Nejlepší lezecké aplikace

Mobily, chytré hodinky a další super technologické vychytávky jsou už nedílná součást našich životů. V lezení jsou appky úžasná věc, která nám značně zjednodušuje život. Jak všichni víme, appky se dělí na placené a zdarma a pak podle operačního systému – Android vs. IOS. Oba dva na VARPu, Patrik and , jsme Android uživatelé, takže je možné že tento článek bude lehce nakloněný k Androidu, ale budu se snažit aby to bylo co nejméně. A teď hurá na nejlepší lezecké aplikace!

nejlepší lezecké aplikace, lezení, varp, tenerife
Lezení na Tenerife

Lezecké databáze

Lezecké databáze jsou životní míza venkovních lezců. A dokud si VARP neudělá vlastní aplikaci, můžeme doporučit tyto následující:

Skály ČR

Price: Free
Operátor: Android a IOS

Skály ČR jsou aplikace od ČHS a nejlepší česká aplikace pro lezce. Její provozovatel je český horolezecký svaz, takže tu nejdete jen oficiální cesty a lezecké oblasti. V praxi jde o databázi ČHS převedenou do formátu aplikace. To, co je zde navíc je navigace přímo k GPS u skály (pokud je zadaná) a možnost uložit si TOPO do offline režimu. Používá se dobře a pokud vám vyhovuje používat CHS databázi, můžeme ji doporučit. Bohužel zde ale nejsou bouldery (protože je svaz příliš neuznává).

Nejlepší lezecké aplikace - ČHS
Aplikace ČHS

27 Crags

Price: Zdarma (ale placený účet je doporučen)
Operátor: Android a IOS

27 Crags je snad největší databáze skal, jakou máme. Najdete tu jak bouldering, tak sportovky nebo trad a to všude od tuzemska až po odlehlé ostrovy v ocenánu. Na 27 najdete vše, včetně VARP Topos a všeho, co se v Praze a čechách dá najít. Velkou výhodou aplikace je to, že je valná většina cest nafocena a zavedené do mapy, takže je lehké skály najít. Nevýhodou je to, že pouze malé množství cest je zde zdarma. Většina oblastí je za paywall, do které máte přístup pouze pokud si zaplatíte účet. Ten ale stojí jen 8.90 USD a peníze za stažené průvodce chodí (podle kvality zpracování) jejich autorům. Tak fungují i průvodce např. na Šárku, kde se vyplácí peníze pražským lezcům (jako my nebo stonehuggers).

Exercises

Když chcete dobře lézt, je potřeba trošku cvičit. Díky lidem jako Tom Randall, Pete Whittaker nebo Ben Moon máme teď spoustu aplikací na lezení, které můžeme využívat!

Všeobecné cvičení na lezení

Crimped

Nejlepší lezecké aplikace - cRIMPD
crimpd

Price: Zdarma (možné nákupy v aplikaci)
Operátor: Android a IOS

Crimpd je aplikace od Lattice training, vedená duem Tom Randall a Ollie Torr. Aplikace je zdarma jak na Android tak IOS ale její součástí jsou možnosti koupit si cvičební plány dělané na míru, jak na boulder tak na lano. Zdarma najdete uvnitř crimpd cviky na stěnu, na hangboard i na campus. Součást je i silové cvičení a možnost si sílu otestovat podle lattice metody.

Crimpd je absolutní klasika co se cvičení na lezení týče. S aplikací je spojený i YouTube kanál Lattice training, kde najdete hodně informací ohledně strukturování cvičení a lezení + mnoho dobrých tipů k výkonu a technice. Rozhodně to patří mezi nejlepší lezecké aplikace!

Passion Climb

Price: Zdarma (možné nákupy v aplikaci)
Operátor: Android a IOS

Celým názvem Passion Climb: Climbing Workouts je solidní aplikace pro začínající lezce, kteří se chtějí trošku pocvičit. Je zdarma a najdete tu základní prohřátí, cviky na stability kloubů (což se hodí jako prevence proti zranění) a zad, a posilování síly a mobility. Aplikace má i běžecké tréninky. Součástí premium je 6 týdnů dlouhý boulder orientovaný cvičební plán (ten ale nemáme zatím vyzkoušený). Aplikace je fajn pro nováčky do lezeckého cvičení, kteří si chtějí trošku více strukturovat svůj čas na stěně.

