Fyzická dysmorfie u lezců

Dnešní téma není něčím, co by se často řešilo napříč komunitou nebo lezeckým světem. Fyzická dysmorfie je ale téma přítomné u snad všech sportů a bohužel i stále většího procenta populace. Předem varujeme, téma tohoto článku se bude věnovat tématu poruchy příjmu potravy a mentálnímu zdraví. Netýká se přímo lezeckým dovednostem a umění, ale naopak se v jeden moment dotýkalo snad každého člověka. Zejména pak těch, kteří mají sociální sítě…

AI generované, Copilot 2, Fyzická dysmorfie první
AI generované, Copilot 1
AI generované, Copilot 2, Fyzická dysmorfie
AI generované, Copilot 2

Co je „dysmorfie“

Zjednodušeně: dysmorfie je duševní porucha, při které nemůžete přestat myslet na jednu nebo více domnělých vad nebo nedostatků svého vzhledu, který se zdá být malý nebo jej ostatní nevidí. Při tělesné dysmorfické poruše se intenzivně zaměřujete na svůj vzhled a tělesnou „image“, opakovaně se prohlížíte v zrcadle, upravujete se nebo hledáte ujištění, někdy i mnoho hodin denně. Vaše vnímaná vada a opakované chování vám způsobují značné potíže a ovlivňují vaši schopnost fungovat v každodenním životě1.

Proč dysmorfie přibývá?

Bohužel přibývá počtu lidí (zejména mladých) s tělesnou dysmorfií. Proč tomu tak je ptáte se? Co dělat s tím má (mimo jiné) nereálné prostředí se kterým se dostáváme do kontaktu a čemu nás vystavují média. Stačí se podívat na to, kdo jsou dnešní hrdinové. Herci dnes mění svoji postavu do neuvěřitelných proporcí jen pro pár vteřin filmu bez trika. Není to ale jen na nich. Vysoké fyzické standardy se objevily všude. Viz například porovnání vývoje postavy Batmana za několik dekád.

Batman, Fyzická dysmorfie
Batman napříč dekádami; YouTube

Tělesné standardy se zvedají a s nimi také tlak na to být fit, sexy nebo korba. Jde o mentalitu, která je pro jedince neudržitelná a prokazatelně poškozuje psychiku. Zejména velký dopad má tento trend na mladistvé a dospívající, kteří jsou pod tlakem vrstevníků, sociálních sítí a puberty.

Koho se týká

Ofiko definice v nás může vzbudit to, že se nás dysmorfie nemusí týkat. Nejspíš si říkáte, nejsem anorektik/čka, sportuju, jsem v pohodě. Ano, plně rozjetá duševní porucha se týká asi jen 2 % populace. Většina z nás ale zažila nějaké její příznaky nebo mírnější podobu během dospívání. To protože zhruba polovina dospívajících přizná nespokojenost se svým tělem2 (a další kus to nepřizná). A v tom je právě zakopaný pes. Nespokojenost a porovnávání se s nereálnými standardy je první krok směrem k fyzické dysmorfii. Krok, který jsme snad všichni v dospívání udělali.

Podoby fyzické dysmorfie

Fyzická dysmorfie má několik podob. Hlavní dysmorfie, kterými se budeme zabývat jsou Fyzická a Svalová. Protože ale nezahrnují vše, přihodíme ještě Tělesnou dysmorfii.

Fyzická dysmorfie

Fyzická dysmorfie je „základní“ porucha. Zde vidí člověk tělesné vady, které ostatní nevidí. Fyzická dysmorfie se týká všeho a člověk se může zafixovat na cokoliv.

Svalová dysmorfie

Tato variace se týká primárně svalových nedostatků. Neustálý pocit nedostatku z pohledu svalové hmoty. Nejčastěji se týká posilujících lidí, ale ani lezcům se nevyhne.

Tělesná dysmorfie

Tělesná dysmorfie (trošku příliš obsáhlý termín) budeme zde chápat jako zastřešující termín pro dysmorfii v oblasti tuku a hmotnosti. Tato variace je přímo spojená s poruchami příjmu potravy.

Jak se týká lezců?

Fyzická dysmorfie je nejvíce spojovaná s posilovnou a sporty, kde je velký důraz na fyzickou sílu – kulturistika, zápasení, power lifting atd. Není ale na tyto aktivity izolovaná a tudíž lezení není imunní. Jak se tedy týká lezců? Skrz kombinaci toho v co mnoho z nás věří a to, co vidí. Konkrétně pak jde o negativní vnímání váhy v lezení (na což se začíná stále více zaměřovat) a na porovnávání se s nejlepšími lezci.

Jak jsme řešili v jiném článku, váha je jedním z problémů, které lezení má. Mnoho z nás věří tomu, že kdyby jen trošku zhubli, hned by lezli lépe. Pak tu je proliferace lezení na sociálních sítích a dominance IFSC atletů. Ti samozřejmě vypadají a lezou mnohem lépe, než průměrný člověk. Když se potom porovnáváme s lezci na sockách nebo nejlepším lezcem na stěně, nevyjdeme z toho nejlépe. Vznikají myšlenky jako „kdybych vypadal takhle, lezl bych líp“ a problém je na světě.

