Metodika

Doporučujeme
 • 10 Chyb, kterým se jako začínající lezec vyvarovat
  Krátký a přehledný seznam 10 nejčastějších chyb začínajících lezců. Nedopustťe, aby vám chyby kazili zážitky z lezení
 • Bouldering Praha
  Bouldering v Praze a jak na něj. Kam se vyplatí zajít a kde jsou nejlepší venkovní problémy a boulderingové oblasti.
 • Co pořídit lezcům k Vánocům
  Vánoce jsou tu, pokud nevíte co pořídit lezcům k Vánocům, nezoufejte. Vytvořili jsme pro vás seznam, který garantovaně pomůže!
 • Decathlon lezení – Recenze
  Decathlon je výborný obchod se super věcmi na trekking nebo fitness. Má ale cenu sem chodit pro lezecké vybavení?
 • Jak cvičit na Campus boardu
  Jak cvičit na campus boardu, otázka co nás všechny v jeden moment zajímala. Čtěte dál a zjistáte co dělat a co ne.
 • Jak na bezpečnost nejen při skalním lezení
  Bezpečnost při lezení je základ. Přečtěte si tu jak zajistit to, že nezraníte sebe a své kamarády a že budete moct lézt další den.
 • Jak postavit venkovní hrazdu
  Každému lezci se hodí hrazda, ale ne každý z nás má možnost jí mít v bytě. Proto se nám často rodí otázka, “jak postavit venkovní hrazdu”. Než se ale pustíme do budování, musíme se sami sebe zeptat na otázku, jestli to za to stojí nebo zda je lepší chodit do posilovny, na hřiště nebo zkrátka čekat než se zase dostaneme na lezeckou stěnu. Kde všude jsou hrazdy Vždy je jiná možnost než stavět hrazdy. Hrazda je dokonalá věc na posilování. Stavět jí je však náročné. Posilovny z 99% procent mají hrazdy a větší z nich mají i speciální místa na…
 • Jak si udělat campus board
  Campus board je jedna z věcí, kterou by chtěl mít každý lezec doma. Tu vám poradíme jak si postavit vlastní a jestli je vlastně potřeba.
 • Jak si vybrat lezecké jistítko
  Jak si vybrat lezecké jistítko je otázka, se kterou zápolí každý nováček, když vidí jiná jistítka než kyblík. Rádi vám zde poradíme!
 • Jak vybrat lezecký sedák
  Jak vybrat sedák, je jedna z nejčastějších otázek nových lezců. Na trhu jich je více než dost o tuctu značek, takže nás může výběr pomalu, ale jistě, zahltit. Od toho jsme tu my! Abychom vám poradili jaký sedák potřebujete, jaký je nejpohodlnější nebo jaký je zkrátka nejlepší na menším rozpočtu. Co tvoří sedák? Sedák se často zdá být dost chaotická věc, která se zamotává podle vlastní vůle. Má ale několik bodů, které jsou klíčové pro výběr toho správného sedáku. Sedák se často zdá být dost chaotická věc, která se zamotává podle vlastní vůle. Má ale několik bodů, které jsou klíčové…
 • Jak vybrat správné lezečky
  Jak vybrat lezečky je otázka, kterou si položil alespoň jednou každý lezec a nejspíš si ji pokládáte teď i vy. Jsou zde čtyři věci, které byste měli vědět předtím, než se do výběru pustíte po hlavě. Těmi jsou 1. jaký tip lezečky chcete, 2. vázání a 3. jak chcete, aby vám padla a 4. jakou podrážku potřebujete. Typy lezeček – jsou tři hlavní a dělí se podle sklonu neboli „agresivity“ podrážky na neutrální, mírné a agresivní. Vázání – aneb také jak rychle chcete dostat botu z nohy. Zde jsou tři možnosti bot – nazouvací, sněrovací a ty se suchým zipem…
 • Jak začít s boulderingem
  Jak začít s boulderingem venku? Koukněte k nám a rádi vám pomůžeme. Bouldermatky, lezečky a kde se dá lézt v Praze najdete tu.
 • Jak začít s lezením na skalách
  Chcete vědět jak začít s lezením na skalách, co je k tomu potřeba a kde v Praze začít? Od toho jsme tu my! Rádi ujasníme váš přechod ven.
 • Je pro Vaše děti lezení bezpečné? Pro a proti
  Nový školní rok se blíží a s ním i zápis do kroužků. Po olympiádě si vaše mohou říkat, že lezení vypadá jako sranda a vy naopak přemýšlíte, jak moc je bezpečné. Dovolte nám tedy, abychom vám trošku v tomto poradili a odpověděli na otázku zda, je lezení bezpečné pro děti. V jakém věku je vhodné s dětmi začít? První otázka, která vás zajisté napadla je, zda je vaše dítě již dost staré na to, aby začalo lézt. Pokud je starší než tři roky, odpověď je jednoznačné ANO. Stačí, když se podíváte na olympioniky, kteří (až na pár výjimek) lezou od útlého…
 • Kompletní návod na bouldering a lezení v zimě
  ZImní lezezení a boudelring je snadný, stačí se jen pořídně připravit. V tomot článku naleznete návod jak a co si sebou vzít.
