Recenze: SmíchOff

Lezecké centrum SmíchOFF je rozlohou jedna z největších lezeckých stěn v České republice. Sídlem v Křížové 5 na Praze 5 (Smíchov) je kousek od lezeckých oblastí Košíře, Hlubočepské plotny a Žvahov (a o něco dále se nachází Borová skála). Je však SmíchOff stěna, kterou byste měli navštěvovat? To vám snad odpoví naše SmíchOff recenze.

V následujícím hodnocení se na tuto otázku pokusíme odpovědět co nejlépe. Společně se koukneme na celkem 8 faktorů, které se musí vzít v potaz a nakonec vám řekneme, jak se na Smíchoff koukáme my, na VARPu. Oněch 8 kritérií, na které se zaměříme jsou stav Boulderovky a lanové sekce, personál, ceny, čistota, zázemí, dostupnost dětem a bezpečnost a komunita.

Kategorie hodnoceníBodové hodnocení, celkem 100b.
Boulder13/20
Lano17/20
Personál8/10
Ceny2/10
Čistota6/10
Zázemí10/10
Dostupnost dětem10/10
Komunita a Bezpečí4/10
Celkem bodů70/100 – rozhodně NE pro nováčky
Celkové bodové hodnocení stěny

1. Boulder – 13/20

Bouldrovka na SmíchOffě je opravdu velká. Problémy jsou zde hodnoceny barevně do deseti obtížností. Celkem je tu jakýkoliv moment 180 různých boulder problémů. Ty jsou stavěny ve velice moderním, závodním, dynamicko-balančním stylu, který jste mohli vidět na olympijských hrách nebo na závodech.

Stavěci, kteří mají na starost boulder, jsou rozhodně zkušení a snaží se stavět smysluplně. Styl, ve kterém staví cesty je, jak jsme již říkali, spíše dynamický či balanční. Není zde tak moc brána v potaz výška lezců, a mnoho boulder problémů (zejména těch těžších) nuceně staví malé lezce před nekonečnou sérii dynamických parkour pohybů. Spolu s tím je zde vidět jistá nekoordinovanost stavěčů mezi sebou, kdy si jednotlivé cesty navzájem značně překáží.

Dopadiště jsou ale velice dobrá. Celá boulder zóna je potažena měkkým dopadištěm, které ještě navíc doplňuje série velkých “duchen”. Ty jsou dost měkké na pohodlné pády, ale zároveň dost lehké na to, aby se s nimi dalo lehce hýbat.

Na celou sekci je několik velkých kartáčů na chyty, které visí u vchodu. Chyty bohužel však nejsou čištěny ani zdaleka tak, jak by si zasloužily (vlastně vůbec). Ve finále je tak velká část stupů nemožně oklouzaná a chyty na lehčích bouldrech bývají mastné a kluzké. Doporučujeme si tak vzít vlastní kartáček a dbát na etiku lezení a čistit věci po sobě sám.

boulder, SmíchOff, recenze, VARP recenze, recenze SmíchOff, lezecká boulderovka na Smichoffu
SmichOff Boulder

2. Lano – 17/20

Lanová sekce na SmíchOffě je kombinace 2 místností + “balkónku”, ve kterých je přes sto linií na lezení. Jištění je zde trojí – vlastní, toprope a samonaviják – a ve všech místnostech (s možností půjčení si lana i jistítek).

Cesty jsou zde podobně postavené, jako v boulderingové sekci. Je zde velká šířka obtížností, délky linie i profilů. Mimo základní svislé stěny je zde spára, plasová simulace skály, 40 stupňový převis a mnoho dalšího.

Cesty jsou zde obměňovány v pravidelných intervalech. Jelikož je však stěna velká, nejsou chyty na laně čistěny tak často, což vede k tomu, že část cest je velice nepříjemná na lezení, jelikož jsou mastné a kluzké. Bohužel to platí nejvíce u linií v hlavní části haly a na samonavijácích.

Dopadiště nejsou, narozdíl od stěn jako Sambar Kladno, opatřeny měkkými dopadišti. Vlastní lana se zajišťují do předpřipravených expresek, které jsou pravidelně rozmístěny a neprotáčí se. Slaňáky jsou dobré, stejně tak jako většina chytů těsně před nimi. Co však rozhodně nesklízí žádnou míru chvály, jsou top rope jištění. Ty jsou bohužel všechny fixně přidělané do země (což je pochopitelné). Co není pochopitelné, je míra zadření lana v osách na vrcholu stěn. Jen velice zřídka, se může lezec spustit plynule a bez zasekání. Top rope zde, byť jsou jištěny kyblíky, fungují spíš jako velice špatné Gri Gri.

