Climbing history: TOP 5 milestones

Lezení má svou hodnotnou a dlouhou historii. Všichni si jsme v nějaké podobě vědomi, že se v Evropě a potažmo i Čechách lezlo a nějak zhruba víme, jaké jsou hlavní ikony v lezení a kde kdo kraluje. Náš sport je ale příliš květnatý a občas zmatený na to, aby měl každý přehled. Čtěte proto dál a zjistěte jak se na tom lezecká historie má a jaké je její TOP 5.

1. Rychle po Nose

The Nose je hlavní a nejznámější součást skály El Capitan. Právě zde se zrodilo rychlostní lezení po skále (ne to podivné na závodech) a odstartovalo kultovní nadšení, kterému dnes kraluje kraluje duo Caldwell – Honold (koukněte se here na jejich rychlostní sérii). Vše ale začalo u skupinky tří lezců, kteří jako první vylezli linii “the Nose” pod jeden den.

Billy Westbay, Jim Bridwell a John Long jsou dnes jména, které zná jen málo který lezec. Tihle tři ale prolomili, v tí době mytickou lezeckou hranici, a zdolali Kapitána pod 24 hodin. Jejich výkon v roce 1975 se zapsal do historie a odpálil závod s časem, který postupně nabíral na intenzitě i animositě a svého času lákal největší lezecká esa tehdejšího světa jako byli bratři Huberové z Německa, Dean Potter nebo Hans Florine.

2. První žena na vrcholu

V minulém století bylo lezení velice dominantně mužský sport. Stará garda, tzv. Stone masters, byla téměř jednotně mužská. Výjimka mezi touto legendou byla Lynn Hill. Hill byla první ženou, která přelezla cestu “The Nose” na El Capitan volně, na redpoint.

Je zde nutné říct, že Hill rozhodně nebyla hvězda, která z čista jasna spadla a zdolala skálu. Tato lezkyně se pravidelně stavěla na pódium a brala zlaté medaile v mezinárodních závodech v lezení na obtížnost už od roku 1987. Jeji korunní klenot kariéry je ale právě první ženský volný přelez nosu Kapitána. Tím prorazila cestu, kterou dnes šlapou lezkyne jako Ashima Shiraishi or Margo Hayes – první žena co zdolal cestu La Rambla a tím i obtížnost 9a+.

3. „Puntík“

Když lezeme venku, často slýcháme pojem “red point”. Otázka co to znamená se nás ale často netýká. Red point je pojem, který pochází z Německa a v překladu znamená velice jednoduše “červený puntík”. 

Právě tento puntík, malovaný na skály Kurtem Albertem na skály, změnil to, jak se my dnes díváme na lezení. V dobách minulých byly skály svaté a lezení po nich bylo bráno jako osobní souboj. Když jste spadli, i kdyby jen pár metrů pod vrcholem, museli jste se spustit zpět dolů a pokoušet se znova. Albert a jeho přátelé se rozhodli, že to tak nebude a rozšířili praktiku projektování, které známe dnes. Cesty, které tímto způsobem vylezly pak označili červeným puntíkem – red point. 

4. Lezecká super star

Messi a CR7 jsou lezecké superstar fotbalu, Federer tenisu. Chris Sharma byl první superstar sportovního lezení. Sharma pochází z USA ale dnes žije ve Španělsku. Nejspíše ho poznáte z ikonického boje o výstup s Adamem Ondrou nebo jeho water sóly ve středozemním moři. Proč je ale na tomto seznamu?

Chris Sharma byl mladou hvězdou putující ruku v ruce s Tommym Caldwellem. Jeho styl lezení, energická povaha a otevřenost k médiím vdechly do lezení novou mízu a pomohly sport dostat k novým kruhům lidí. Spolu s tím byl Sharma jistý milník mezi starou gardou a novými sportovkáři, kterými jste nejspíš vy, stejně tak jako my. Proto mu má lezecký svět za co děkovat (nebo nadávat) a rozhodně patří do jeho síně slávy.

5. Silence

Stupnice lezecké obtížnosti jsou záhadou pro nové lezce. Mytická Silence 9c však záhadná není. Poslední na našem historickém seznamu je, adekvátně, také nejmladší přírůstek. Výstup Adam Ondra na cestu Silence (kterou si také sám našel) je poslední milník ve stupnici hodnocení lezeckých cest.

Sám výstup je opravdu obdivuhodným bojem člověka proti skále. Co víc, jde o další posunutí hranice lidských možností a vývoj našeho sportu. I když se 99% z nás ani neudrží na počátečních chytech této cesty, nemůžeme odepřít její důležitost v moderním lezení a lezecké historii.

Budoucnost?

Lezecká historie není uzavřená kapitola. Každý rok se stane něco, co posune hranice očekávání a lidských výkonů zase o něco dál. Stefano Ghisolfi se momentálně snaží o výstup na Silence a o potvrzení (či vyvrácení) obtížnosti 9c. Držíme mu palce a doufáme, že 9c obstojí!