Příčiny

Otázka je, jaké jsou příčiny pro vznik něčeho jako je fyzická dysmorfie. Těch je opravdu mnoho a ne každá se dá lehce podchytit. Existují studie poukazující na to, že se částečně jedná o geneticky předávanou poruchu. Mimo to zde ale jsou i externí faktory, které hrají roli ve vzniku této poruchy. Mezi ty patří šikana, trauma z dětství / dospívání, deprese, nízké sebevědomí a perfekcionismus a fixování se na nereálné cíle.

Jak na fyzickou dysmorfii?

Je hodně maličkých změn, které se dají podniknout pro to, abychom se s problémem dysmorfie vypořádali. Hlavními jsou: vhodné oblečení, reálné cíle, správné vzory a tělesná pozitivita.

Vhodné oblečení

Nosit vhodné oblečení neznamená technologicky nebo materiálově správné hadry. Ani to nezahrnuje konkrétní značky. Velikost oblečení je to, oč tu běží. Hlavní je si kupovat pohodlné and padnoucí kusy. Příliš malé oblečení vyvolává pocit nepříjemnosti a tloušťky, což nemá pozitivní dopad. Někteří z nás si můžou kupovat oblečení s myšlenkou „do toho zhubnu“, což není zdravý přístup k věci. Zejména pak protože „život se děje“ a cokoliv nám může překazit plány. Lepší je zkrátka koupit to co padne.

Správné vzory (sociální sítě)

Sociální sítě jsou dvousečná zbraň. Na jedné straně tu máme spojení s kamarády a komunitou a na druhé nereálné standardy ze strany fitness influencerů a společností. Je potřeba pamatovat na to, že to co vidíme na stránkách jako je Instagram není realitou. Správné světlo a pár cviků a troška dehydratace promění tělo k nepoznání.

Doporučujeme proto sledovat pozitivní profily, které netlačí nerealistickou podobu těla. Všeobecně můžu doporučit například kanál Noel Deyzel (kulturista přiznávající doping a zaměřený na boření mýtů sociálních sítí) nebo například Instagramový profil Drew climbs walls a jeho moto „climbing is for everyBODY“.

Reálné cíle

Stanovovat si reálné a dosažitelné cíle je dalším z kroků, které můžeme podniknout. Rozhodnout se žít zdravě, zlepšit kondici a lezecké schopnosti je určitě dobrý krok. Neznamená to ale, že skočíme rovnou do mentality „břišáky za měsíc“. Fyzická proměna a zlepšení chce čas, disciplínu a hlavně trpělivost. Zároveň si musíme uvědomit co je reálně a co není. Fyzická proměna „ala Thor“ nebo „cvič jako The Rock“ jsou kroky ke katastrofě. Stylizovat se do profesionálních lezců nebo postav z médií nepovede k úspěchu. Lepší je si vybrat někoho, koho obdivujete z místních lezců a snažit se mu přiblížit. Na 99 % totiž nepůjde o profesionálního lezce, ale někoho s podobným režimem jako vy.

Spolu s tím je fajn si vyjasnit, co chcete a nechcete obětovat. Pro vysekanou postavu ale Megos je potřeba si opravdu hlídat jídelníček a tvrdě cvičit. Ne každý chce obětovat tolik fyzickému vzhledu. Proto si vyjasněte co jste ochotni vypustit a pak pokračujte po malých krůčcích.

Tělesná pozitivita

Asi nejtěžší krok je držet si tělesnou pozitivitu. Tzn. nebýt k sobě příliš kritický, nehledat nutně vady a uvědomit si, že tělo, které máme, je to pravé pro nás v tenhle daný moment. Ano, vždy je nějaký prostor pro zlepšení. To ale neznamená, že musíme svou tělesnou schránku nesnášet. Jistá míra nespokojenosti je asi na místě (jinak bychom se nechtěli zlepšovat). Nesmí ale přerůst v něco, co není udržitelné. Proto je držení si pozitivního pohledu na sebe sama klíčové.

Kolem a kolem…

, stejně jako mnoho z vás, jsem se potkal s fyzickou dysmorfií. Je to hajzl, který se pomalu přikrade a pak tropí neplechu. Moderní společnost klade na jedince neudržitelné standardy. Musíme proto pamatovat na to, co je dosažitelné a co je fikce sociálních sítí a médií. Pozitivita k vlastnímu tělu je krok správným smětem. Hlavní je, nenechat se semlít nereálnými standardy a očekáváními společnosti, stanovit si cíle a těch se držet. Trpělivost růže přináší. Každý jednou začínal a dospíval. V tom jsme všichni spolu. Když máte pocit, že začínáte propadat této sračce, řekněte to někomu. Je to těžké, ale lehčí než se vypořádávat s negativními následky.

Zdroje

  1. “Body Dysmorphic Disorder – Symptoms and Causes – Mayo Clinic.” 2022. Mayo Clinic. December 13, 2022. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/body-dysmorphic-disorder/symptoms-causes/syc-20353938.
  2. Himanshu, Kaur A, Kaur A, Singla G. Rising dysmorphia among adolescents : A cause for concern. J Family Med Prim Care. 2020 Feb 28;9(2):567-570. doi: 10.4103/jfmpc.jfmpc_738_19. PMID: 32318383; PMCID: PMC7114025.
  3. “Causes of Body Dysmorphic Disorder (BDD).” n.d. Mind. https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/body-dysmorphic-disorder-bdd/causes/.