Jištění venku vs. vevnitř

Jištění venku vs. vevnitř je aspekt lezení, se kterým často potácíme. Zejména pak v oblasti chyb a rizikového chování lezců. Ne všechny věci, které si můžeme dovolit uvnitř si totiž můžeme dovolit venku, když lezeme na skalách. Spolu tu dneska porovnáme jištění venku vs. vevnitř a ukážeme si hlavní chyby, kterých se zejména noví lezci dopouští.

Josefina Richterová, Tenerife, Foto: Patrik Smet, Lezení, VARP
Josefina Richterová, Tenerife, Foto: Patrik Smet

Jištění vevnitř

Vnitřní jištění nám hodně odpustí. Je to hlavně díky tomu, že jsme v kontrolovaném prostředí, kde je co metr expreska, víme kam lezeme a slanění je jasně zajištěné. Spolu s tím víme, že nýty jsou dobře zařízené, utažené a pravidelně kontrolované (aspoň by měly být). Nováčci se tu učí jistit a fixují si své praktiky a techniku.

Hlavní chyby

Když lezeme vevnitř – zejména nováčci – máme tendence dělat chyby. Vyjmenovávat tu všechny „bezpečnostní nedostatky“ by bylo nadlouho a na vlastní článek. Proto se do toho nebudeme pouštět. Vytáhneme tu ale ty hlavní chyby, které se objevují venku.

  1. Vzdálenost od stěny – asi hlavní chyba, kterou lezci uvnitř dělají je to, že stojí několik metrů od stěny. Rozumíme této praktice. Koukat se nahoru vede k bolavému krku. Když ale lezec spadne, je v systému mnohem více lana a těžší lezec jističe katapultuje do stěny. Nejen, že tak jistič ohrožuje sebe, ohrožuje i lezce (což je horší).
  2. Pozornost – na stěně pozornost jističe kolísá, protože má často kamarády se kterými si povídá, kouká na ostatní a všeobecně se vykecává. S tím se samozřejmě pojí větší chybovost jističe, která na skalách není vhodná.
  3. Slack – příliš slacku (volného lana) v systému mezi lezcem a jističem je jedna z věcí, která se v hale ztratí. Zmizí totiž mezi preskami a na výšce stěny.
  4. Partnerská kontrola – klíčová věc v jak vnitřním, tak venkovním lezení. Vevnitř se ale velice často opomíjí a bohužel vede k mnoha zraněním. Takže prosím, kontrolujte se!

Jištění venku

Venkovní jištění je mnohem méně promíjivé, než lezení uvnitř. Když už totiž chybujeme, dopad na lezce bývá mnohem kritičtější, než uvnitř. V tom samozřejmě hraje roli vzdálenost presek, kvalita jištění a vzdálenost jištění od země.

Hlavní chyby

  1. Slack – moc slacku v systému je venku na skalách problém. Jelikož nejsou skály stejně odjištěné, jako vnitřní stěny, často dojde k šoku, který bohužel končí mnohdy na zemi.
  2. Vzdálenost od skály – na skalách se nedá chovat jako vevnitř. Být daleko od skály vede k úrazům, stejně jako moc slacku v systému. To řeší jistící brýle.
  3. Boty – vevnitř můžete nosit co chcete, protože dopadnete na stěnu. Venku ne. Pevná obuv je důležitá, jelikož když už letíte proti skále, nechcete řešit jestli si poraníte nohu nebo ne.
  4. Houpání se – venku se hodně projektuje a houpat se na laně rozhodně není něco, co chcete dělat. Prostě….ne. K tomu se nedá nic jiného říct.
  5. Helma – ta má být správně nasazená a zapnutá! Pády kamení, suti, hlíny a všemožného harampádí je risk, který venku hrozí vždy. Stejně tak jako nebezpečné pády při chytání.

Bouldering

Venku nás na bouldru kryjí bouldermatky. Ty ale nejsou všehoschopné. Proto je důležité umět dobře chytat své lezce. Proto se na boulderingu oceňuje dobrý jistič. Hlavní pravidla jsou zde jasná. Zajistit, aby lezec nespadl zády a hlavou na zem, kameny atd. nebo nespadl mimo bouldermatku. Jistič by měl dávat pozor a nečučet zbytečně okolo.

Komentáře

Vlákno uzavřeno.