Recenze: Lama Home Wall

Trvalo to opravdu dlouho, ale po roce spoření a pak půl roce čekání na uvolnění prostoru a instalace jsem konečně hrdým vlastníkem Lama Home Wall. Konkrétně varianty kotvené do zdi, bez kickeru a díky velké vstřícnosti kluků z Lama Holds, je také upravena na výšku pokoje ve kterém sedí. Dneska se proto podíváme na to, jaká stěna je, na build quality, jak se používá a hlavně jestli nejsou lepší varianty na trhu, které by se daly koupit. Zkrátka to tu bude Recenze: Lama Home Wall!

Lama Home Wall, VARP House, VARP
Lama Home Wall, VARP House

Co je Lama Home Wall?

Lama Holds dělají dva modely domácí lezecké stěny. Jsou jimi Home Wall s kotvením do zdi a samostojná konstrukce. Obě dvě mají 3 varianty, podle toho jak velký (a pokud vůbec) chcete kicker. Jde o celo dřevěnou konstrukci složenou z bambilionu dílů, vč. Buldoků a všech potřebných šroubů na její složení a upevnění. Výsledek je domácí naklápěcí stěna.

Parametry?

Rozměry hlavní desky jsou 2,4 x 2,4 metru (velikost Moonboardu Mini). Vzhledem k různým výškám stropu v různých místnostech (v garáži to bude jinak než v obýváku) si můžeš vybrat ze 3 verzí kickboardu (spodní kolmé desky určené pro stupy). Bez kickboardu (nejnižsí verze pouze se základovým prahem), s polovičním kickboardem (výška 20 cm) a s plným kickboardem (výška 40 cm). Vyber si sám podle naší tabulky rozměrů různých verzí v různých náklonech. 

Náklon pak pendluje mezi 10 až 45 stupni. Takže je to mezi „v poho“ až po „ne v poho“. Na samotné stránce produktu mají Lamáci tuto tabulku.

KickboardCelková šířkaMax. výška (10°)Max. hloubka (45°)
0 cm280 cm247 cm168 cm
20 cm280 cm261 cm183 cm
40 cm280 cm281183 cm
Lama Home Wall parametry

Konstrukce – 9/10

První téma, které budeme řešit v rámci Recenze: Lama Home Wall, je konstrukce. Zejména pak použitý materiál, jednoduchost postavení stěny, jaká je práce se dřevem a jaký je návod pro postavení (z mé zkušenosti).

Material

Konstrukce je kombinace dřeva a překližky. Samotné není nijak ošetřené, takže pokud ho chcete dát ven, je to na vás. Dřevo je dobré a pevné. Samozřejmě má své vlastní nedostatky, ale to je spojené s materiálem. Žádné dva kusy dřeva nejsou stejné, ne vše vždy na 100% vyjde a něco potřebuje pořádně dotáhnout. Všeobecně ale je materiál svědomitě vybraný, dobře zpracovaný a velice dobře použitelný.

Jednoduchost postavení

Práce se dřevem

Dřevo má svá specifika. Byť je jeho kvalita opravdu dobrá, má to své „mouchy“. Dřevo neustále pracuje, může se mírně stočit atp. To je něco, s čím se musí u tohoto materiálu počítat. Samostatné kusy jsou ale popsané, v dobře zpracovatelných kusech a je lehké se v tom vyznat. Zároveň jsem si za celou stavbu a transport (bez rukavic) nezadřel jedinou třísku.

Návod

Samotný návod pro stavbu je zatím to jediné, co v rámci konstrukce pokulhává. Stále jde o dobrý manuál pro stavbu stěny a pokud vím, na návodu se stále pracuje. V době stavby mé stěny jsem si ale všiml nějakých drobných nedostatků, které jsem musel dohledávat z fotek na Instagramu Lama Holds. Byly to ale věci až na konci samotné konstrukce, takže je šlo opravdu rychle rozluštit a stěnu dorazit.

Používání – 10/10

Ve zkratce pro Recenze: Lama Home Wall – používání je super a jednoduché. Pro delší polemizaci, níž.

Náklon

Náklon stěny je „dělený“ na hluboký a mírný. Co to znamená? To že na bocích stěny jsou posuvné lišty, které omezují hloubku náklonu. Pokud se přichytí výš v konstrukci, bude dostupný náklon nižší. Pokud je přichytíte níž, bude náklon hlubší. Každý asi ví, kam na spektru síly spadá, takže rozhodnutí je lehké. Navíc jde kdykoliv (a lehce) upravit, takže nejde o nic 100 % fixního.

Fixace chytů

Příslušenství na chyty NENÍ součástí stěny. Chyty a vruty na chyty se musí koupit samostatně, protože na každou velikost chytu je jinak velký vrut. Stěna ale má buldoky pravidelně rozmístěné na stěnu. Opravdu teda stačí si jen vybrat chyty a naplácat je na ní.

Lezení

Na stěně se leze skvěle. Samozřejmě kvalita cest podléhá tomu, jak dobře umíte cesty stavět (já např. moc ne). Samotné používání je ale opravdu lehké. Stěna se hodí na pohodlný úhel a zafixuje. Pak už funguje jako klasický system board. Nevyklá se, dá se do ní plně zavěsit a člověk se nemusí bát toho, že by s ním stěna spadla (pokud ji zamozřejmě správně navrtal).

Komunikace s výrobcem – 10/10

Výrobce komunikuje skvěle! Jak na emailu, tak na sociálních sítích odpovídají rychle a jsou otevření základním úpravám stěny, podle parametrů pokoje, do kterého půjde. Hlavně jde teda o výškovou úpravu. Jak mají na stránkách, desky samotné neupravují.
Zároveň se s nimi dá dobře domluvit na dopravě, případném samostatném odběru stěny po „vlastní ose“. A protože se celá naklápěčka vejde do osobního auta, je to příjemná varianta.

Cena – 8/10

Asi nejslabší stránka celé stěny, je cena. Ale Recenze: Lama Home Wall nemůže být kompletní bez toho. Momentálně se cena pohybuje mezi 44 900 až 49 900, podle toho, jak velký máme kicker. Doprava je pak dalších 1490 Kč po ČR, na SK za víc. Pokud si pro ni stěnu přijedete, je to samozřejmě míň (podle benzínu). Dodatečně pak člověk musí počítat s nákupem chytů a vrutů, což ho může vyjít na dalších 10 000 Kč, podle toho co a odkud to bere.

V porovnání s ostatními výrobci, je to ale cena nízká. Stěna od „hlavní konkurence v ČR“ TR Walls stojí 64 800 Kč (bez chytů, s nimi +10K). Za samotnou konstrukci TR Walls, která nená upravitelná, máte u Lama Holds uzpůsobenou stěnu s 40 cm kickerem a chyty.

Je to cena velká? Ano, ale na to, co to je, tak ne. Platí se za design, práci (případnou úpravu) a materiál, který celý v balení je. Rozhodně to tedy stojí za to!

Kolem a kolem…?

Lama Home Wall, samostojná, tak jak ji znám z domova, stojí za to! Ano, dalo by se reptat, že kladka děla hluk, návod není perfektní a dřevo si nesedne na 100 %. Cena moc velká, atd atd. Přesto si ale stojím za tím, že na českém trhu je Home Wall bezkonkurenčně nejlepší varianta.
Cena je, pro většinu z nás, moc velká. Ale pokud je nechcete obětovat, není tento článek pro vás. Jestli ale chcete stěnu domů, máte na to peníze, tak Lama je ideální!