaobírá čtením, pečením a učením japonštiny.

Na závěr

Oceana Mackenzie není v první pětce lezkyň. Je ale v první desítce světových boulderistek. Dominuje zejména kontinentálně v Oceánii. Světově se zatím pouze špatně měří s elitními evropskými, americkými a japonskými lezkyněmi, jako Raboutou nebo Garnbret.

RokSoutěžPost
2016Mistrovství Oceánie (L)1.
2017Mistrovství Oceánie mladých (L,B,S)1.
2020Mistrovství Oceánie (kombinace)1.
Victorian Institute of Sport; Oceana Mackenzie