Zhang Yuetong

NárodnostČína
Přezdívka—-
Datum narození2003 (21 let)
Výška160 cm
Ape index—-
StylZávodní
Největší soutěžní úspěchKvalifikace na OL
Nejtěžší boulder—-
Nejtěžší cesta—-

Zhang Yuetong je závodní lezkyně reprezentující Čínu na IFSC. Je to pravidelná účastnice na mezinárodní scéně už od roku 2018, kdy začala jako mladistvá. Její prozatímní největší úspěch jako dospělý závodník byla kvalifikace na Olympijské hry do Paříže. Vzhledem ke státu, který reprezentuje, není o jejím životě a výlezech mnoho známo. Ale i přesto máme trošku představu o její kariéře lezkyně.

Kariéra

Jako reprezentantka za Čínu leze Zhang Yuetong od roku 2018. Začala mezi mladistvými, kdy získala dva bronzy na světovém šampionátu v boulderingu a obtížnosti (2018). Mezi dospělými ale stanula na pódiu pouze jednou, a to v Chamonix v rámci jednoho z kol MS v obtížnosti, kdy byla druhá (2019). Standardní pro ni je, se umístit pod 20tým místem jak na matce, tak na laně. Zatím nemá žádné tituly a její největší úspěch je zatím kvalifikace na OL 2024.

Skalní lezení

O skalních přelezech Zhang Yuetong není moc známo. Nemá zápisy v mezinárodních lezeckých databázích, jako je 8a.nu a na vlastním Instagramu nemá videa přelezů. Dalo by se předpokládat, že vzhledem k závodní kultuře Číny nejspíš moc času skalnímu lezení nevěnuje.

Mimo lezení

Stejně jako u skalního lezení, není moc známo o životě této lezkyně mimo závodní scénu IFSC. Dá se tipovat co dělá, vzhledem k jejímu věku a státu, za který závodí. Dalo by se čekat, že je na univerzitě nebo že je jedním z mnoha profesionálních čínských lezců, kteří svým sportem žijí.

Na závěr

Bohužel, Zhang Yuetong není mezi lezkyněmi, od kterých bychom čekali velké úspěchy. Její IFSC kariéra je velice průměrná, na Olympijskách hrách ji čeká velká opozice a skalní lezení není dohledatelné.

RokSoutěžPost
2023Asijská OL kvalifikace1.
2018Asijský šampionát mladistvých (B,L)3.
Soutěžní úspěchy Zhang Yuetong
The Olympic climber you´ve never heard of