Recenze: SmíchOff

Lezecké centrum SmíchOFF je rozlohou jedna z největších lezeckých stěn v České republice. Sídlem v Křížové 5 na Praze 5 (Smíchov) je kousek od lezeckých oblastí Košíře, Hlubočepské plotny a Žvahov (a o něco dále se nachází Borová skála). Je však SmíchOff stěna, kterou byste měli navštěvovat? To vám snad odpoví naše SmíchOff recenze

V následujícím hodnocení se na tuto otázku pokusím odpovědět co nejlépe. Společně se koukneme na celkem 8 faktorů, které se musí vzít v potaz a nakonec vám řekneme, jak se na Smíchoff koukáme my, na VARPu. Oněch 8 kritérií, na které se zaměříme jsou stav Boulderovky a lanové sekce, personál, ceny, čistota, zázemí, dostupnost dětem a dostupnost skrz MHD.

1. Boulder

Bouldrovka na SmíchOffě je opravdu velká. Problémy jsou zde hodnoceny barevně do devíti obtížností. Celkem je tu jakýkoliv moment 180 různých boulder problémů. Ty jsou stavěny ve velice moderním, závodním, dynamicko-balančním stylu, který jste mohli vidět na olympijských hrách nebo na závodech.

Stavěci, kteří mají na starost boulder, jsou rozhodně zkušení a snaží se stavět smysluplně. Styl, ve kterém staví cesty je, jak jsme již říkali, spíše dynamický a balanční. Není zde tak moc brána v potaz výška lezců, a mnoho boulder problémů (zejména těch těžších) nuceně staví malé lezce před nekonečnou sérii dynamických parkour pohybů. 

Dopadiště jsou dobrá. Celá boulder zóna je potažena měkkým dopadištěm, které ještě navíc doplňuje série velkých “duchen”. Ty jsou dost měkké na pohodlné pády, ale zároveň dost lehké na to, aby se s nimi dalo dobře hýbat.

Na celou sekci je několik velkých kartáčů na chyty, které visí u vchodu. Chyty bohužel však nejsou čistěny ani zdaleka tak, jak by si zasloužily. Ve finále je tak velká část stupů nemožně oklouzaná a chyty na lehčích bouldrech bývají mastné a kluzké. Doporučujeme si tak vzít vlastní kartáček a dbát na etiku lezení a čistit věci po sobě sám.

boulder, SmíchOff, recenze, VARP recenze, recenze SmíchOff, lezecká boulderovka na Smichoffu
SmichOff Boulder

2. Lano

Lanová sekce na SmíchOffě je kombinace 2 místností + “balkónku”, ve kterých je přes sto linií na lezení. Jištění je zde trojí – vlastní, toprope a samonaviják – a ve všech místnostech (s možností půjčení si lana i jistítek).

Cesty jsou zde podobně postavené, jako v boulderingové sekci. Je zde velká šířka obtížností, délky linie i profilů. Mimo základní svislé stěny je zde spára, plasová simulace skály, 40 stupňový převis a mnoho dalšího.

Cesty jsou zde obměňovány v pravidelných intervalech. Jelikož je však stěna velká, nejsou chyty na laně čistěny tak často, což vede k tomu, že část cest je velice nepříjemná na lezení, jelikož jsou mastné a kluzké. Bohužel to platí nejvíce u linií v hlavní části haly a na samonavijácích.

Dopadiště nejsou, narozdíl od stěn jako Sambar Kladno, opatřeny měkkými dopadišti. Vlastní lana se zajišťují do předpřipravených expresek, které jsou pravidelně rozmístěny a neprotáčí se. Slaňáky jsou dobré, stejně tak jako většina chytů těsně před nimi. Co však rozhodně nesklízí žádnou míru chvály, jsou top rope jištění. Ty jsou bohužel všechny fixně přidělané do země (což je pochopitelné). Co není pochopitelné, je míra zadření lana v osách na vrcholu stěn. Jen velice zřídka, se může lezec spustit plynule a bez zasekání. Top rope zde, byť jsou jištěny kyblíky, fungují spíš jako velice špatné Gri Gri.

SmíchOff, recenze, VARP recenze, recenze SmíchOFF
SmichOff Stěna

3. Personál

Ani personál neunikne z pařátů SmíchOff recenze. Stejně jako na každé lezecké hale, i zde je personál velice přívětivý a tyká si s lezci. Barová obsluha je ochotná a často má u sebe i tape, který ráda obětuje zraněným lezcům. Stejně tak i obsluha na kase i u obchodu je ochotná, přátelská a když jde o lezení tak ví, o čem mluví. Rozhodně zde tak povětšinou panuje příjemná atmosféra.

Co se stavičů týče, ti jsou méně přístupní než obsluha (překvapivě) ale zase rádi poradí v lezení a podělí se o beta bouldrů, které postavili. Rozhodně se je nebojte oslovit a poprosit o radu.

4. Ceny

SmíchOff může být jednou z nejlevnějších stěn ale také jednou z nejdražších stěn. S tímto ceníkem máme jako VARP a jako lezci (a zkrátka lidé) dva hlavní problémy, mimo vysoké ceny. Rozdíly v cenách mezi lezci a lezkyněmi je něco, co nás osobně trápí. Horší je ještě odůvodnění lezeckého centra SmíchOff k této změně, kdy argumentovali tím, že ženy se míň potí a špiní chyty, tudíž můžou mít menší ceny.

