Řež u Prahy – V. Masiv

Počet cest: 15
Výška: 10 m
Hornina: Buližník
Typ cest: Svislá
GPS: 50.1810000N, 14.3600556E
MHD: vlak: Řež
Autobusové zastávky: Husinec, Řež
Parkoviště: Uvnitř obce Řež, parkovište v ulici K Hotelu
Pdf průvodce: zde

V. Masiv je jeden z devíti lezeckých sektorů uvnitř lezecké oblasti Skály u Řeže. Masiv je výborně odjištěný a zabezpečený. Nýty jsou velice blízko k sobě, což je ideální pro lezce nové k lezení venku. Jde o svislé sportovní lezení, většinou po malých stupech, chytech a lištách. Skála není drolivá a není přístupná z vrchu. Cesta do sektoru vede podél železnice. Kolejnice jsou několik metrů od štandu, proto doporučujeme opatrnost. Prostotu je však hodně, tudíž jediné nebezpečí, které realisticky hrozí, je vylekání se při lezení a malý pád.
Lezení podléhá pravidlům pro skalní lezení.

  • vyznace lezecke trasy 5. masivu Řež u Prahy - skalní lezení
  • vyznace lezecke trasy 5. masivu Řež u Prahy - skalní lezení cesty 1 2 3

V. Masiv – levá část

GPS: 50.1810000N, 14.3600556E
Superman (1)

7a+/7b (VIII+)

Cesta vede vlevo od hrany na malé skalce a cesty č.2. Lezení je zde po malých lištách a stupech ve stylu plotnového lezení. Po prvním nýtu se cesta stáčí mírně doleva a vede středem plotny až ke slanění.

Délka: 10m
Jištění: 3 nýty + slaňák
Autor: Lukáš Posekaný, 2012

Hrana Profesora Zádrhela (2)

6b (VII)

Nástup na cestu je pod převisem (označena šipkou) a pokračuje přes něj na hranu. Zde se lezec zajistí do nýtu a pokračuje přes hranu vzhůru. Následují dva další nýty a slanění.

Délka: 10m
Jištění: 3 nýty + slaňák
Autor: Lukáš Posekaný, 2012

Schody do nebíčka (3)

2 (III)

Nejlehčí cesta sektoru. Schody do nebíčkou vedou po členitém profilu v levo po velkých hranách a madlech, přes tři jistící body ke slanění.

Délka: 15m
Jištění: 3 nýty + slaňák
Autor: Neznámý

Operní varianta (4.1)

3a (III+)

Lezec leze po stěně mezi hranou na levo a výstupem v pravo až k prvnímu boltu. Zde se zajistí a pokračuje vzhůru přes další bolt ke společnému slanění s cestou č.3. Lezec u této cesty používá celou hranu skály.

Délka: 10m
Jištění: 2 borháky + slaňák
Autor: Neznámý

Operní (4)

2 (II)

Tato cesta vede podél levé hrany masivu. V polovině, před cruxem koutu cesty Migréna se však napojuje na cestu Schody do nebíčka, kterou doléza ke slanění.

Délka: 10m
Jištění: 2 borháky + slaňák
Autor: Neznámý

Migréna (5)

4c (V)

Cesta vede přirozenou linkou mezi levou hranou a výstupkem vpravo od ní. Lezec zde postupuje skrz dva kouty s použitím lišt a madel.

Délka: 10m
Jištění: 2 bolty + slaňák
Autor: Neznámý

Yman (6)

6b (VII)

Yman je první z těžších cest sektoru a je označena nápisem na skále. První polovina cesty je po příjemných hranách a madlech. Druhá polovina je však plotnové lezení po lištách a malých stupech.

Délka: 10m
Jištění: 3 nýty + slaňák
Autor: Neznámý

Batman (7)

6a+ (VII-)

Lezení zde vede přes dvě police oddělené od sebe plotnovým lezením po lištách. Cesta je relativně dobře odjištěna, ale druhý jistící bod se špatně cvaká nižším lezcům. Doporučujeme proto být opatrní.

Délka: 10m
Jištění: 3 nýty + slaňák
Autor: Neznámý

Spiderman (8)

6b+ (VII)

Cesta vedoucí po lištách a příjemných chytech vzhůru, přes tři nýty k vlastnímu slanění. Celá linka je velice výškově založena, menší lezci budou muset najít více odvahy pro cvakání.

