Lezecké styly: Rope solo

Jak víme, druhů lezení je enormně hodně. Od klasických známých disciplín jako je sportovní lezení, trad a bouldering až po ty riskantnější jako je free solo, highballing and water solo (a ty divné jako speed climbing). Dneska se ale podíváme na takový polo-styl, kterým je Rope solo. Kombinace lezení na laně (které bývá s parťákem) a lezení sólo.

Slanak na Borové skále
Slaňák, Borová skála, Prokopské údolí Praha

Co je na to potřeba

Jistítka

Je tu nutné říct, že žádné z ukázaných safety deposit není myšleno na rope solo! Přesto se ale na tento styl lezení používají. Je ale nutné myslet na to, že to není jejich primární účel.

  1. GriGri + – GriGri + je fantastické jistítko a jedna z hlavních možností na rope solo. Je sice dražší (cca 2500 kč), má ale asistenci brždění a možnost přehazovat mezi top rope a lezením na prvního, což se u tohoto stylu lezení hodí.
  2. Revo – Revo od Wild Country je drahé (přes 3000 kč) s asistencí brždění a systémem proti panice. Má stejně hladké dobírání a podávání lana a proto je jednou z předních volem amerických rope soloistů.
  3. Kyblík – Stará dobrá klasika mezi jistítky. Tato levná hračka se používá jen pokud má guide mode a spíše jako pojistka při selhání hlavní brzdy, než jako primární jistítko.
  4. Petzl asap – Petzl asap je drahá (4000 kč) brzda do lana, která se kousne a nepustí. Systém ale u velkých pádů ničí lano a je vhodný jen pro ty, kteří to s rope solem myslí vážně.
  5. „Silent partner“ – Stará vychytávka pro tento druh lezení, silent partner je nejlepší jistítko pro tento styl. Bohužel se už nedělá a sehnat ho pod 1000 USD (23 000 kč) je prakticky nemožné.

Karabiny a presky

Carbines jsou základem pro lezení na laně. Pro rope solo platí stejné věci, jako pro normální lezení s lanem. Tzn. dostatek expresek na to, abyste mohli bezpečně cestu odlézt, karabiny na jištění, nějaké karáble do odsedek a pár karabin a ocelek navíc, jen aby se neřeklo. Když lezete sami, chcete jich spíš víc než míň.

Zároveň tu ale chcete pomyslet na to, že lezete opravdu sami a máte kotvu. Proto rozhodně neurazí mít dvě ocelky do spodní (nebo horní) kotvy. Ano, tyto carbines jsou těžké, ale pevné ve všech směrech, takže se nemusíte tak moc bát přetočení (to ale neznamená, že je chcete nasadit špatně!).

Rope

Rope by vám mělo komplementovat styl lezení a jistátka. Pokud chcete lézt dolo na tradu, není od věci zvážit dvojité lano nebo dvě poloviční lana. Naopak na sportovky stačí normální dynamické jednoduché. Jde ale spíše o jistítko. Lano by nemělo být moc tlusté, aby se v jistítku nezasekávalo. Spíše užší jsou tedy většinou lepší.

Šáhlo a smyce (odsedky)

Šáhlo není nijak nutný kus výbavy. Hodí se ale hlavně začátečníkům, protože umožní cvaknout první jištění ze země a zkusit si do systému odsednout a přesvědčit se, jestli brzdy brzdí a kotva drží.

Odsedka je tu stejně nutná, jako na normální lezení. Smyce jsou pak užitečné k tomu, aby se kdyžtak jistítko zafixovalo kolem torza a lezec si byl jistý, že je stále ve správné pozici a směru.

Jak na Rope solo

Hedging

Správné jištění je absolutní základ tohoto stylu lezení. Vzhledem k tomu, že zde není parťák, na kterého se dá spolehnout, musí člověk spoléhat pouze na sebe a na své založené jištění. To se dá pojmout trojí. Top rope, vrchní tah a spodní tah.

Top Rope / Vrchní tah

Nejlehčí metoda lezení na sólo s lanem. Lezec je jištěn z vrchu, na slaňáku nebo vlastní kotvě.

Spodní tah

Lezec se jistí na štandu zespod. Buďto vlastní štand nebo slaňák. Zajišťuje se postupně jako při lezení na prvního.

Stand

Bohužel, musíme přiznat, že nejsme ideální lezci na popis tvoření štandů z vlastního, natož dělaní toho pro lezení rope solo. Můžeme ale doporučit tento článek od Peta Whittakera, který představuje lezecký styl rope solo a jak postavit vlastní štand pro tento styl lezení.

Risks

Jako u každého sólo lezení, jsou i tu rizika, se kterými se musí počítat. U lezení ve stylu rope solo jsou ale rizika ultimátní. A to je ne jen ve vztahu k materiálu, ale hlavně k lidskému zdraví.

Pády

Pády zde můžou být v pohodě a příjemné nebo absolutně katastrofální. Je to vše o tom, jak se sami jste schopni zajistit a do jakých rizik jste ochotni se pustit. Jelikož je člověk u tohoto stylu lezení – logicky – sám, je nutné ovládat lezení na vlastním, práci s lanem a základy první pomoci (pro jistotu).

Zničení materiálu

Ničení materiálu je zde podobné, jako u jiného stylu lezení. Lano se odírá, karabiny pracují a lezečky se odírají. To, co tu dostává nejvíce zabrat je lano and carbines na štandech. Na ty je nutné dát zejména pozor.

Vysrabování

Z rope solo se mnohem hůř utíká, než z lezení s parťákem. Morál proto hraje velkou roli! Nikdo vás tu nemůže jen tak spustit. Lezec se tu musí o sebe postarat sám, což předpokládá značnou míru dovedností ve věcech jako stavba kotev, zakládání jištění a bezpečného slaňování.

Hlavní výlezy a lezci

  1. El Capitain – El Cap je místo, kde si nejlepší světoví brousí zuby. Pete Whittaker skálu zdolal sám, na laně v roce 2016 pod 24 hodin. Vylezenou cestou byl Freerider. Interview zde.
  2. Alexander Huber – Alex Huber je jedno z legendárních jmen lezeckého světa. Mimo riskantní free sola a mnoho úžasných výlezů má tento Němec zdolané cesty hodnocené až do 8c+ právě ve stylu rope solo.
  3. Catherine Destivelle – Tato francouzska je asi nejznámější lezkyně ve stylu rope solo. Za pasem má – mimo jiné – FA na cestě Voie Destivelle, kterou vytvořila a otevřela právě tímto stylem.