Kdo Jsme

VARP začal jako předstupeň pro vydání lezeckého průvodce na lezení po pražských skalách. Postupně se ale webová stránka vymkla kontrole a přerostla ve vlastní projekt, na kterém teď jste. Psaní TOPOs a vidina tištěné knížky brzy převzala olympiáda v Tokiu, mezinárodní mistrovství, výstupy, recenze vybavení, vánoční seznamy, lezečky a nejlepší stěny v Praze. Stále se ale držíme (nebo se o to aspoň snažíme) naší původní vize. VARP (bývalý Ahold.cz) je místo pro novou databázi skal pro Prahu a Střední Čechy.

Patrik Smet
Jan „Jánus“ Kulhánek

Náše mise

Hlavní úkol stránky a zdroj toho, kdo jsme (aspoň tu) je dvojí. Jednak jsme databáze. Náš cíl už od začátku, bylo doplnit mezery které jsou na stránkách databáze ČHS a ideálně přebýt Lezec.cz v kvalitě a organizovanosti (byť z obou čerpáme a jsme jejich lezcům navždy vděční!). Rádi bychom, aby s naší pomocí už žádný lezec nemusel slepě bloudit po Hlubočepech, Borové skále nebo jakékoliv jiné oblasti v našem revíru a marně hledat cestu kterou si přeleze. Aby už nikdo nepřišel ke skále a zjistil, že popisek byl špatný a nemá správné vybavení nebo sílu na výstup a hlavně, aby bylo skalní lezení dostupné všem.

Druhý úkol, který nás občas posedne, je radit novým lezcům o věcech, které jsme si vytrpěli sami. Ať je to, jaké vybavení si koupit, jak cvičit nebo jak se chovat ve skalách, to vše vám chceme předat. V ideálním případě nějak stravitelně a bez velkých kejklí okolo.

Lezcův průvodce Skalami

Hlavním snem tvůrců (Patrika a Honzy) je tištěný průvodce. Momentálně připravujeme, za pomoci velice hodných lezců, průvodce na boulderingu v Divoké Šárce, který bychom chtěli vydat koncem tohoto roku (2022). Další na řadě je sportovní a tradiční lezení v Praze a okolí. Oblasti jako Hlubočepské plotny, Borová skála, Řež a tak podobně.

Chcete se přidat?

Pokud jste lezeci nebo vás lezení zajímá, vítejte v komunitě VARPu! Pracujeme na vylepšené komunitě, osobních účtů a dalších věčí na stránkách, které lezce spojí. Pokud se ale nemůžete dočkat, napiště nám na Instagram, Facebook nebo na email a velice rádi s vámi popovídáme, zajdeme na pivo nebo ideálně lézt! Pokud jste lepší než my (vylezete víc než V6 na bouldru a 7a na laně) prosím přidejte se k nám a obohaťte nás znalostmi!

Máte zážitek z lezení, historku nebo téma, na které chcete psát? Dejte nám vědět! Více než rádi vám dáme prostor a platformu.