Co je to: MoonBoard

MoonBoard je úžasná lezecká pomůcka, kterou najdete na mnoha lezeckých stěnách napříč republikou (nebo její varianty jako je např. Kilter board). Tato impozantní osvícená lezecká deska má svou historii, silný fanbase a cenu, která ji doprovází. Kdo je Ben Moon, proč MoonBoard existuje a jak se tu vlastně ocitl vám trošku osvětíme v následujících odstavcích.

Ben Moon

Ben Moon je britský lezec, bývalý reprezentant, mistr světa, režisér a vynálezce systému MoonBoard. Moon měl zlatý hřeb své kariéry v 80. a 90. Letech. Je držitelem titulu mistra světa v kombinaci z roku 1993 a pod pasem má přelezy až do obtížnosti 9a na laně a 8B+ (V14) na boulderu. Mimo to byl prvním člověkem na světě, který přelezl obtížnost 8c+ se svou cestou Hubble, která je ale možná také první cestou 8c+/9a ne-li 9a. Adam Ondra ji popsal jako “9a, těžší než Action Directe”.

Krom svých lezeckých úspěchů má Moon za pasem také vcelku obsáhlou dokumentární historii. Účastnil se šesti dokumentů o lezení natočených mezi lety 1994 – 2006. Dva dokumenty pak sám režíroval – Castles in the Sky (2013) a Grizzly Country (2020).

WayDifficultyPřelezWhereYear
Agincourt8c (XI-)PrvníBuoux, Fr.´89
Maginot Line8c (XI-)PrvníVolx, Fr.´89
Hubble8c+ (XI/-)(až 9a)PrvníRaven Tor, UK´90
The Undertaker8b (X)PrvníEldorado, USA´91
Sea of Tranquility8c/+ (XI/-)PrvníPen Trwyn, UK´91
Rainshadow9a (XI/+)TřetíMalham Cove, UK´15
Přelezy, Ben Moon

Co je MoonBoard

MoonBoard, jak název napovídá, je prakticky komplikovaný spraywall z dílny Bena Moona. Je to stěna ve fixním náklonu 25 nebo 40 stupňů s chyty v předem daném vzoru. Každý MoonBoard je postavený stejný, umožňujíc standardizaci napříč všemi kusy. Chyty jsou podsvícené LEDkami a napojené na cvičební aplikaci.

Aplikace je právě to, co dělá z normálního spray wallu MoonBoard. Uvnitř mobilu máte tisíce boulder problémů všech různých obtížností. Jakmile si jeden zvolíte, podsvítí se vám povolené chyty na stěně a můžete lézt. Aplikace MoonBoard má navíc možnost komunitní tvorby linek. Standardizace všech stěn tak vede k tomu, že komunita sama leze na stěně a tvoří obsah aplikace, vedoucí k skoro kultovní oblibě.

Jak MoonBoard vznikl

MoonBoard se zrodil pro britskou halu School Room v Sheffieldu. Malou tělocvičnu složenou z překližkových spray walls a po domácku vyrobených cvičebních pomůckách. Navzdory svému “under groundovému” stylu zde ale lezli nejlepší britští (a světoví) lezci jako například Jeffrey Moffat, Stuart Cameron nebo právě Ben Moon. Tyto legendy zde na domácích stěnách tvořili cesty až po 8B (V13), které se pak samy staly legendárními. 

Právě tu vznikl nápad na standardizovanou cestu, na které by si všichni mohli zalézt stejné cesty. Z tohoto nápadu pak v roce 2005 vylezl MoonBoard.

Cult following

Kolem MoonBoardu se dnes vytvořil kult oblíbenosti. Existují lezci, kteří lezou téměr exkluzivně na této vymoženosti a vymýšlí na ní velice obtížné linky. Spolu s nimi zde máme lezce, kteří kolem MB postavili celé své cvičení a nespočet těch, kteří na Boardu trénují aby vylezli ty nejtěžší bouldery na světě.

Oblíbenost Moonova vynálezu vedla samozřejmě také ke značné části imitací a opičení. Nejrozšířenější napodobeninou MoonBoardu je Kilter Board, který se od originálu liší svou polohovatelností převisu.

MoonBoard se dnes dostal do všech koutů planety. Můžete ho najít v každém velkém městě, od Prahy (je na Boulderbaru) po města USA až na Falklandy. Komunita MoonBoardu je všude.

Kde na něj?

Ohledně vlastnění tohoto krásného systému máme pro vás špatnou a dobrou zprávu. Ano, dá se koupit i postavit. Bohužel je to ale velice drahé. MoonBoard prodává postavené stěny i DIY kity pro kutily. Originální stěná vás bude stát 250 000 kč a více (ano, pálka). DIY kity začínají na 67 000 kč (což je MoonBoard mini). Dají se ale koupit jen systémy na podsvícení a sety chytů, což nevyjde ani z daleka na tolik. Led systém stojí 20 000 kč, sety chytů pak podle typu. Vše se ale dá postavit z bazarových kusů a starých chytů, což cenu snižuje. Nejdražší je LED systém, který se musí umět pojit na aplikaci.

Občas holt vyjde lépe si dojít na stěnu a zalézt si tam za cenu vstupu.