SmíchOff, recenze, VARP recenze, recenze SmíchOFF
SmichOff Stěna

3. Personál – 8/10

Ani personál neunikne z pařátů SmíchOff recenze. Stejně jako na každé lezecké hale, i zde je personál velice přívětivý a tyká si s lezci. Barová obsluha je ochotná a často má u sebe i tape, který ráda obětuje zraněným lezcům. Stejně tak i obsluha na kase a u obchodu je ochotná, přátelská a když jde o lezení tak ví, o čem mluví. Rozhodně zde tak povětšinou panuje příjemná atmosféra.

Co se stavičů týče, ti jsou méně přístupní než obsluha (překvapivě) ale zase rádi poradí v lezení a podělí se o beta bouldrů, které postavili. Rozhodně se je nebojte oslovit a poprosit o radu.

Řady instruktorů jsou na tom ale hůře. Jsou sice úžasní jako lidé a když se jich zeptáte tak vám rádi poradí. Bohužel ale část z nich absolutně ignoruje některé bezpečnostní praktiky a prohlubují nebezpečí stěny. Je jich mále, ale dost na to, aby se to projevilo na celkovém pocitu bezpečí a kvalitě služeb.

4. Ceny – 2/10

SmíchOff může být jednou z nejlevnějších stěn ale také jednou z nejdražších stěn. S tímto ceníkem máme jako VARP a jako lezci (a zkrátka lidé) dva hlavní problémy, mimo vysoké ceny. Rozdíly v cenách mezi lezci a lezkyněmi je něco, co nás osobně trápí. Horší je ještě odůvodnění lezeckého centra SmíchOff k této změně, kdy argumentovali tím, že ženy se míň potí a špiní chyty, tudíž můžou mít menší ceny.

Druhý problém, který máme je to, že by nikdo neměl být vystaven závodu s časem proti ceníku. Pohyblivý ceník je zlo všech zel, které pouze zhoršuje náš zážitek z návštěvy, jelikož jedna červená na semaforech, zpožděný autobus nebo fronta na kase může vést k nárůstu ceny až o 60 kč.
Všeobecně se dá říct, že ceny centra jsou neodpovídající kvalitě, kterou uvnitř najdete. Zaplatit 300 kč za ohoblované chyty a davy lidí není rozhodně velký tahák.

5. Čistota – 6/10

SmíchOff je, jak jsme již několikrát řekli, jedna z největších vnitřních stěn v Čechách. Převlékarny, záchody a sprchy jsou umyté a odpovídají hygienickým standardům i celkem náročných lezců. To samé se dá celkem tvrdit o podlaze v lezeckém centru jako takovém. Co však není udržované ani zdaleka tam moc, je čistota chytů (a to jak na boulderu tak na laně).

Bohužel je třeba říct, že chyty jsou mastné a ošoupané, což je ve stylu lezení, který Off propaguje, velice nepříjemné. Víme, že je téměř nemožné čistit všechny chyty na sportovních cestách každý měsíc, v bouldrovce to však “jde”. Nikdo totiž nechce přijít k oblině a zjistit, že je zanesená tak moc, že není možné ji prakticky chytit. Problém je to na OFFu bohužel větší a do velký míry systémový, jelikož je jen zřídka vidět, že instruktor řekne svým svěřencům aby chyt vyčistili. Mnohem častější je věta „použij víc mága“.

6. Zázemí – 10/10

SmíchOff má jednu velkou výhodu. Tou je zázemí, které jako vnitřní stěna nabízí. V šatnách jsou záchody a prostorné sprchy (záchod ještě jeden u baru) a mezi bouldrem a lany je pitná voda. Mimo to zde je dětský koutek i malá lezecká sekce pro nejmenší. Je zde samozřejmě bar a prostorné místo na jídlo.

I na prohřátí je zde celkem mnoho místa. Nad barem je prostor s několika matračkami na yogu, či základní prohřátí a cvičení. Spolu s tím tam je také stroj na shyby, který má tyč proměněnou za hangboardy, který je ve vší upřímnosti víc zbytečný, než užitečný. Stejný efekt bez rizika zranění pro nové lezce splní hangboard, který je za bouldrovkou vzadu. Spolu s hangboardem je zde také hrazda, gumy, základní stěna na prohřátí a spray wall. 

