Tejpování prstů

Tejpování prstů je zajetá praktika vnitřních i skalních lezců. Je mnoho věcí, na které věříme že tejpa pomáhá. Od tenké a trhající se kůže až po řešení zranění (nebo začínajících zranění) prstů. Dnes, se pustíme do toho jak prsty tejpovat a zde tejpování prstů proti zranění pomáhá.

Tejpování prstů, Divoká Šárka
Tejpování prstů, Divoká Šárka

Šlachy, krev a kůže…

Nejčastější věci, na které se tejp používá, jsou šlachy, krev a kůže. Jsou věci, na které funguje 100% a které jsou diskutabilní. Tečící krev, měkká nebo slabá kůže, splity a podobné věci jsou nejčastější. Zároveň jde o něco co se dobře a lehce tejpou vyřeší. Samozřejmě pak je zde také otázka zpevnění prstů a šlach. Od prevence až po oddalování bolesti či její řešení. Méně často (u mě častěji) se také používá jako způsob zpevňování kloubů prstů, zápěstí nebo kotníku.

Tejpování a zranění šlach

Bohužel, zatím se nepodařilo dokázat to, že by tejpa nijak pomohla při zranění šlach. Jakmile už se lezec zraní, tejpování prstů nepomůže. To se napraví odpočinkem, rehabilitací a potenciální konzultací s doktorem či fyzioterapeutem.

Samozřejmě víme, že každý lezec zná anekdoty spojené se zázraky tejpování a „správnými“ metodami, jak vyřešit bolest či zranění šlach páskou. Tejpa může pomoci jako částečná prevence u velice specifických případů. Když víte, že vás čeká na prsty náročná cesta a nejste si jisti, že jsou vaše prsty 100 %, může tejp pomoci. V kombinaci se správným prohřátím může strukturální podpora tejpy pomoci. Rozhodně ale nezabrání zranění, které může přijít pokud neprohřátí a s nakřáplými prsty skočíte na něco náročného.

Problémy s kůží

To, s čím tejpa rozhodně pomůže, jsou problémy s kůží. Ať její slabost a měkkost, až po splity, krev a natržené mozoly. Samozřejmě tejpa nevyřeší sama kouzelně a je fajn se o kůži starat preventivně. Samozřejmě, ne vždy se zadaří a smůla je smůla.

Jaký tejp?

Jako s mágem, každý máme vlastní preference. Co chceme je tuhá pevná páska, která se dá trhat a dostatečně lepí. Nevhodné jsou elastické kynesio pásky, které se používají na zpevňování svalů a fyzioterapii. Co chceme na lezení má více podobného s páskou na hokejky. Dají se sehnat snad ve všech sportech, jako je Decathlon nebo Sportisimo. Nejlepší je ale si koupit pásku na lezecké stěně, na kterou chodíte. Např. Ocún má velice kvalitní tejpu.

Pokud nechete celistvou tlustou pásku, kterou si pak musíte trhat, doporučujeme zainvestovat do před-nařezaných pásek od Tape Lab. Nejen že velice dobře lepí, také jsou v kovovém obalu, který vydrží vše, od pádu z postele až po pád ze skály. (Not sponsored, ale používáme je už dva roky.)

Jak na tejpování?

Je několik metod jak si tejpovat prsty. Než se do nich pustíme, je potřeba něco málo říct o „doporučených praktikách“. Pro standardní tejpování prstů použijte o něco delší kus pásky, než byste čekali. Doporučené je použít tenký proužek a obtočit prst vícekrát, radši než jednou ale tlustou páskou. Často se stává, že se prst páskou přiškrtí a proces se musí opakovat. Pozor na to.

Kůže před tejpou

Než se do tejpování pustíte, je fajn se postarat o kůži. Pokud teče krev, utřít a zastavit. Zastřihnout „flappers“ popř. se pokusit trošku zapilovat ostré vyčnívající hrany kolem poranění kůže. Pod tejpu chceme zamotat prst s vědomím, že bude schován nějakou dobu a zamezit dalšímu zhoršení zranění při sundavání pásky. (Dva tutoriály najdete na konci článku)

Fingers

Špička prstu

Metoda tejpování prstů na jejích špičce je vhodné pro tejpování posledního článku prstu. U této metody je větší riziko sloupnutí. 2 kusy tejpy jsou ideální. Krátká a dlouhá. Krátká přijde svisle přes bříško a dlouhá dokola kolem prstu.

„X“ metoda

Vhodné pro podporu prstu a pevnější řešení zranění. Neřeší poranění šlach a není nejlepší metoda podpory prstu. Jde ale o pevnou techniku. Potřeba jsou 1 kusy dlouhé pásky. Vytvoříte kolem poraněného místa „X“ a obtočíte nad a pod.

„H“ metoda

Nejlepší metoda podpory šlach na prstech (neřeší zranění). Je zapotřebí tlustá páska, rozstřižená k půlce. Tejpa obmotá kloub, kolem kterého je problém a podpoří tak šlachy a úpony v prstu. Větši riziko příliš těsného utažení a odříznutí krve.

Loop (klasická)

Stačí jeden kousek pásky. Jde o obtočení poraněného místa dokola. Ideální pro řešení poranění kůže nebo prevence proti splitům.

Mozoly

Mozoly pod prsty se tejpují velice náročně, ale jde to. Je potřeba malý kus přeložené pásky a dva kusy dlouhé (ideálně tlustá) tejpy. Malý kousek není nutný, ale pomáhá, jelikož se přiloží na poraněné místo. Přes něj a kolem prstu se obtočí první kus pásky, pojící se v zápěstí. To se obepne a zafixuje druhým kusem.

Disclaimer

Nic z toho, co jsme tu napsali nejsou rady expertů a doktorů. Jde jen o výsledek pár let praxe a dedikovaného samo-vzdělávání v této oblasti. Pro více důkladnějších informací, doporučujeme YouTube kanál a web Hoopers Beta, které vede vystudovaný fyzioterapeut a lezec, který se problematice profesionálně věnuje.