Petra Klingler

NárodnostŠvýcarsko
Datum narození14.02.1992
Výška163cm
Ape index+ 12cm
StylBouldering / ledolezení
Největší soutěžní úspěchMistryně světa v boulderingu

Petra Klingler je švýcarská lezkyně, zaměřující se na bouldering a na ledolezení. Klingler během své kariéry vystřídala několik stylů. Nakonec se etablovala jako dominanta v boulderingu. Je však jediným účastníkem her v Tokiu, co má extenzivní zkušenosti s lezením na ledě. Její zkušenosti ze zimních by mohly přinést zpestření do, už tak pestrých závodů.

Kariéra

Petra začala lézt, stejně tak jako většina rozebraných atletů, ve velice útlém věku. V rodině Klinglerů, jsou Petra s bratrem třetí generací aktivních lezců. Soutěžení v lezení se Petra začala věnovat až relativně „pozdě“, oproti ostatním lezcům. Začala totiž až ve 13 letech. Nejprve ji zlákalo lezení na obtížnost, z toho pak přešla na bouldering. V obtížnosti soutěží hlavně v ledolezení.

Klingler prorazila na světovou scénu pozdě. Její první velkou výhrou bylo vítězství na mistrovství světa v boulderingu v roce 2015, kdy Petře bylo 23 let. V tom samém roce také stanula na bronzové pozici světového mistrovství v ledo-lezení. Během následujících pěti let se jméno Petra Klingler stalo synonymem pro boulderingu a nadlidskou výdrž. Petra domů odvezla zlato jako mistryně světa v boulderingu v roce 2016 a bronz z ledo-lezení. Právě ono třetí místo ji spojilo s výdrží, když na stěně utrpěla zranění kolene, ale i přes něj pokračovala v lezení, dokud bolest nebyla příliš a nedonutila ji sestoupit.

Petra Klingler a Tokio 2021

Petra Klingler jede na na Olympijské hry do Tokia se solidní šancí na pódium. V roce 2019 se umístila první v národní soutěži ve všech třech olympijských disciplínách. Následná kvalifikace do Tokia 2021, kde získala 126 bodů, ukázala její schopnosti. Petra byla třetí v rychlostním lezení, sedmá v boulderingu a šestá v lezení na obtížnost. Skončila tedy poslední ve své dominantní disciplíně, a to zejména protože ji v ní přemohly čtyři japonské lezkyně. V Tokiu budou však pouze dvě. To dává Petře šanci se umístit v kombinovaném formátu minimálně na třetím místě, pokud předvede stejně dobrý výkon na rychlostní stěně, jako předvedla na kvalifikaci.

Mistrovství Evropy 2017BoulderingBronz
Mistrovství Evropy 2016LedolezeníZlato
Mistrovství světa 2016BoulderingZlato
Mistrovství světa 2015LedolezeníBronz
Mistrovství světa 2014BoulderingStříbro
Mistrovství světa 2012BoulderingBronz

Sociální sítě

Instagram:
https://www.instagram.com/petra_klingler/?hl=en

Webová stránka Petry:
https://www.petraklingler.com/

Facebook Petry Klingler:
https://www.facebook.com/petraklingler92