Stěny

Moonboard, Kilter, Tension

Zde nebudeme dělit na jednotlivé kategorie. Jde totiž pokaždé o to samé v jiném provedení. Jsou tři hlavní aplikace na systémy podobné Moon Boardu od Bena Moona. Těmi jsou – Moon Board, Kilter Board and Tension Board. Všechny fungují na stejném principu. Jsou zdarma, ale lezec je limitován tím, kterou tuto stěnu má blízko. Pro pražské lezce to je Moon Board na Boulder baru nebo Kilter board v Jungli.

Boulderbot

Price: Free
Operátor: Android a IOS

Boulder bot je aplikace pro ty, kteří nemají přístup na výše zmíněné chytré stěny, ale mají spray wall. tato zdrama aplikace vám umožní stěnu naskenovat a následně pro vás tvoří boulder problémy podle vaší specifikace. Je opravdu fajn pokud chcete tvrdě potrénovat ale nemáte moc prostředky. Parádně se páruje s domácí spraywall stěnou.

Stokt

Price: Free
Operátor: Android a IOS

Stokt je úžasná kombinace dvou předešlých aplikací do jedné. Nejen že vám umožní naskenovat si stěnu a vymyslet si vlatní bouldery. Můžete stěnu uložit pod pod názvem lezecké haly a jako komunita přidávat boulder problémy a společně je plnit. V praxi jde o offline moon board (skoro). Jediná nevýhoda aplikace je to, že je zatím v čechách neznámá a moc nepoužívaná. Jediná existující pražská stěna je tu Jungle Naklápěčka.

Pokud ale patříte mezi ty, kteří hodně cestují (ať za prací nebo za lezením) a jste v mnoha různých halách, rozhodně je tato aplikace ideální pro vás. Stejně tak jako pokud máte na své místní stěně dobrý spray wall, komunitu, ale nemáte chytré stěny.

Hangboardy

Cvičení na hangboardu předpokládá, že už ho máte nebo máte stěnu, kde je. Hodně cvičebních aplikací – jako crimpd nebo passion – má cviky na prsty. Tyto následující aplikace jsou ale dedikované tomuto stylu rozvoje síly.

Tyto aplikace jsou všeobecně řečeno všechny stejné. Často máte spojeného výrobce hangboardů s danou cvičební aplikací (např. Beastmaker). Proto jde jen o to, najít si to, co vám vyhovuje. Můžeme doporučit Grippy, Beastmaker or Boulder Trainer (mimo Crimpd, která je samozřejmost). Osobně používáme Boulder Trainer, jelikož má velkou databází hangboardů, která koresponduje s tím, co máme na místních stěnách.

Všeobecně užitečné

Všeobecně užitečné aplikace pro lezce jsou něco, co dostatečně neoceňujeme. Hlavní mezi nimi jsou dobré Offline mapy a předpověď počasí. Aplikaci na počasí má každý vlastní a vlastní preference, proto tu nemá cenu doporučovat něco radikálně jiného.

Co se map týče, musíme absolutně a všemi deseti doporučit Mapy.cz. Nejen, že mají možnost si stáhnout offline mapu každého státu. Mají jeden velký bonus, a to že spolupracují s ČHS, tudíž mají v sobě zanesené všechny hlavní lezecké oblasti v celé republice. Absolutní must!

Další maličkost, která se hodí, je mít aplikaci na vázání uzlů. není to až tak důležité pro boulderisty, ale lezci na laně, ať sportovkáři nebo tradaři by měli mít v uzlech jasno. Proto si stáhněte například Useful knots.

Lezecké deníčky

Mezi nejlepší lezecké aplikace musí patřit i něco jako lezecký deníček. Naše doporučení je MyClimb, který je zdarma jak na Android tak na IOS. Aplikace je super ne jen protože je to deníček na lezení, kde si můžete vybrat druh lezení – od boulderu až po ledolezení – ale protože doubluje i jako lezecká cvičební aplikace. To ale platí samozřejmě jen pokud nejste už na stránkách jako je Lezec nebo nepreferujete papírové deníky a sešity.