Všeobecně je zde zázemí dobré. Velký naklápěcí spraywall, campus a prostorné místo na prohřátí mu velí. Chybí tu však ony malé věci na cvičení, které by zážitek zlepšily. Těmi jsou například gumy a contraband, tyče na mobilitu, základní závaží a tak dále.

7. Dostupnost dětem – 10/10

Děti jsou na Offu vítáni. Je zde dětský koutek pro ty, kteří nechtějí lézt. Pro děti, které lézt chtějí má SmíchOff boulder sekci (bouldříkov) a vlastní, lehké cesty na lano, zajištěné na tradičně velice zasekaný a nepohyblivý toprope.

8. Bezpečí a komunita – 4/10

OFF trpí paradoxem velké stěny. Je zde hodně nováčků ale také hodně ostřílených lezců. Normálně by to měl být recept pro dobrou a inkluzivní komunitu, kde se členové nesnaží se navzájem zabít. OFFu se to ale úplně nepovedlo.

Komunita – 3/5

Jako vždy, jsou lidé úžasní a lidé příšerní. Nechceme tu urážet nikoho, kdo na tuto stěnu chodí. Do velké míry je následující hodnocení naše zkušenost jako instruktorů s chybujícími lidmi na stěně. Ta je bohužel taková, že máte větší šanci se potkat s urážkou nebo ignorováním, než poděkováním a upravením problémového chování. Ano, samozřejmě tu mnoho příjemných lidí kteří poradí, jsou milí a rádi se zapojí do společného lezení a příjemných diskuzí (a děkujeme vám za to). Bohužel negativa vždy vyvstávají nad pozitivy. Je tu stejná šance na to se potkat s volem, který odejde od stolu a nechá tam vše ležet, jistí nebezpečně a ještě vám bude nadávat, když zkusíte poradit, jako že se potkáte u úžasným a milým lezcem.

Bezpečí – 1/5

SmíchOFF je nebezpečné místo! Nemůže za to až ta samotná stěna, ale lidé. Cesty a prostory jsou samy o sobě bezpečné. Dobré jištění i dopadiště, funkční samonavijáky a dobře ohraničené prostory jsou stěně k dobru. Bohužel to je vše k ničemu, když jsou návštěvníci lhostejní a na bezpečí serou.

Na bouldrovce se procházejí bez ohledu na lezce, zasedávají jistící matrace, lezou v sedácích a sami sobě vzájemně do cest. Na laně jistí tak, že se houpají v laně nebo přímo ze sedu. Nedošroubované karabiny, křížící se cesty lidí na laně a samonavijáku, obrovský odstup jističe od stěny a absolutně otřesné zacházení s kyblíky a jinými jistítky. To vše si říká o obrovské problémy (které tu také nastávají). Ještě horší ale je, že část instruktorů OFFu je k těmto problémům lhostejná a další část je sama protlačuje. Viděli jsme instruktora protlačovat mezi děti jištěni na slaňovací osmě, nedošroubované karabiny, špatně navázané uzly a úplné přehlédnutí partnerské kontroly, nemluvě o obráceně nasazeném kyblíku.

Ano, jsou zde ti, kteří ostatní opravují, kárají běhající děti a dbají na to, aby se lezlo bezpečně a správně! Děkujeme vám za to, jste hrdiny stěny!! Bohužel je vás ale málo.

SmíchOFF recenze – konečný verdikt

Dříve jsme stěnu doporučovali novým lezcům. Dnes už to bohužel udělat nemůžeme. Ba naopak bychom před ní chtěli varovat a nové lezce od ní odradit! Ale začněme tím pozitivním….

OFF má výborné zázemí a personál, je dobře dostupná stěna a dá se sem zajít i s dětmi. Cesty na lano jsou dobré a bouldrovka je dobře zařízená se super dopadištěm. Bar i obchod jsou dobré a šatny a záchody čisté.

Co bohužel nehraje stěně do karet je čistota chytů, příšerný ceník a obrovský pocit nebezpečí (a reálné nebezpečí), který na stěně je. Od lidí ignorujících zásady slušného chování až po obrovské metodické chyby, dá se tu najít vše – a ještě je to drahé.

Všeobecně musíme OFF doporučit pro malou skupinu lidí, která bydlí blízko a chce cvičit nový, moderní styl lezení. Pro ostatní je to velké tučné „NE„. Zejména pak stěnu nedoporučujeme pro začátečníky, kteří se chtějí naučit lézt! Je stejně velká šance že se metodicky posunete, jako že vám někdo spadne na hlavu nebo uvidíte zranění.