How to start rock climbing

Lezení venku, ať tradiční či sportovní, je často považováno za tu „pravou“ formu lezení. Bohužel, velké množství lezců se k němu nedostane. Část z nich kvůli tomu, že zkrátka kolem sebe nemají hodně skal, část kvůli strachu a část, protože neví, jak vlastně začít. Přestože nemůžeme pomoci s první a druhou odrážkou, můžeme alespoň vysvětlit, jak začít s lezením na skalách.

Co potřebuju na skály?

Nejčastější otázka, kterou dostáváme, je „co na to potřebuji?“. Odpověď je na to relativně jednoduchá a moc se neliší od toho, co se normálně používá na vnitřních stěnách.

Climbing shoes

První a nejdůležitější součástí lezcova venkovního arzenálu je (mimo odvahu) pár lezeček. Podrážka bot by měla reflektovat kámen na kterém se bude lézt. Tvrdší podrážka je všeobecně na lezení venku lepší. Výjimkou pro to ale jsou u nás pískovce, kde je nutná měkká podrážka. Pokud si nejste jistí, jakou podrážku máte a jestli se hodí na skály kolem vás, koukněte se na náš článek o podrážkách, kde porovnáváme různé druhy a jejich účely.

Rope

Druhou věcí, bez které se neobejdete, je lano (minimálně 50 metrů dlouhé). Většinou stačí jedno lano do dvojice až trojice. Dobré lano je zároveň investicí do budoucna vaší lezecké kariéry, jelikož se rozhodně neztratí. 50 metrů vám odemkne valnou většinu cest, které v Čechách máme (zejména pokud jste v Praze). Zároveň ale s ním můžete na vnitřní stěny, kde následně nejste limitovaní půjčováním nebo fixními liniemi (stěny mívají minimální požadovanou délku lana 50 m). Smiřte se ale s tím, že dobré a spolehlivé lano vás vyjde kolem 2 000 kč a víc. Zdá se to být hodně, ale jde o věc, která vám zachrání život, takže zde se nedoporučuje setřit. Jestli ale víte, že nebudete potřebovat padesáti metrové lano, doporučujeme se podívat na odřezková lana. Jsou kratší a adekvátně k tomu levnější.

Lezecké lano, climbing rope, TENDON, položené na skalách
Lezecká lana, Top sektoru Borová skála

Expresky

Expresky jsou další nutnou věcí, bez které se zkrátka venku neobejdeme. Stejně jako u lana, stačí jeden set do páru, či trojice. Vřele zde doporučujeme sety po šesti kusech, jelikož to zdaleka stačí na většinu cest, které pravděpodobně za začátku polezete. Firmy jako CAMP nebo Singing Rock jsou naše osobní expresková doporučení (jejich sety po 6-ti kusech). Pamatujte ale na to, že záleží na tom, jak expresku zacvaknete. Prostřední část presky má dva odlišné konce – tuhý a volný. Volný kus ze cvaká do skály, zatímco tuhý jde do lana.

Seat

Poslední materiální věc je sedák. Není ale sedák, jako sedák. Pro skalní lezení jsou ideální ty „pohodlnější“ a od oka větší modely, které se vyrábí, např. Ocún Webee. Jelikož jsme při lezení v sedáku delší dobu, jsou tyto univerzálnější sedáky o něco lepší, než lehké sportovní. Spolu s tím se dají použít na všechny druhy venkovního lezení bez toho, aby jste si museli lámat hlavu s tím, jestli jste v bezpečí. Opět vás zde odkážeme na náš článek, kde se pouštíme hlouběji do sedáků a jejich výběru.

Kam jít?

Teď když víte, co si s sebou vzít, je čas se podívat na to, kam jít. Česká republika je plná lezeckých oblastí a skal, takže ať jste kdekoliv, budete kolem sebe nejspíš mít nějaký lezitelný kámen. Nejlehčí to mají ti, kteří bydlí ve městech s lezeckými stěnami. Tam se vždy najde někdo, kdo poradí nebo v lepším případě celý lezecký oddíl (jako Hovno lezci Kladno na stěně Sambar). Vždy je tu ale možnost se podívat na internet.

Když nevíte, jak začít s lezením na skalách, doporučujeme se vydat po dvou jasných krocích. Krok jedna – podívat se na databázi ČHS (Český horolezecký svaz). Tam si vyberte lezeckou oblast, která vám připadá nejsympatičtější nebo neblíž. Krok 2. je najít si jeden sektor uvnitř oblasti, kde jsou cesty nejvíc značené. Bohužel to není vždy perfektní a mnoho sektorů je špatně značeno. Zde přichází do hry portál lezec.cz. Ten má detailnější databázi skal a cest. Je však velice chaotická a těžká na orientaci. Proto doporučujeme se první podívat na ČHS a pak jít na jisto.

Pokud máte štěstí (nebo dobré plány) a míříte do dobře zmapovaných oblastí jako jsou Prachovské skály, Český ráj nebo Moravský kras, zkuste si je vyhledat i mimo databáze. Naše nejlepší a největší lezecké oblasti mají vlastní detailní průvodce, které si můžete koupit nebo stáhnout.

A co Praha?

Jelikož VARP je koneckonců mírně Pražsky orientovaný (omlouváme se všem ostatním), můžeme vám 100 % radit pouze s věcmi, které jsou okolo nás. Jestli začínáte a nevíte jak začít s lezením na skalách, doporučujeme lezeckou oblast Prokop valley a Braník. Lepší, než mluvit o cestách je lepší se na ně podívat. Proto doporučujeme naše TOPOS, kde máte vyznačená cesty na pražských skalách, jejich hodnocení a popisky.

Vřele doporučujeme – Pine rock – pro lehčí a příjemně dostupné lezení a pak – Hlubočepskou malou plotnu – pro úvodní kolo se slabovým technicky náročným lezením.

Začínáme s venkovním lezením na skalách