 • Kůže po lezení: jak se o ní správně starat
  Často se stává, že je naše kůže po lezení prakticky zničená. Dá se s tím ale něco dělat! Pokud chcete vědět co, čtěte dál a poradíme!
 • Lezecká etika
  Lezení, zejména pak venkovní lezení má svá pravidla slušného chování. Tato lezecká etika je určitým kodexem pravidel, psaných i nepsaných, o tom, jak by se člověk měl chovat na lezecké stěně, venku na skále, v přírodě a k ostatním lezcům. V tomto článku vám dáme úvod do toho jakými pravidly byste se měli řídit a čemu se vyvarovat a nastíníme pár hlavních přístupů k lezení, které existují (například “leave no trace” nebo kontroverzi boltování cest).  Venkovní etika Lezecká etika neboli slušné chování, při lezení venku je důležité. V momentě, kdy lezeme na skalách, je potřeba držet určitá pravidla a nebýt tak…
 • Lezecká jistítka – druhy
  Lezecká jistítka jsou skoro stejně diverzní, jako jsou sedáky a lezečky. Proto jsme tu my, abychom vám poradili, prozradili jaké jsou druhy, které se nejvíc hodí na jaký druh lezení a samozřejmě, na kolik vás taková sranda vyjde. Nejprve mi dovolte říct, že jistítka (ať to jsou ramy, grigri nebo kyblík) není něco, na čem byste chtěli šetřit a brát je od pofidérních výrobců. Víme, že lezení je relativně drahý sport, ale šetřit na něčem, co je primární způsob ochrany není úplně moudré. Jistidel je opravdu hodně. My je zde budeme dělit na tři kategorie 1.  neasistovaná 2. asistovaná a…
 • Lezecká terminologie
  Základní lezecká terminologie, kompletní seznam pojmů. Jména základního názvosloví s jejich stručným vysvětlením. Horolezecký slang, abeceda
 • Lezecké kroužky pro děti – Praha a okolí
  Školní rok se blíží a lezecké kroužky pro děti se plní. Zajímá vás kam děti zapsat nebo kdo v okolí má nejlepší kurzy? Rádi poradíme!
 • Lezecké stupnice obtížnosti
  Lezecké stupnice obtížnosti nám často lámou hlavu. Vyslyšeli jsme ale vaším prosbám a máme tu vysvětlení jak pro boulder, tak obtížnost.
 • Nejlepší dětské lezečky
  Jaké jsou nejlepší dětské lezečky a kolik za ně dáte? Pokud vás zajímají tyto otázky, svěřte se nám a rádi vám poradíme a zasvětíme.
 • Nejlepší dětské sedáky
  Pokud vám dítě začalo lézt a vy se nyní ptáte jaké jsou nejlepší dětské sedáky tak se netrapte. Rádi vám zde poradíme!
 • Nejlepší lezecké boty pro rok 2022
  Podrobný přehled nejlepších lezeček pro letošní rok, od boulderingu, vícedélkového po sportovní lezení.
 • Nejlepší lezecké stěny – Praha a okolí
  Nejlepší lezecké stěny jsou kolikrát oříšek, hlavně pro nové lezce. Dovolte nám vám poradit a říct, co se od kterých dá čekat a kam jít.
 • Oprava lezeček
  Oprava lezeček je něco, co nás všechny potká. V tomto článku vám ukážeme jak na to doma nebo kam je poslat, když to doma už nejde.
 • Rozdíly v podrážkách lezeckých bot
  Vše o výrobcích, směsích a typech podrážek, které můžete najít na svých lezeckých botách. Vibram, Five ten, Evolv, Ocun
 • Základy spárového lezení
  Spárové lezení je jedna z notoricky známých lezeckých technik. Její užití je často přímočaré, ale velice fyzicky náročné, proto je potřeba zvládat základy.
 • Zrod rychlostního lezení
  Rychlostní lezení se v Tokiu na Olympijských hrách zapsalo definitivně do historie lezení. My, zde na VARPu, jsme si od něj až do teď drželi jistou vzdálenost. To se nyní mění. V tomhle článku vám představíme rychlostní lezení, jak se dostalo do Tokia a jaké jsou hlavní druhy této disciplíny. Nakonec vám řekneme něco málo k rychlostnímu lezení na hrách v Paříži 2024 a tomu, jak se k němu staví “tradiční” lezci. Historie rychlostního lezení Rychlostní lezení není vůbec nová disciplína. Prvně se opravdu objevila v USA na známých vrcholcích Yosemitů. Zde se v roce 1975 na nose skály El…
Začínáme s venkovním lezením na skaláach