Druhý problém, který máme je to, že by nikdo neměl být vystaven závodu s časem proti ceníku. Pohyblivý ceník je zlo všech zel, které pouze zhoršuje náš zážitek z návštěvy, jelikož jedna červená na semaforech, zpožděný autobus nebo fronta na kase může vést k nárůstu ceny až o 70 kč.

5. Čistota

SmíchOff je, jak jsme již několikrát řekli, jedna z největších vnitřních stěn v Čechách. Převlékarny, záchody a sprchy jsou často umyté a odpovídají hygienickým standardům i celkem náročných lezců. To samé se dá celkem tvrdit o podlaze v lezeckém centru jako takovém. Co však není udržované ani zdaleka tam moc, je čistota chytů (a to jak na boulderu tak na laně).

Bohužel je třeba říct, že chyty jsou často mastné a ošoupané, což ve stylu lezení, který Off propaguje, je velice nepříjemné. Víme, že je téměř nemožné čistit všechny chyty na sportovních cestách každý měsíc, v bouldrovce to však “jde”. Proto na vás apelujeme, čistěte po sobě cesty a často používané chyty (zejména stupy).

6. Zázemí

SmíchOff má jednu velkou výhodu. Tou je zázemí, které jako vnitřní stěna nabízí. V šatnách jsou záchody a prostorné sprchy (záchod ještě jeden u baru) a mezi bouldrem a lany je pitná voda. Mimo to zde je dětský koutek i malá lezecká sekce pro nejmenší. Je zde samozřejmě bar a prostorné místo na jídlo.

I na prohřátí je zde celkem mnoho místa. Nad barem je prostor s několika matračkami na yogu, či základní prohřátí a cvičení. Spolu s tím tam je také stroj na shyby, který má tyč proměněnou za hangboardy, který je ve vší upřímnosti víc zbytečný, než užitečný. Stejný efekt bez rizika zranění pro nové lezce splní hangboard, který je za bouldrovkou vzadu. Spolu s hangboardem je zde také hrazda, gumy, základní stěna na prohřátí a spray wall. 

Všeobecně je zde zázemí celkem dobré. Chybí tu však ony malé věci na cvičení, které by zážitek zlepšily. Těmi jsou například gumy a contraband, tyče na mobilitu, základní závaží a tak dále.

7. Dostupnost dětem

Děti jsou na Offu vítáni. Je zde dětský koutek pro ty, kteří nechtějí lézt. Pro děti, které lézt chtějí má SmíchOff boulder sekci (bouldříkov) a vlastní, lehké cesty na lano, zajištěné na tradičně velice zasekaný a nepohyblivý toprope.

8. Dostupnost MHD

Hala SmíchOff je relativně dobře dostupná skrz hromadnou dopravu. Můžete jet skrze metro na linii B a vystoupit na stanici metra Anděl a dojet k autobusem na zastávku “Správa sociálního zabezpečení”. Druhá varianta je metro B, Nádraží Smíchov a odtud dojít ke stěně pěšky.

SmíchOff recenze – konečný verdikt

Kategorie hodnoceníBodové hodnocení, celkem 100b.
Boulder13/20 b.
Lano17/20
Personál9/10
Ceny3/10
Čistota6/10
Zázemí10/10
Dostupnost dětem10/10
Dostupnost MHD7/10
Celkem bodů75/100 – Doporučujeme pouze pro nové lezce

Off je relativně dobrá lezecká stěna pro nové lezce a pro ty, kteří se k lezení dostali skrze sledování mezinárodních závodů. SmíchOff (a potažmo i Jungle Letňany) je dobrým místem, kde si vyzkoušet dynamické lezení, které jste viděli na závodech. Spolu s tím, je zde příjemná obsluha a vcelku dobré zázemí.

Pokud jste však lezec, který chce lézt na skály a zdokonalovat se, tak Off nedoporučujeme. Kombinace mastných boulderů a chytů na sportovních cestách a malá (oproti stěnám jako Třináctka, Boulderbar a Bigwall) campusová a posilovací sekce rozhodně není vítací pro snahy o metodické zlepšování. Spolu s tím, velké množství začátečníků, kteří nedbají na lezeckou etiku a na to, zda nad nimi někdo leze, často tvoří nebezpečné prostředí.

Mimo lezecké aspekty jsou rozhodně plusové body čistota, zázemí pro mimo-lezeckou činnost a obchod s lezeckými potřebami. Negativy pak nepřehledné a kolikrát přestřelené ceny.

Jak tedy dopadá naše finální SmíchOff recenze? Za nás je Off paradoxní lezecká stěna. Na jedné straně máte velké prostory a mnoho možností pro lezce, nelezce i děti. Na druhé straně tu ale máte mastné chyty, davy lidí co nedávají pozor a nepřehledný a sexistický ceník, který nechává pachuť v ústech. Ano, běžte tam a podívejte se sami, jaká stěna je. Pokud jste noví, jde o ideální prostor pro začátek. Když ale chcete něco víc a ponořit se do opravdového lezení na parádních cestách, čistých bouldrech a od stavěčů co nedělají cesty tak, že malí lidé nevylezou, rozhodně se k Offu otočte zády!

V Praze totiž existuje mnoho lezeckých stěn, které jsou levnější a lepší (o těch recenze později).