Délka: 9m
Jištění: 3 nýty + slaňák
Autor: Lukáš Posekaný

Pětka (9)

6a+ (VII-)

Linka ideální na rozlezení, pokud chcete lézt těžší cesty sektoru, ale také dost dobrá na projektování pro ty, kteří se k těžším chtějí propracovat. Pětka je dobře odjištěná kombinace lišt a madel. Stupy se bohužel místy trochu drolí.

Délka: 9m
Jištění: 2 nýty + slaňák
Autor: Josef Novák, 2013

Superjanek (10)

6a+ (VII-)

Mírně drolivá cesta, která se leze za pomocí hrany po plotně vzhůru. Jde o kombinaci lišt a tahů. Je zde nutné upozornit, že cesta je trochu drolivá, takže jistič by měl mít ochranu hlavy.

Délka: 9m
Jištění: 2 nýty + slaňák
Autor: Josef Novák, 2013

Hrana (11)

2+ (III)

Tato cesta vede po hraně masivu bez toho, aby lezec přeleze celým tělem přes okraj. Linie jsou dominantě dobré chyty a tahy. Je zde bohužel pouze jedno jištění, společné s cestou Superjanek.

Délka: 8m
Jištění: 1 nýty + slaňák
Autor: Neznámý

  • Řež V. masiv skála s cestami - Pravá část
  • Řež V. masiv skála s cestami - plotýnka

V. Masiv – Pravá část

GPS: 50.1811456N, 14.3606536E
Plotýnka (1)

6b+/c (VII+)

Plotýnka je první cesta sektoru. Je za levým rohem od hlavní skály. Linie vede přímo vzhůru po plotně. Leze se po lištách a malých ostrých stupech. Jištění je zařízeno dvěma nýty a slaňákem.

Délka: 10m
Jištění: 2 nýty + slaňák
Autor: Neznámý

Mesnerova rozcvička (2)

6a (VI+)

Kolmá cesta s nástupem pod malým převisem. Lezec pokračuje vzhůru po dobrých chytech při pravé hraně, přes převis a na slanění. Jištěn je skrz 3 nýty. Cesta nemá vlastní slaňák. Je však možné použít slanění vedlejší cesty.

Délka: 10m
Jištění: 3 nýty
Autor: Neznámý

Dirty boy (3)

7a+ (VIII)

Nejtěžší cesta této skály. Dirty boy nastupuje v pravé části skály u šipky s názvem. První část linie vede po lištách, po druhém nýtu přechází v madla a slanění. Horní polovina cesty je mírně drolivá. Lezec je zajištěn třemi nýty a slaňákem.

Délka: 10m
Jištění: 2 nýty + slaňák
Autor: Neznámý

Labutí píseň (4)

4c (V)

Nejlehčí cesta sektoru. Labutí píseň vede po pravé hraně skály po velkých oblinách a madlech. Lezec je jištěn dvěma nýty a slaňákem.

Délka: 10m
Jištění: 2 borháky + slaňák
Autor: Neznámý

Lezecký průvodce je takédostupný v pdf formatu na portálu Patreon.com. TOPO průvodce pražskými lezeckými oblastmi
Řež, CZ
29.02.2024
mlha 4°C
mlha
Vítr: 6 Km/h
Viditelnost: 2 km
východ slunce: 06:47
Západ slunce: 17:42

Přístup

Přístup do sektoru V. Masiv je velice jednoduchý a přímočarý. Obě cesty, tedy z MHD a od parkoviště, vedou stejnou cestou. Lezec, který přichází ze vsi, musí přejít přes lávku a dojít na nádraží. Ti, kteří přijedou vlakem na ní vystoupí (jak už to bývá) a následně hledají cestičku. Ta je po levé straně kolejí (při pohledu cesty z Prahy) a je malá a prašná, jelikož je ale jediná, špatně se přehlédne. Tou se lezec vydá směrem ke skále, která Skála je zhruba 200 m daleko od nádraží, po levé straně. Jde o jediný masiv lehce přístupný z cesty takže se skoro nedá minout.

MHD:
Vlak: stanice Řež
Autobusové zastávky: Husinec, Řež, Záv.

Parkoviště:
Ulice vsi Řež
Parkoviště v ulicích Hlavní a K Hotelu