Základní výbava: Bouldering

Bouldering. U starýších lezců často opomíjená disciplína. U mladých to jediné o co jde. V reálu, vlastní disciplína s úskalím, problémy, ikony a historií. Pro mnoho z nás je to vstup do našeho úžasného sportu. Proto se dnes budeme zajímat „základní výbava na boulering“ a na to, co se vyplatí si koupit na první dobrou při výletu na skály a co opravdu nemá cenu (more or less…)

Miki Petřík, Rafiki, Čertova palice
Miki Petřík, Rafiki, Čertova palice

Bouldering

Co je bouldering nemá cenu řešit. Nebo alespoň ne tu. Článek na to najdete ZDE. Předpokládáme, že pokud jste klikli na článek „Základní výbava: Bouldering“, nejste neznalí toho, co bouldering je, a máte úzákladní povědomí o tom, co potřebujete a bez čeho to nejde./

Co chci?

Takže co chci koupit? Velice lehká, ale vlastně vůbec, otázka. Je tu hned několik věcí, co potřebuji na bouldering. Mezi nimi je Bouldermatka, Lezečky, Chalk-bucket a samozřejmě, kartáč! (protože pokud nečistíte chyty, do pekla s váma!!).

Bouldermatky

Nákup bouldermatek je mírně komplikovaný. Na trhu je opravu hodně různých dobrých bouldermatek, které je možné pořídit. Od ocún, přes evolv až po místní rafiki. Matic je opravdu hrozné množstí. U bouldermatky je zhruba konsensus na tom, co je dobrá první matice. Na Varpu držíme názor, že MoonWalk je dobrý první kus hardwaru pro lezení. Dominátor je příliš velký pro první lezce, stejne jako Incubator, ale Joker zase moc malý. A proč mluvíme „jen“ o Ocúnu? Protože je to hlavní lezecká značka v ČR, ze které bereme většinu bouldermatek.

Lezečky

Lezečky jsou v rámci tématu L „Základní výbava: bouldering“ dost „jasná“ věc. Každý máme svou oblíbenou značku, která nám sedí. Proto není moc velký důvod tady mlít o tom, jaká je nejlepší lezečka. V rámci boulderingu se ale velice často používají lezky s nazouváky nebo suchým zipem, které se dají lehce sundat mezi pokusy.

Mágo

Mágo se nesmí podceňovat, jak každý lezec ví! Oblíbené značky stranou, každý víme, že některé mágo drží dobře a některé o něco míň. Je to nejen poměr cena výkon (tabulka níže), ale také osobní zkušenost jaké mágo komu sedí.

Kartáč

Prosím proboha lidi kupte si kartáč a noste ho!!! Nebo klidně starý zubní kartáček nebo hajzl štětku, cokoliv. Proč? Protože si to můžete vyčistit než lezete ale hlavně to vyčistit po sobě, aby na skále nebyly zbytečně ruce Sarumana. Byť milujeme Pána prstenů, na jeho ruku na skále nikdo není zvědavej!

Dodatky

Pro lezení v zimě / tmě atd. se hodí mít další věci, jako například ohřívač, větřák, světla, ohřevné polštářky, pořádnou péřovku, termosku a bůh ví co ještě. K tomu máme každý vlastní přístup, ale vše se dá ochcat nebo prostě nepoužívat. Do základní výbavy z toho patří jen čelovka a bunda. Pokud nemáte čelovku a bundu….jak žijete proboha?

Základní výbava na budgetu

Koupit vše co bychom chtěli samozřejmě stojí horu peněz. Ideálně bychom měli 3 matice, teleskopický kartáč a víc bot než máme prstů. Ale tak to bohužel nefunguje. Takže jak to zařídit, abychom na budgetu měli kompletní boulder gear? Do 7500 kč se dá nakoupit vše, co potřebujete na bouldering venku (ano i boty, byť je máte už dávno mít :D). Samozřejmě ale musíme říct, že na budgetu to nebude 100 % úžasné a vyplatí se zainvestovat do lepší matice, pokud to s venkovním lezením myslíte vážně!

$$$$

Bouldermatka – 2800 – 3600 Kč
Lezečky – cca 2500 Kč
Mágo – 250 Kč
Kartáč – 200 Kč
Čelovka – 250 Kč
Ostatní – Bundu máte, zbytek není třeba
Celkem: 6000 – 6800 Kč
(takže si kupte pořádnou matici!)

Bouldermatka

Decathlon: 2800 Kč
Paddy Sundance: 3600 Kč
Matice se dá sehnat levně. Na těsném budgetu do 3000 z Dekáče, lepší pak z Ocún za 3600 kč. Celkově se ale dá říct, že do 4000 korun jste schopni koupit jednu bouldermatku. Pokud budete mít opravdu štěstí, chytnete slevu na dobrý Moonwalk, ale na to se nedá spoléhat!

Lezky

S lezečkami se vejdete do 2500 korun. Pokud skládáte budget balík, nechcete si kupovat nejnovější Sportivy, ale naopak zlatou střední cestu. Jak jsme psali, každý má vlastní vkus a radit tu jaké lezky si koupit na bouldere je zbytečné. Jen můžu říct, že jako univerzál používám Bullit a Ozon od Ocún a zatím jsem se s nimi nesekl.

Kartáč, Mágo, Čelovka

Kartáč na bouldering se dá koupit do 200 Kč. Permanentně jsou na ně někde slevy. Pokud vám to přijde jako moc, kupte si tvrdé kartáčky na zuby. Fungují stejně dobře a je jich v setu několik (taky máme).

Pokud jsou peníze opravdu problém, koupit mágo v plastovém balení a nechat ho v něm je osvědčený způsob jak ušetřit za pytlík. Značek je také hafo, takže si člověk 100 % vybere. Taky ale můžete koupit od industriálních výrobců a mít kilo za 300 kč :)).

Čelovka se hodí na vše. Také ale není drahá. V Decathlonu se najde dobrá dobíjecí čelovka za 250 Kč a pokud jí vyloženě neshodíte z útesu, vydrží vám věky!

Bundu a termosku máte dávno mít ze zimy! Pokud ne, je to úplně jiný problém a nemá cenu řesit matice.

Kolem a kolem…

Takže kolem a kolem, když jde o téma základní výbava: bouldering, není to moc těžké. Dá se postavit solidní zásoba věci i do 6800 Kč (nebo 6000 Kč). Pokud ale jde o bezpečí lezce, není kde škudlit a stojí za to si připlatit za jednu dobrou větší matici. Osobně preferujeme Ocún Moonwalk, ale chytat matice ve slevě rozhodně jde! Například pokud zlevní Rafiki Uni, bude to výborná první volba.