How to be safe not only when rock climbing

Bezpečnost při lezení je něco, bez čeho se neobejdeme. Ať je to lezení na skále, boulderu nebo na vnitřní stěně, pravidla jsou mnohdy stejná. Pád z boulder problému na vnitřní stěně a pád z highballu na bouldermatku je ale něco trochu jiného. Proto je potřeba myslet na bezpečnost při lezení a zbytečně se nezranit.

Lezecká oblast Řež

Helma

Začněme tím nejjednodušším, což je helma. Když lezete venku, bylo by fajn mít helmu. Nikdy si nemůžete být jisti, jak je skála drolivá, jestli se dá nahoře pohybovat a shazovat dolů suť nebo jestli se vám zkrátka nepoštěstí dát nohu za lano a při pádu se zranit. Helma, jak se můžete přesvědčit na mnoha climbing-fail videích, zachraňuje životy. Jako příjemný benefit, není ani moc drahá. Pokud čerstvě začínáte stačí vám helma z Decathlonu, která vyjde často pod 750 kč a vydrží několik dobrých ran kameny (jak jsme již ověřili).

Pokud jste ale opravdu vehementně proti nošení helmy, alespoň si zjistěte, jaká je místní skála. Portály jako Lezec.cz (byť jsou chaotické a přesycené) mají celkem aktuální komentáře lezců. Alternativně, pokud chcete lézt v Praze, se můžete podívat na našeho průvodce a konzultovat popisky a ikonky.

Lezec

Lezec může velice jednoduše ovlivnit bezpečnost při lezení. Jsou dva velké faktory, které vaše zdraví ovlivní. První, je zapomínání, machrování, přecenění síly. Říkat tomu můžeme, jak chceme. V praxi se to jmenuje přeskakování expresek. Byť jsou momenty, kdy přeskakování nevadí, dochází k nim hlavně na stěně. Pokud lezete venku na slabu nebo na vertikální cestě, je lepší cvakat každou expresku. Přeci jen nevíme, kdy se který chyt ulomí.

Druhá věc, kterou lezec může zkazit, je házení věcí dolů. Stane se, že se vám ulomí chyt v ruce, rozdrolí římsa pod nohou etc. Když se tohle stane, vždy upozorněte jističe a lidi pod skálou. Základní pokyn „Kámen“ (nebo cokoliv co padá) stačí. Jako lezci si musíme pamatovat, že pod námi jsou vždy lidé a můžeme ublížit sobě i jim. A pokud našeho jističe trefí kámen a omdlí, jsme v háji i my na cestě!

Jistič

Pozice jističe kolem skály je věc, která se ale často dělá špatně. Bezpečnost při lezení je otázka kooperace. Pokud jistíte, nebuďte moc daleko od skály. Když jste moc daleko a váš lezec spadne nad preskou, může se stát, že vás to zvedne z nohou. Lezec pak spadne o vzdálenost, jakou vy poletíte. Když je blízko nad zemí / kolem první nebo druhé presky nebo kolem štandu, může to pro něho být velice nepříjemný zážitek (mluvím ze zkušenosti)!

Společně s tím by se dobrý jistič měl věnovat…jištění. Nehoupat se na lanu, nekoukat okolo a nevést hluboké dialogy s jinými jističi nebo čumili. Jistič by se měl primárně věnovat jištění a rozhodně NIKDY nepouštět oběma rukama lano (i když máte RAMU a myslíte si, že můžete).

Bouldering

Při boulderingu, ať je to vevnitř nebo venku, platí stejná pravidla. Bezpečnost při lezení je i tady překvapivě důležitá. Pravidla jsou ale relativně přímočará a jednoduchá. První je dívat se pod sebe. Tzn. lézt zajištěn bouldermatkou, neskákat ostatním lidem na hlavu a všeobecně mít zajištěné dopadiště. Druhé pravidlo je přesným opakem – koukej kam lezeš. Není ani slušné ani bezpečné lézt lidem do cesty při boulderingu. Dejte lezcům prostor, ať se nesrazíte. Pravidlo číslo tři. Nebýt blb. Řídit se selským rozumem je mnohdy nejlepší recept na to, jak zůstat v bezpečí. Pokud vám něco připadá riskantní, nepouštějte se do toho. Pokud nemáte způsob jak zajistit ten velký nepříjemný kámen v dopadišti tak se na to vykašlete a běžte na jiný problém.

Prohřátí se

Nemůžeme vám ani říct, kolikrát jsme na to dojeli. Ignorování nebo nedotažení prohřátí a rozcvičky může vést k otravné katastrofě. Natažené svaly a šlachy vznikají hrozně lehce, tak se lidi pojďme rozcvičit. Je relativně jedno jak to uděláte, ale než začnete opravdu lézt, chtělo by to zvednou tep a trošičku se zapotit. Ať je to cardio nebo pár jednoduchých boulderů na začátek, je jedno čím toho docílíte, hlavní je to udělat!

Miřte na velké svalové skupiny – nohy, záda, hrudník, břicho – a na důležité klouby, jako jsou ramena, zápěstí, prsty, kyčle a taky kotníky! Na kotníky padáme a přišel jsem o nejedno obinadlo, protože kolega lezec nebyl dost prohřátý a kotník si odpálil.

Bezpečný bouldering, Divoká Šárka, VARP
Bezpečný bouldering – Divoká Šárka

Karabiny, expresky, slaňáky a cvakací věci

Poslední na seznamu věcí jsou „cvakací“ části našeho sportu. Tahle opatření zaberou krátkou chvíli, ale zachrání vám kusy těla. Když se cvakáte (do čehokoliv) dejte pozor na to co tam je. Kalhoty, sedák, jiný preska nebo karabina, kusy látky nebo i vlasy se můžou chytit do gatu expresky a při pádu nebo dalším postupu vám hodně znepříjemnit život. Necvakejte na slepo a koukejte na to jestli je lano opravdu zajištěné, karabina zavřená atd. Pro ty s dlouhými vlasy (jako jsme my) platí pravidlo gumičky. Nemějte vlasy spuštěné, stáhněte je gumičkou, ať se někde nechytí.

And what else?

Jak zajistit bezpečnosti při lezení už víme. Víme ale taky kde lézt? My jo, proto jsme napsali průvodce na the best climbing walls in and around Prague. Blíží se ale zima a s ní send season na těžké venkovní projekty. Koukněte proto na náš článek o tom, jak lézt v zimě and on TOPOS o pražských skalách (garantovaně míň chaotický než lezec.cz).

Rádi poradíme i s výběrem sedáků, climber and lezeckých podrážek! Dokonce je tu pro vás i článek na climbing frames for children and sedáky pro děti. Samozřejmě nechybí ani článek o lezeckých jistítkách.