A complete guide to bouldering and climbing in winter

Protože krásné letní počasí se moc neslučuje s nejlepšími lezeckými výkony. Ne nadarmo byly ty nejtěžší bouldery pokořeny s okolím silně pokrytým sněhem.

Alias jak na zimní lezení

Přestože jsme s lezením začínal v krásně vyhřátých pražských halách, lezení venku mě vždycky neuvěřitelně lákalo. Již od počátku jsem vyhledával místa, kde by se v Praze dalo lézt s dobrým pocitem toho, že trávíte čas na čerstvém vzduchu. V počátcích nás krásné jarní a letní počasí táhlo ven, zatímco podzimní a zimní zamlžené dny nás táhly do uzavřených prostor. Celá tato dynamika se ovšem zásadně změnila v roce 2020 a příchodem pandemie jsme byli nuceni přehodnotit náš přístup k lezení.

S podzimním lezením venku jsme začali hned jakmile byly sportoviště uzavřené. Právě při našem prvním lezení na podzimním sluncem vyhřáté Bílé skále jsme zjistili, že lezení při nízkých venkovních teplotách není vůbec k zahození. Přilnavost lezeckých bot je při nižších teplotách vyšší, a navíc je venku menší mnohem množství lezců a na skalách kde se v létě tísní hlava na hlavě jme byli sami. Zimní venkovní lezení se rychle stalo naším neoblíbenějším časem v roce a každý víkend jsme trávili na některé z pražských skal. V tomto článku vám tedy předám naše utajované know-how, počínaje s krokem 1, vyhnout se zimně a neprochladnout.

Divoká Šárka – Prosinec 2022

Oblečení na zimní lezení

Pořádná zimní Bunda a čepice

Tím nejdůležitějším bodem zimní výbavy musí být dostatečně teplá bunda, bez ní se nikam neposuneme. Přestože někteří věří že je možné pořádnou bundu nahradit více vrstvami, nejde o ideální řešení. Tou první a nejdůležitější vrstvou musí být bunda která vás ochrání před mínusovými teplotami. Ideálně by měla mít dostatečně velké kapsy, tak aby se do nich vešli zkřehlé ruce, v některých případech i lezečky.

Nutností je krásná zimní čepice, nemělo by jít o čepici s kšiltem, o šátek, klobouk nebo cokoli jiného. Pokrývka hlavy by vám měla zakrývat uši a měla by být teplá. Zároveň byste měli nosit tlusté vlněné ponožky od babičky nebo jejich moderní termo ekvivalenty.

Více vrstev, základ! Základ! Základ! lezení v zimě. Obří huňatá zimní bunda je důležitou součástí vaší výbavy, ale schopnost přidávat a ubírat vrstvy, tak abyste mohli regulovat teplotu v průběhu dne, je stejně důležitá. (Na horní část těla obvykle nosím/beru lehkou základní termo vrstvu, střední základní vrstvu, vlněný svetr, větší svetr a poté bundu. V jedné z vrstev by neměl chybět kapuce, zejména pokud fouká vítr).

Termo prádlo

První vrstvou by mělo být dlouhé, kvalitní termo prádlo. Přestože na něm záleží úspěch celého zimního lezení, divili byste se, jak často potkávám své přátele prokřehlé poté co si mysleli, že když svítí slunce tak jim u skály nebude zima. Termo prádlo konzistentně odvádí vlhkost od těla a udržuje tak svaly v pohodlí a hlavně teple.

Palčáky

Doporučuji nosit palčáky, normální rukavice jsou také dostatečné ale pro optimální výkon, nic neporazí palčáky. Tím, že v nich držíte většinu svých prstů pospolu, neuniká z těla takové množství tepla jako u obyčejných rukavic.   

Dobré boty

Neposledním bodem je nutnost nosit vhodné boty, kolem skály se nebudete pohybovat tak jako byste šli na turistický výlet po okolí. V botách budete dlouhou dobu stát, a to nejen při jištění svého parťáka. Proto je naprostou nutností vzít boty co nepromoknou, budou dostatečně hřát a které se vám podaří rychle obout a sundávat při změně do lezeček.

Šála

Dobrým doplňkem je pak šála, ochrání vám krk před prochladnutím. Její multifunkčnost je navíc možné využít, pokud během dne stoupne silný vítr, kdy ji můžete využít k zakrytí obličeje od nepříjemných živlů přírody.

Znovu zopakuji, více vrstev se vždy v zimním lezení hodí. Pokud vám bude příliš horko, můžete jednu sundat. Pokud vám bude zima a nebudete mít u sebe více vrstev, tělo začne chladnout a lezení se stane spíše trápením nežli zábavou.   

Divoká Šárka – září 2022

Taktika na zimní lezení

Prvním bodem dobré přípravy k lezení v teplotách nebezpečně se přibližující nule, je řádné zahřátí. K boulderu nebo skále je třeba dojít. Při přístupu se nesnažte odpočívat a šetřit energií. Cestou je třeba se řádně zahřát tak abyste se při lezení nezranili. Po cestě se snažte poskakovat, protáhnout se podobně jako tomu děláte před lezením v letních teplotách. Tentokrát na sobě budete mít pouze několik vrstev navíc, těžkou výbavu a někdy i bouldermatky.

