Mají boulderisté platit ČHS členství?

Přišel nový rok a s ním i jedna z lezeckých tradic. Obnovování členství u horolezeckého svazu. Této „pravidlné aktivitě“ se ale věnuje stále méně lidí. Zejména pak z řad boulderistů je zájem o členství u ČHS opravdu nízké (a ne jen u nováčků). Otázka teda je, vyplatí se ČHS členství vůbec pořizovat? Co mi nabízí a k čemu mi reálně bude na lezení po čechách?

"Judge", IFSC 2024 Praha, VARP
„Judge“, IFSC 2024 Praha

Basics: ČHS členství?

ČHS členství je roční členství v Českém horolezeckém svazu. Členské příspěvky tvoří značnou část rozpočtu svazu, ze kterého se pak financují aktivity jako závody, dojišťování skal, trenérské kurzy atp. Členství se také váže na možnost lézt v oblastech, která nemají vyjednané plošné povolení lezení nebo spadají pod nějaký stupeň ochrany přírody.

Co ČHS nabízí?

Členství v ČHS nabízí výhody mimo jen budování Horolezeckého svazu a jejich aktivit. Pro jednotlivce jde o pojištění, slevy na chatách, umožnění lezení v Tatrách a přístup do knihovny ČHS.

Pojištění

Základní členství v ČHS nabízí pojištění odpovědnosti, úrazové pojiětění a pojištění trenérů a cvičitelů.

  1. Odpovědnost: platí proškody způsobené při lezeckých aktivitách a je automatickou součástí členství pro všechny starší 18 let.
  2. Úrazové: vztahuje se na organizované akce, které pořádá ČHS nebo jeho oddíly a je automatickou součástí členství pro všechny. 
  3. Trenéři: poskytuje ochranu trenérům, cvičitelům nebo instruktorům, kteří vykonávají trenérskou apod. činnost ve sportovních klubech, tělovýchovných jednotách a sportovních svazech, a to na základě pracovně právního vztahu.

Kurzy

ČHS pro své členy pořádá pravidelné metodické kurzy a semináře, které se zaměřují na různé oblasti horolezectví, například lezení na skalách, vícedélkové lezení či lavinovou problematiku.

Slevy a Tatry

Samostatné členství ČHS poskytuje slevy na vybraných chatách ve Vysokých Tatrách a ve Slovinsku. V rámci ČHS TRIO mohou členové ČHS uplatnit slevy až 50% na dalších více než 1 300 chat po celé Evropě.
Členové ČHS mají povolení pro lezeckou a skialpinistickou činnost Tatranském národním parku.

Knihovna

Pro členy ČHS je k dispozici obsáhlá knihovna, která nabízí horolezecké průvodce nejen pro české, ale i zahraniční skalní oblasti a další knihy s lezeckou tématikou.

Co vám členství neda?

S tím co ČHS nabízí je samozřejmě ale také dost věcí, které vám nedá!

Pojištění zranění

Hlavní věc je jakékoliv pojištění zranění během lezecké aktivity, které není součástí akce ČHS. Pokud chcete ČHS členství kvůli pojistce na zranění své vlastní osoby, máte bohužel smůlu. Jediné pojištění, které ČHS takto umožňuje je když lezete na AKCI, kteoru svaz organizuje. Pro osobní pojištění vám svaz doporučuje se obrátit na zprostředkovatele pojištění UNIQA.
U UNIQA jde ale primárně o pojištnění mimo hranice, takže vám v ČR nijak nepomůže a musíte se obrátit na svého primárního poskytovatele pojištění.

Zase ale nebudeme lhát, UNIQA má dobré pojištění pro lezecký výlet.

Povolení boulderingu

Jak jste si asi mohli všimnout, ČHS jako takové na venkovní bouldering trošku sere. Bouldering není jasně kodifikovanou částí lezení při vyjednávání povolení, takže bouldering je často v šedé zóně a na pankáče.
Může se vám proto v klidu stát, že vás ze sektoru ochranáři vyhodí, ale vaše kumpány na laně o pár desítek metrů dál ne (ale jo, někdy si za to můžeme sami, není to jednostranné).

Koupíme si ČHS členství?

Ve zkratce: Ne. Dlouze: Neeeeeeeee.

Jakožto už exkluzivní boulderista, nemám tu incentivu se stát členem ČHS. Výhody, které svaz nabízí jsou tak malé, že nestojí za stále rostoucí cenu (která je teď už: 700 Kč).

Proč si ČHS členství nekoupím? Jakožto boulderista necítím, že by svaz reflektoval moje (naše) potřeby nebo vůbec uznal naši existenci jinak, než okrajově. Už několikrát jsem se potkal s mentalitou „Bouldery nechceme“ od členů svazu.

Samozřejmě uznávám, že Svaz dělá pro rozvoj českého lezení hodně a je dobré ho podporovat. Zároveň by ale podpora měla přicházet od těch, pro které Svaz pracuje: tedy sportovkáře, pískaře a tradaře (lezce na laně). Dokud se nedělá nic pro bouldering, nejde čekat účast boulderistů.

Jaká je alternativa?

Pokud chcete podporovat organizaci rozvíjejích bouldering, nedávejte peníze Svazu. Naopak podpořte nějaké místňáky, kteří se zasazují o tvorbu cest u vás. Každý kraj (a snad i okres) má někoho, kdo je tahoun a stojí za ním hafo práce a nových cest!

Pokud není varianta pomoci finanční, dá se nabídnout práce manuální (úprava dopadišť atp…). Hodně také pomáhá, když se člověk pasivně stará o svou oblast. Čistí po sobě cesty, ven chodí s pytlem na odpadky a sebere nějaký bordel atp. Podobné malé skutky udělají pro bouldeirng víc, než 700 kč Svazu (který na nás ve finále trošku sere).

Chci fakt někam sypat prachy…

Pokud fakt chcete někam hodit peníze a přispět, tak koukněte na organizace udržující krajinu, ve které lezete. Ať už to jsou státní organizace nebo neziskovky sázející stromy, někdo vždy potřebuje pomoc! Existuje například Český svaz ochránců přírody, který má otevřené konto, kam se dá přispět. Vaše peníze pak aspoň půjdou někam, kde se vás to bude týkat.

Kolem a kolem…

Mají boulderisté platit ČHS členství? Za nás (mě, Jánuse) taky na VARPu je odpověď: NE. Výhody členství nejsou dost velké na to, aby stály za 700 kč. Spolu s tím se Svaz nijak extrémně nezajímá o bouldering a peníze na tuto odnož sportu nechodí, takže se nedají od ní ani očekávat. Je lepší přispět lokálně nebo ochranářům přírody!