Jak vybrat lezecký sedák

Jak vybrat sedák, je jedna z nejčastějších otázek nových lezců. Na trhu jich je více než dost o tuctu značek, takže nás může výběr pomalu, ale jistě, zahltit. Od toho jsme tu my! Abychom vám poradili jaký sedák potřebujete, jaký je nejpohodlnější nebo jaký je zkrátka nejlepší na menším rozpočtu.

Co tvoří sedák?

Sedák se často zdá být dost chaotická věc, která se zamotává podle vlastní vůle. Má ale několik bodů, které jsou klíčové pro výběr toho správného sedáku. Sedák se často zdá být dost chaotická věc, která se zamotává podle vlastní vůle. Má ale několik bodů, které jsou klíčové pro výběr toho správného sedáku. Jsou jimi nohavičky a bederní pás, konkrétněji jejich polstrování a přesky. Ty určí, jestli je sedák univerzální nebo na sportovní lezení.

Skály nebo stěna?

Sportovní lezení

První, na co se v otázce „jak vybrat sedák“ zaměříme, je použití na umělé stěně nebo na skále. Rozdíly jsou prakticky pouze dva – váha a pohodlí. Sedák, který se používá na umělé stěně je většinou bez přesek na nohavičkách a s menším polstrováním u pasu a na nohách. Je to tím, že ho máme na sobě kratší dobu a sedáme si do něj prakticky pouze během slaňování. Dělá to z něj i podstatně lehčí sedák. Jedinou nevýhodou je to, že je potřeba ho před koupí vyzkoušet, protože se nohavičky rozpínají gumou a nejsou tak pohyblivé, jako u skalního sedáku.

Mezi tyto sedáky patří například Petzl Sitta nebo Petzl Hirundos.

Skalní lezení

Sedáky na skalní Sedáky na skalní lezení jsou více univerzální a pohodlnější než jejich sportovní ekvivalenty. Jsou dělané na dlouhé lezení venku, čemuž jsou také přizpůsobené. Mají více polstrované nohavičky i bederní pás, jelikož v nich lezec tráví více času a častěji do nich sedá. Spolu s tím, mají také přesky na utahování nohavic i pasu. To z nich dělá více přizpůsobivé úvazky, které se nemusí zkoušet před koupí. Zároveň jsou ale také těžší, nevypadají tak elegantně a jejich nasazení trvá déle, jelikož se vše musí utáhnout. Ironicky bývají ale levnější a dostupnější v obchodech (mimo to že právě tyto sedáky stěny většinou půjčují). Sedák na skalní lezení je každopádně lepší pokud víte, že polezete na skále i na stěně, nebo když neplánujete závodit.

Osvědčené sedáky v této kategorii jsou mimo jiné Webee a Twist od české značky Ocún.

Dámský x Pánský

Dámský a pánský sedák se mírně liší, a to nejen v barvách, ale hlavně v designu. Není žádným tajemstvím, že se naše anatomie mírně liší. Tomu jsou také sedáky přizpůsobeny a mohou občas člověka, při otázce – jak vybrat sedák – rozhodit. Ženské sedáky mají tři hlavní rozdíly v designu, které by měly sedáky pro dámy udělat příjemnější.

  1. Polstrování – Polstrování ženských sedáků je, ku smutku mužů, o něco lepší. Bývá širší a bohatší než u pánských ekvivalentů. Je to z důvodu, že ženy spíše ocení pohodlí, které vylepšené polstrování nabízí.
  2. Obvod pasu a nohaviček – Ženy mívají útlejší pasy a nohy než muži. To je reflektováno i u sedáků, které jsou o něco málo užší. Proto si žena může půjčit mužský sedák, ale ne naopak.
  3. Navazující oko – Naopak navazující oko je delší než u mužských sedáků. To, protože mají dámy vyšší pas, takže vzdálenost od nohaviček k bedernímu pasu je větší, což musí odrážet i navazující oko.

Mimo tyto tři designové rozdíly jsou ženské sedáky také obohaceny o více barevných kombinací, než ty mužské. To však není úplně důležité pro jejich funkčnost.

Zkoušení sedáku

Zkoušení sedáku je, jako u všeho, dost důležitou částí výběru. První otázka padá na velikost, a to jakou si vybrat? Pro ulehčení valná většina sedáků v prodeji na online portálech má u sebe tabulku velikostí, která je více než nápomocná. Použijte tu a zvolte si sedák s nejbližšími rozměry. Ideální by bylo se zeptat na stěně, jestli nějaký podobný na půjčení a posléze si zapsat jeho rozměry nebo jít a sedák si na prodejně vyzkoušet.

Druhá doporučená věc je zavěsit se na sedáku do lana. Pokud ne na stěně, tak minimálně na dobře vybavených prodejnách (jako Hanibal), by měla být možnost se zavěsit do kratšího lana, abyste zjistili, jak vám sedák padne. Při dotažení bederního pásu a nohaviček (u skalních sedáků) byste měli být schopni protlačit jeden až dva prsty. Pokud se vám vejde skrz víc, je čas kouknout se po menším sedáku.

Pokud jste náročnější lezci a víte, že budete používat poutka okolo bederního pásu, zeptejte se na prodejně, zda si můžete vyzkoušet připínání expresek na sedák. Zkuste si jestli vám vyhovuje materiál a jestli lehce dosáhnete na poutka po celé délce pasu.

Jak vybrat sedák na budgetu

Jestli vybíráte sedák a nemáte tolik peněz na útratu (jako mnoho z nás), výběr se dost omezuje. Prakticky hned se škrtají sportovní sedáky, jelikož bývají o něco dražší a méně univerzální než ty na skalní lezení.

Nejlehčí způsob, jak oddělit drahé od levného je jít podle firem. Petzl a Black diamond se řadí mezi ty dražší firmy, kdežto naopak Ocún a Singing Rock mezi ty více cenově dostupné. Spolu s tím, jsou určité řady sedáků, na které bývají časté slevy (Ocún Webee). Mimo filtr na firmy je i filtr na ceny dobrým startem. Zde je ale důležité si nesplést dětské, ženské a mužské sedáky. Ano, víme že si říkáte, že je přeci nemožné si to splést (zejména s dětským). Často se ale stává, že fotky a popisky nejsou dokonale udělané a kupující který jde po ceně může lehce tento malý detail přehlédnout.

Pokud je naše doporučení na místě, tak by se každý měl podívat na řadu Ocún Webee a na Camp Energy. Jde o velice dobré univerzální skalní sedáky za nízkou cenu, na které jsou často slevy. V případě, že se vám žádný z těchto nezamlouvá nebo se chcete vymknout davu, je zde i sedák Singing Rock Ray.

Komentáře

Vlákno uzavřeno.