Jak čistit lezečky

Lezečky – ať už máme jakékoliv – po čase začínají smrdět a vypadat hůř a hůř. Většinou se není čemu divit, vzhledem k tomu jak moc je používáme a kolikrát v jakých podmínkách. Neznamená to ale, že bychom je neměli čas od času vyčistit nebo odsmradit. Takže otázka, jak čistit lezečky?

Lezečky; Zedkovy bloky, Divoká Šárka, Jak čistit lezečky
Lezečky; Zedkovy bloky, Divoká Šárka

Proč čistit lezečky?

Klíčové je pochopit proč stojí za to, si lezky čistit. Důvodů je několik, zejména pak smrad, hygiena, údržba boty a výkon. V rámci výkonu jde o čištění gumy na lezečce od bordelu, mága, špíny atd. Údržba je pak spojena s opravami a resolem. Alias když se o botu staráte, nerozbije se tak rychle. Smrad a hygiena pak jsou ruku v ruce. Boty smrdí, protože se v nich ve vlhku tvoří bakterie, které žijí z mrtvé kůže. Navíc vlhko v kombinaci s uzavřeným prostorem je ideální kandidát na tvorbu plísní a jiných příjemných věcí.

Povrchová údržba

Povrchová údržba bot je to snazší. Samozřejmě je tu rozdíl mezi gumou a materiálem, ze kterého je zbytek boty (nejčastěji kůže nebo její náhražka). Na gumu kolikrát stačí kobereček, který přichází s matrací. Po lezení pak gumu kolikrát stačí jen otřít vlhkým hadříkem.
Co se zbytku boty týče, může se to zdát být ošemetnější, ale není. Ať je zbytek boty kožený nebo nikoliv, většinou postačí vzít materiál měkkým kartáčkem a teplou vodou. Jde jen o povrchovou úpravu, takže se chceme zbavit napláclé hlíny a prachu a materiál vyčistit. Pokud si nejste jisti, je lepší se nepouštět do chemikálií a opravdu vzít botu jen teplou vodou.

Vnitřek boty

Vnitřek boty je místo, kde se tvoří všechen ten krásný puch, plíseň a vlhkost. Je opravdu doporučováno jednou za čas boty vymýt a od-smradit. I tady stačí ale jen kartáček, voda a ocet. Nejsnazší je vydrhnout vnitřek boty měkkým kartáčkem a vodou s octem. Drhnutí by se mělo soustředit zejména na místa, kde se hromadí pot – tedy patu a špičku.

Co nedělat?

I tady jsou ale tři hlavní věci, kterým se chceme vyvarovat. Jsou jimi excesivní drhnutí a máčení bot a špatné sušení.

  • Horlivé drhnutí – příliš velké drhnutí / tvrdý kartáč může zničit povrch boty. Stačí měkký kartáč a lehké čistění
  • Máčení bot ve vodě – lezečky nejsou dělané na to, aby byly napuštěné vodou. Pokud se materiál napustí vodou, není zaručené, že se nepoškodí během sušení.
  • Špatné sušení – lezečky nepatří na topení. Rapidní sušení ničí jak gumu, tak zbytek boty. Lepší je botu osušit v ruce a pak ji nechat rozvázanou viset na suchém místě.

Prevence

Jako u všeho, i v rámci otázky „jak čistit lezečky“ existuje jistá míra prevence. Jak mnoho z nás dělá, v lezkách jsme dlouho, po lezení je hodíme do tašky, tu zavřeme a necháme ji v temných útrobách skříně až do dalšího lezení. Prakticky si pěstujeme vlastní fungus. Prevence je proto lehká.

  1. Sundavat mezi lezením boty
  2. Neskladovat je v uzavřeném prostoru / tašce
  3. Mimo lezení nechat boty větrat

Kolem a kolem…

Odpověď na otázku jak čistit lezečky je celkem jednoduchá. Stačí voda, ocet a kartáček. Důležitější je prevence a myslet na to co nedělat. Např. nepoužívat chemikálie (pokud si nejste 100% jistí), nesušit boty na topení a nemáchat je zbytečně moc ve vodě. Čisté boty jsou jedním z kroků nutných pro dlouhověkost vašich lezeček. Alternativně si můžete pravidelně boty posílat na resole a platit další peníze za variantu dezinfekce.