Po příchodu ke skále se tedy pokuste co nejdříve naskočit na skálu a začít lézt. Pokud budete pod skálou vybalovat vybavení příliš dlouho, budete se nečinně zdržovat a celá vaše příprava padne na zmar. Po uvázání úvazků a jištění, naposledy rozhřejte ruce. Prsty jsou ve studených teplotách náchylné ke zranění, nepřeceňujte své síly.

Co se týče přípravy lezeček, nestresujte snahou je udržet v teple. Přestože optimální teplotou, při kterých mají lezecké boy nejlepší přilnavost se pohybuje v rozmezí od 4 do 10 stupňů celsia. Rozdílu jsem si zatím osobně nevšiml. Pokud budete chtít své lezečky udržet v optimálních podmínkách, vložte si je pod bundu, pokud máte dostatečně velké kapsy, pak je můžete vložit tam. Samozřejmostí je fakt, že by neměli namoknou. Mokré boty budou nepříjemné, a navíc můžou kompletně zmrznout. (Právě u kožených bot si dávejte pozor dvojnásobě. Zmrzlé kožené boty nenávratně mění tvar.)

Dalším důvodem, proč udržovat lezečky nahřáté je precisnější práce nohou. K tomu abyste skálu pod sebou mohli cítit, musíme vůbec něco v nohou cítit, a to v na kost zmrzlých botách moc nejde. Zahřátí bot v kabátě vám jistě pomůže. V některých případech je také možné použít propanbutanový hořák. Já jej v podmínkách české zimy nikdy nemusel použít, ale například ve Švédsku je tato praktika relativně častá.

Doplňky

Hodně jídla… k tomu, aby tělo udrželo dostatečně vysokou teplotu, tak spotřebovává mnohem více energie, než jak je tomu ve vyhřátém domě. Vezměte si sebou jídlo, které je kalorické a zároveň lehké. Já část nosím oříškové směsi, sušené ovoce, rozinky doplněné o palačinky, nebo housku s máslem a sýrem. Tučná jídla jsou pro podmínky zimy ideální.

Dalším doplňkem je pořádná termoska planá teplého kafe nebo čaje. Není lepšího pocitu než se napít teplého nápoje po zdolání studené skály. Při zdolávání skal venku, není neustálý pohyb příliš schůdný: Nakonec vás to prostě unaví. Proto většinou táhnu alespoň jednu větší termosku s ovocným čajem. Samozřejmě že se mezi jednotlivými pokusy snažím hýbat. Ale to se po čase stane únavným, a právě v ten okamžik si sednu, odpočívám a nechám si zahřát tělo horkým nápojem.

Prosím buďte při lezení zodpovědní a nemíchejte nápoje s alkoholem. Při lezení dbejte převážně na svou bezpečnost.

Tepelné polštářky – vezměte si všechny, co doma máte. Dva polštářky v kapse změní celý zážitek, který nám zimní lezení přinese a navíc pomůžou ochránit prsty od úrazu. Podobě je možné je vhodit do lezeček tak aby se do nich pohodlněji obouvalo.

A na závěr, pamatujte že pokud se vám v zimě nepodaří vylézt projekty na kterých již pracujete dlouhou dobu, může za to počasí. Lezení v zimě má opravdu spoustu výhod.

And what else?

Teď, když víte jak na zimní lezení a užít si ho, je čas se podívat dál. Pokud nevíte, jaké boots choose for climbing in the winter months and what sole is best for climbing, we will be happy to advise you.

Climbing is great, but being on one wall can be boring. That is why we have prepared a list of the best walls in Prague and its immediate surroundings, which will help you choose the right one. But if you want to try climbing outside, take a look at ours TOPOS climbing areas in Prague or a summary of the largest and most popular ones such as Braník, Hlubočepské platesProkop valley and Divoká Sárka.

24 comments

  1. Create super-engaging Instagram captions with this AI powered Instagram caption generator. This free AI powered Instagram caption generator will create the perfect caption for your photo and help you get more likes, followers and comments. Click Here:👉 https://stanford.io/3Fmnnxo

  2. Ирригатор (также известен как оральный ирригатор, ирригатор полости рта или дентальная водяная нить) – это устройство, используемое для очистки полости рта. Оно представляет собой насадку с форсункой, которая использует воду или жидкость для очистки полости рта. Ирригаторы применяются для удаления зубного камня, бактерий и насадок из полости рта, а также для смягчения любых застывших остатков пищи и органических отходов. Ирригаторы применяются для профилактики и лечения различных патологий полости рта. Наиболее распространенные ирригаторы используются для удаления зубного камня, лечения десны, профилактики и лечения воспалений десен, а также для лечения пародонтита. Кроме того, ирригаторы используются для анестезии полости рта, а также для применения антибактериальных препаратов.. Click Here:👉 https://www.irrigator.ru/irrigatory-cat.html

Vlákno uzavřeno.