Alberto Ginés López

NárodnostŠpanělsko
Datum narození23.10.2002
Výška169cm
Ape index—-
StylLead
Největší soutěžní úspěchStříbro na IFSC šampionátu v Hačiodži 2019

Alberto Ginés López je druhým nejmladším mužským soutěžícím lezcem mířícím do Tokia (bude soutěžit v 18 ti letech). Tento španělský rodák již pět let trénuje pouze s vidinou Olympijských her, což se mu vyplatilo, jelikož je jediným španělským reprezentantem v lezení na Olympijských hrách. López má zasebou pouze rok v dospělé soutěži, ale přesto se již zapsal mezi elitu lezců na obtížnost.

Kariéra

Alberto Ginés López má jméno delší než kariéru. Tento mladík ze Španělska leze od dětství. Podporován rodiči propadl lezení a v deseti letech vylezl první 7c+ a získal si profesionálního trenéra. Během své juniorské kariéry, která sotva skončila, se López umístil pětkrát na prvním místě v lezení na obtížnost a čtyřikrát v boulderingu v Evropském šampionátu. Mezinárodní zlatá medaile mu však stále uniká.

K vytouženému mezinárodnímu mistrovskému zlatu mu zatím dospělá kategorie nedopomohla. Letos v ní začíná svůj třetí rok, pouze jeden ale byl závodní. V roce 2019 se mu podařilo získat první mezinárodní medaile a šokovat tak lezecký svět, když získal stříbro na mistrovství světa v lezení na obtížnost.

Alberto měl zatím velice krátkou kariéru. To však nic nemění na tom, že patří mezi lezce, které stojí za to do budoucna sledovat.

Alberto Ginés López a Tokio 2021

Jméno Alberto Ginés López se může, na olympijských hrách mírně ztratit. Mnoho lidí se bude ptát kdo je a porovnávat mladého lezce k titánům lezení na obtížnost jako je Ondra nebo Schubert. To přirozeně reflektuje jeho šance na výhru, které nejsou příliš velké. Přestože Alberto rozhodně je schopný lezec, nemá ani zdaleka dost zkušeností z dospělých soutěží a mezinárodních závodů na to, aby mohl stanout na prvním místě. Rozhodně nepatří mezi favority, a tak bude pravděpodobně využívat kombinovaný formát k maximalizaci svých šancí v zisku přinejmenším bronzové medaile.

Jak by jí mohl dosáhnout? Tím, že skončí mezi prvními pěti v lezení na obtížnost (není pravděpodobné, že by mohl vyhrát) a mezi prvními deseti v boulderingu nebo rychlosti. S kombinovaným skóre 50 b. z těchto dvou disciplín by se pak mohl „zhoršit“ v té třetí a stanout na patnáctém místě (maximálně). Je však více pravděpodobné, že Alberto Ginés López ohromí svět svým výkonem, ale na pódiu nestane. Prorazí však do lezeckého povědomí.

Mistrovství světa 2019LeadStříbro
IFSC Championship 2019LeadStříbro
Donkey Climb Media: Alberto Ginéz López 2019

Sociální sítě: