Lezecká oblast: Žebrák

Lezecká oblast: Žebrák je jedna ze dvou hlavních oblastí v rámci Křivoklátska. Druhou je lezecká oblast: Zbiroh. Žebrák nabízí staré tradiční cesty, novější dojištěné sportovky a opravdu nový bouldering. Sektory jsou dobře přístupné autem z Prahy, Příbrami a Plzně (a mnoha dalších), ale ne tak dobře za pomocí MHD.

Historie lezení

Na Křivoklátsku se leze dlouho. Otázky jako „jak dlouho?“, „kdo všechno?“, „první FA?“ jsou hezká, ale bohužel na ně neznáme odpověď. Vzhledem k tomu, že Křivoklátsko a Kras jsou obydlena od nepaměti, tyto otázky nejspíš ani nemají odpověď. Co ale víme je to, že první kodifikované cesty pochází ze sedmdesátých let. První velká lezecká vlna přisla pak v osmdesátkách, kdy se oblezla většina věží v oblasti. Revitalizace sektorů pak přišla spolu s Covidem (jak už to bývá), kdy se místní lezci vrhli na dostupné skáli a zavedli hodně nových cest! Lezecká oblast: Žebrák v tomto benefitovala zejména v oblasti boulderingu, kdy došlo k velkému boomu.

Je nutné zde jmenovat hlavní FAčkaře napříč lety (příjmení pouze): Beke, Čáp, Heger, Jícha, Novák, Pohořelský, Resch.

Pravidla lezení

Pravidla lezení jsou na skalách daná. Lezecká oblast: Žebrák má jasná pravidla. Zákaz měnit podobu skály a přilehlého okolí, zákaz tvorby nových cest a zákaz používání zimní lezecké výzbroje.
Zároveň s tím se pojí pravidla platná pro Chráněné krajinné oblasti, jelikož Žebrák spadá pod Křivoklátsko. Pravidla pro CHKO Křivoklátsko najdete zde.

Žebrák: Lezecké sektory

V rámci oblasti Žebrák se nachází celkem 8 sektorů. Na všech se leze na laně (dominantně tradičně) a Na Hřebenech a Dehetnické skále se také boulderuje.

Dehetnická skála

Dehetnická skála je velký sektor, kde je sdílený bouldering a lezení na laně. Nachází se tu přes 100 cest na bouldering a téměř 80 cest na lano. Dehetnická skála je velmi dobře přístupná od malého parkoviště u silnice. Boulder dopady jsou dobré a rovné. Lano je nově odjištěno nýty a borháky.

Lighthouse

Buližníková věž Lighthouse je menší sektor kde je staré lezení na laně a nový bouldering. Bouldering je oblezený a mezi 3 – 7B+. Dopadiště je dobré, rovné a bezpečné. Stačí tu často jen jedna bouldermatka.
Lano je tradiční a nelezené. Velká část věže je zamešená a nelezená. Pár cest je dodatečně odjištěných, valná většina se ale leze tradičně skrz friendy a vklíněnce.

Boulder, Maják
Boulder, Maják

Bedlová věž

Bedlová věž je nejmenší z buližníkových věží které spadají pod Hřebeny. Je tu jak bouldering tak sportovní a tradiční lezení. Bouldering je omezený na jeden skalní blok s obtížnostmi až po 7A.
Sportovní lezení je tu v podobě 25ti cest na hlavní skále. Část je dojištěna novými nýty a skobami se slaněním. Lehčí cesty se lezou tradičně. Nejtěžší cesta je tu 7b/+.

Boudler, Bedlová věž
Boudler, Bedlová věž

Jedlová věž

Největší ze sektorů z Hřebenu je Jedlová věž. Je tu jak rozsáhlejší boulder – až po 8A – tak větší dostupnost lezení na laně, které sahá až k 7b. Jako je to u ostatních věží, je i tato částečně dojištěná.

Boulder je tu oblezený a celkem bez mechu. Cesty na laně jsou málo lezené a proto často pokryté mechem v lehčích částech rajbasů a kolmic.

Tobogán, Jedlová věž
Tobogán, Jedlová věž

Komáří věž

Komáří věž je nejvzdálenější od ostatních v rámci linie Hřebenu. Boulder i lano jsou tu nejméně lezené a proto pokryté mechem. Severní strana věže je hustě pokryta mechem, jak boulder tak lano. Odvrácená stěna je na tom lépe, lezitelná dobře jak na laně tak na matici.

Cesty obou dvou lezeckých stylů dosahují až k 7A / 7a.

Boulder, Komáří vež
Boulder, Komáří vež