IFSC Briancon World Championship - Lead

Čtvrté kolo mistrovství světa v lezení na obtížnost 2021 právě skončilo. Mistrovství se konalo mezi 16. a 18. červencem ve Francii. Stejně jako předešlé kolo i toto bylo bez olympijských atletů. Jediným olympijským atletem, který se tohoto mistrovství zúčastnil je Alberto Ginéz López.

Není nijak překvapivé, že pouze týden před začátkem Her v Tokiu, chybí na tomto kole mistrovství světa 39. za 40. olympijských atletů. Chybí překvapivě také méně známí lezci jako Colin Duffy nebo Tom O´Halloran, kterým by mistrovství světa bez hlavní konkurence pomohlo. Namísto toho je však krásný pohled na méně známá jména v lezeckém světě.

Úspěšný byl hlavně český tým. Oba naši přítomní lezci – Martin Stráník a Eliška Adamovská – si odvezli medaile. Martin si dobil druhý bronz v letošním roce. Eliška naopak získala své první zlato.

Qualifications

Do semifinále se kvalifikovalo 20 lezců a 20 lezkyň. Na mužském prvním místě byl Luka Potokar ze Slovinska. Ženy vedla Nathalia Grossman což je lezkyně, která si letos již připsala několik medailových postů. Přestože Adam Ondra se tohoto mistrovství světa neúčastnil, kvalifikovali se dva čeští lezci. Jsou jimi Martin Stráník (4.) a Eliška Adamovská (6.).

Semifinal

Po velice krásném semifinále postoupilo celkem šestnáct atletů do posledního kola. Mužská osmička byla více diverzifikovaná. Mezi ženami však vládly Američanky a Slovinky. Každý stát měl dvě finalistky. V obou kategoriích postoupili i čeští lezci!

Je zde nutné říct, že ženy měly mnohem větší úspěšnost v dolezení než muži. Z osmi mužských atletů, žádný nedolezl k topu. Nejvýše se dostal Stefano Ghisolfi a Sean Bailey – 42 chyt. Naopak u žen topu dosáhlo hned několik lezkyň. Z osmi kvalifikovaných finalistek je k vrcholku cesty dostalo prvních pět.

Final

Finále mistrovství světa v boulderingu dopadlo, pro některé přesně tak, jak si přáli. I bez Ondry se čeští lezci chopili zlata v ženské a bronzu v mužské kategorii. Závod však byl velice napínavý. Jak Stráníka tak Adamovskou dělil od dalšího lezce pouze jeden chyt. Nechybělo tak mnoho a byli by překonáni.

8.Luka Potocar22

Cesta pro muže byla složena prakticky výhradně z chytů na tření (slopery) a velkých žlutých struktur. Sem tam byly do tohoto mixu vhozeny lišty (crimps) nebo stisky (pinch), ale dominanta byla postavena na tření. Styl, kterým to mnoha z lezců pojala, byl založený na vysokých nohách a bočních tazích, který umožnil lezcům zůstat pohodlně v převise. Bohužel ani zde jsme se nedočkali finálního Beta, jelikož vítěz tohoto kola – Stefano Ghisolfi – spadl pouze několik kroků před topem samotným.

8.Aleksandra Totkova22

Ženská finálová cesta byla složena z půlky z trojúhelníkových struktur. Ty doplňovaly chyty na tření (slopery) a lišty (crimps). Zhruba v polovině byl vytvořen postupný přechod od třecích chytů k lištám. Tam byl také nejtěžší moment celé cesty, kterým byl velký nepříjemný kříž na maličkatých lištách. Právě ten mohl za pád dvou lezkyň.
Po tomto „cruxu“ cesty, již následovaly skoro výhradně lišty a struktury. Bohužel jsme neviděli beta u poslední čtvrtiny, jelikož se žádná z lezkyň nedostala k Topu.

Finally

Čtvrté kolo mistrovství světa, tentokrát ve francouzském Briancon, nebylo rozhodně nudnou podívanou. I přesto, že chyběli olympionici a tradiční favorité, byl závod napínající. Mohli jsme vidět spoustu talentovaných lezců, kteří by se za normálních okolností nedostali do finále a světla reflektorů a mohli jsme ocenit jejich talent a schopnosti.