IFSC Mistrovství světa v Boulderingu 2024

Tento víkend se v Praze odehrálo kolo Mistrovství světa v Boulderingu. Na Letné se sešli ikonická jména lezeckého světa jak z řad IFSC tak z domácí lezecké komunity. Diváci mohli vidět mimo Adam Ondra například zlatého medailistu z Paříže Tobyho Robertse, Narasaki or Anraka Sorato a z žen například Natalii Grossman, Seo Chae-hyun or Oceanu Mackenzie. Mezi diváky pak byli například Jana Švecová a v boxu komentátoru Aneta Loužecká.

Česká vlajka, Letná, SP v Boulderingu 2024, Světový pohár Boulderingu v Praze, VARP, IFSC, Praha, CZ
Česká vlajka, Letná, SP v Boulderingu 2024

Muži: Opakované zlato a smutek

Mužská část se odehrála v sobotu, po páteční dopolední kvalifikaci. Z dvacítky kvalifikovaných se jen 6 dostalo do finále. Adam se do finále probojoval tak, že nenechal žádné oko suchým a držel všechny napnuté až do poslední minuty. S ním se do finále dostala pětice známých jmen: Roberts, Narasaki, Dohyun Lee, Anraku Sorato, Ondra a Manuel Cornu.

Finalisté se proti sobě utkali na opravdu náročných bouldrech. Cesty byly takové, že pouze první a poslední se dočkaly výlezu. Bouldery 2 a 3 byly bez výlezu a někteří závodníci mnohdy ani nezónovali. Podívaná, byť obdivuhodná, byla bohužel poněkud ochuzena o element topu, kterých opravdu nebylo hodně. O to krásnější však byl boulder č.4, na kterém 4 finalisté předvedli krásné rozloučení s Letnou.

Zlata se ujal obhájce z minulého Mistrovství světa v Boulderingu v Praze, Dohyun Lee. Stříbrný byl francouz Cornu a bronz držel Brit, Toby Roberts.

Ženy: Nečekané nadšení

Ženské kolo mistrovství, bylo bez klasických jmen. Přesto se nám ale dostalo úžasné podívané. Bez Garnbret se dostalo totiž i na ty lezkyně, které by jinak byly v jejím stínu. Po velice náročném semifinále, kde si mnoho z nás říkalo, že stavěči nejspíš trošku přepálili, se dostavila finálová 4 boulderů, které nespokojenost ze semifinále vykompenzovaly.

Finále pro nás chystalo skvostné cesty, které byly všechny topované (ale pokaždé někým jiným). Byť Grossman vyhrála celkem na plné čáře, o druhé a třetí místo panoval lítý boj mezi francouzskou Naile Meignan, australankou Oceanou Mackenzie a japonkou Anon Matsufuji, která nakonec vzala 4. místo.
Výkony těchto žen (některé známé z OL) byly opravdu výborné a žádná se nenechala zahanbit. Nakonec však ale zvítězilo USA, v těsném závěsu s Francií a Austrálií.

Doprovodný program a věci okolo

Když to porovnáme s loňskem, tak byl doprovodný program o poznání chudší. Na první pohled zde bylo více prázdného prostoru, který vloni zaplňoval větší food court, více stánků, další lezecká stěna a další věci. Aby to ale nebylo celé špatné, situaci zachraňovaly klasiky. Těmi byl samozřejmě Ocún crack challenge, Sens grip challenge, přednáška od Fyzio Gym Cooper a samozřejmě, impozantní slack show od Highlife.

Co bohužel opravdu pokulhávalo, byl nedělní koncert, který nepříjemně lezl do programu slackshow a připomínal spíše řvaní do mikrofonu, než cokoliv jiného.

Komentování a DJ

Asi by to nebyla akce v České republice, kdyby nám neselhali v nějaké podobě komentátoři. Zkrátka svěřte angličtinu Čechům. Zase abychom nehanili, komentování bylo letos rozhodně lepší, než vloni. Komolení jmen se izolovalo pouze na Oceanu Mackenzie, a to relativně málo (žádný Mevjům jako loni). Co ale opravdu nebylo dobré, byla schopnost komentátorů improvizovat v angličtině. Dostalo se nám tak hned několik velice nepříjemných okamžiků a přežbleptů, jako například I-F-C-S (místo IFSC). Zase abychom ale nebyli moc negativní, čeština jim opravdu šla a bylo znát, že se od loňska kluci připravili a ve své mateřštině předvedli dobrou show!

Co opravdu pokulhávalo, byla paní pokoušející „hypovat“ dav na ženském finále, čož nechalo dav spíše vlažný, než zapálený. Její výkon držel nad vodou DJ Jan Meruna, který hrál jako kdyby mu za to platili! Svou vlastní prací tak pozvedl show a komentování svým velice trefným výběrem hudby a schopností ji včas pustit, čímž zvládl to, co komentátorka ne. Tedy rozjet dav.

Autor